چارپا مرکز حیوانات، خدمات محصولات باغ و مزرعه ایران

شماره شما، آی دی چارپا شما


رمز عبورمرا به خاطر بسپار

کدامنیتی عوض کن!

برای بازیابی رمز عبور خوداینجا کلیک کنید

num1

آشنایی با شترمرغ ، اقتصادی ترین طیور ایران

2 هفته پیش
مقدمه:

 

شترمرغ از جمله پرندگانی می باشد که امروزه پرورش آن در جهان رو به افزایش است . بطوری که بر اساس برخی از آمارها ، در حال حاضر کشورهای آمریکا، انگلیس و آفریقای جنوبی به عنوان مهمترین کشورهای پرورش دهنده شترمرغ در دنیا به شمار می روند بنابر نظر کارشناسان بعد از صنعت نفت و توریسم ، پرورش شترمرغ اولین صنعتی است که می تواند ظرف سه سال اصل سرمایه و سود را به سرمایه گذار بازگرداند. 

 

 

خصوصیات شترمرغ :

 

 

برای خرید و فروش شتر مرغ و انواع طیور می توانید به نیازمندی های تخصصی دام و طیور چارپا مراجعه کنید و با کل ایران تجارت کنید. شترمرغ ها به سه گروه ، گردن آبی ، گردن قرمز و گردن سیاه تقسیم می شوند . این پرنده همه چیز خوار است و حتی از پسماندها و ضایعات کشاورزی نیز استفاده می کند اما هرچه کیفیت خوراک بهتر باشد میزان رشد سریع تر خواهد بود ، مقدار مصرف آب روزانه به شرایط آب و هوایی و نوع تغذیه آن بستگی دارد . این حیوان در حرارت زیاد و رطوبت کم روزانه به 12 لیتر آب نیاز دارد.

 

شترمرغ ها تا حدود 60 سال زندگی می کند ولی عمر اقتصادی آن 20 تا 25 سال است و در سن 2 تا 3 سالگی بالغ میشود و تا مدت زیادی بارور باقی می ماند و در سال حدود 6تا 8 ماه تخم گذاری و بقیه سال را استراحت می کند.

 

 

 

 


 

 

 

 

تولیدات و محصولات طیور شترمرغ

 

 

1.    گوشت :

گوشت شترمرغ قرمز و شبیه گوشت گوساله و بسیار خوش طعم است. چربی و کلسترول آن پایین ، از نظر پروتئین و اسید آمینه های ضروری غنی بوده و از نظر نرمی شبیه گوشت مرغ می باشد. برای مصرف گوشت ، معمولا شترمرغ ها را در سنین 10 تا 14 ماهگی به کشتارگاه می فرستند در این سن از هر پرنده 30 تا 40 کیلوگرم گوشت بدون چربی و بدون استخوان بدست می آید.

 

 

2.    پوست :

از پوست شتر مرغ در صنایع کیف و کفش استفاده میشود. چربی طبیعی آن باعث انعطاف پذیری و مقاوم بودن در مقابل خشکی و ترک خوردگی میشود و میزان پوست هر شتر مرغ تقریبا برابر 1.5 متر مربع است.

 

3.    پر:

 پر شترمرغ که معمولا هر سال 2 بار از بدن پرنده چیده می شود برابر با یک کیلوگرم بوده و در کارهای زینتی و یا تهیه جاروهای گران قیمت استفاده می شود.

 

4.    تخم شترمرغ :

 وزن آن حدود 1.5 کیلوگرم دارای طعم شیرین تر از تخم مرغ معمولی است. میزان کلسترول آن پائین و در بعضی منابع از پوست آرد شده آن در خوراک کودک به عنوان مکمل استفاده می شود.

 

5.    روغن شترمرغ :

 از روغن آن در صنایع آرایشی استفاده می شود و هر شترمرغ حدود ۶ لیتر روغن تولید می کند.

 

 

 

مقایسه اقتصادی پرورش شترمرغ با گاو:

 

 

مقایسه شترمرغ از نظر اقتصادی به این صورت است که محصول نهایی یک گاوشیری  در طی یک دوره 607 روزه بطور متوسط 5250 - 5000 کیلوگرم شیر و یک راس گوساله 250کیلوگرمی می باشد، در حالی که یک شتر مرغ در طی یک دوره 405 روزه تعداد 40 قطعه جوجه شترمرغ به دنیا می آورد که این تعداد معادل 1800 کیلوگرم گوشت و 50 مترمربع چرم با کیفیت بسیار بالا و 33 کیلوگرم تر می باشد و هر پرنده ماده  در طول تخم گذاری بطور متوسط 40 تا 120 عدد تخم می گذارد. ضمنا هزینه احداث و راه اندازی جایگاه پرورش شترمرغ نسبت به گاو بسیار پائین و نیاز به اماکن مخصوص ندارد و احداث سایبان برای این منظور کافی است.

 

 

 

 

 

عواملی که باعث شده که پرورش دهندگان شتر مرغ نسبت به پرورش این پرنده ترغیب شوند:

 

 

1-       تولید مثل بالا

2-    قابل توجه بودن ضریب تبدیل غذا به گوشت

3-    اقتصادی بودن و درآمد بالای پرورش شترمرغ

 

تغذیه شترمرغ :

 

شترمرغ بسیار پرخور است و تقریبا هر ماده خوراکی را مصرف می کند اما هرچه کیفیت خوراک بهتر باشد میزان رشد آن هم سریع تر خواهد بود. افزایش وزن روزانه شترمرغ بستگی به خصوصیات ارثی و نژادی، نحوه تغذیه و مدیریت مزرعه دارد. مقدار خوراک دام و طیور مصرفی شترمرغ بستگی به وزن پرنده و میزان انرژی موجود در جیره غذایی دارد، معمولا تا زمان تأمین نیاز آن ها از لحاظ انرژی از خوراک دست نمی کشند، پرنده های جوان در حال رشد بالای سه ماهگی و پرندگان بالغ ، باید حداقل دو بار در روز خوراک داده شوند . اما جوجه های جوان به دفعات بیش تر خوراک دهی نیاز دارند.

 

 

بیماری های شترمرغ :

 

 

نیوکاسل و آبله از مهمترین بیماری های این دام هستند و رعایت اصول بهداشتی و واکسیناسیون برای کنترل بیماری های شترمرغ ضروری است.

 

 

 


 

 

جایگاه ایران در پرورش شتر مرغ:

 

با توجه به تنوع اقلیمی مساعد برای پرورش شتر مرغ در کشور ، در آینده نزدیک جایگاه ایران در این زمینه بیشتر مطرح خواهد شد . در بحث اشتغالزایی کار بسیار خوب و قابل توسعه بوده و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه می باشد. در حالت کلی میتوان گفت که شترمرغ دام فرداست.

 

 

شترمرغ از جمله پرندگانی میباشد که پرورش آن در مقایسه با دام های دیگر راحت تر و تمامی تولیدات این پرنده ، محصولاتی کاملاً اقتصادی و سودده هستند.

اشتراک گذاری:

facebook instagram telegram pinterest

مطالب پر بازدید