چارپا مرکز حیوانات، خدمات محصولات باغ و مزرعه ایران

شماره شما، آی دی چارپا شما


رمز عبورمرا به خاطر بسپار

کدامنیتی عوض کن!

برای بازیابی رمز عبور خوداینجا کلیک کنید

num1

راهنمای بروز و کامل مراقبت نگهداری عروس هلندی

1 سال پیش

عروس هلندی

عروس هلندی یکی از محبوب‌ترین  پرندگان خانگی امروزی است. این طوطی استرالیایی مهربان و نسبتاً باهوش در یادگیری، پرنده‌ای همیشه محبوب است که این امر نه تنها به دلیل شخصیت او، بلکه به دلیل همیشه موجود بودن آن در بازار و قیمت مناسب آن هم می‌باشد. عروس هلندی‌ها بعد از مرغ عشق بیشترین محبوبیت را دارند.

در ایران پرندگان خانگی بسیار محبوب میباشند، از جمله مرغ عشق ها و یا قناری رسمی بلند و انواع طوطی های سخنگو. اما عروس هلندی به تازگی بسیار محبوب شده اند.چارپا برای علاقه مندان به این پرنده زیبا، اطلاعاتی را گردآوردی کرده که نشان میدهد که شخصیت این پرنده باعث می‌شود که با صاحب خود به راحتی ارتباط برقرار کند؛ اگر حواستان نباشد، این پرنده خودش را بسیار لوس می‌کند و مدام توجه شما را به خود جلب می‌کند. دوست داشتنی بودن و مهربان بودن با صاحب خود باعث شده تا این پرنده در آمریکا بیشترین طرفدار را در میان پرندگان خانگی داشته باشد.

نام علمی این پرنده Nymphicus hollandicus می‌باشد و در بسیاری از کشورها این پرنده را با نام‌های کوکاتو (cockatoo)، ویرو (weero)، کاریون (quarrion)، کالوپسیتا (calopsita) و کارولینا (Carolina) می‌شناسند. این نکته مهم را باید در نظر داشت که این پرنده می‌تواند بیش از 20 سال زندگی کند. عروس هلندی‌های نر در آواز خواندن و سوت زدن نسبت به مادّه‌ها بهتر هستند. اگر به دنبال طوطی‌ای هستید که بتواند حرف بزند و تعداد زیادی کلمات مختلف یاد بگیرد، عروس هلندی انتخاب مناسبی برایتان نیست. اگرچه ممکن است گهگاهی یک یا دو کلمه یاد بگیرند اما سوت زدن برایشان راحت‌تر است.

عروس هلندی‌ها پرندگانی خوشحال، اجتماعی و باهوش هستند. زمانی که تصمیم می‌گیرید عروس هلندی داشته باشید، باید برای تمامی رفتارها و مشکلات سلامتی احتمالی این پرنده نیز آمادگی داشته باشید. مراقبت‌های مهم دیگری نیز برای عروس هلندی وجود دارد.

اگر عروس هلندی را یک  حیوان خانگی می‌دانید یا اخیراً صاحب عروس هلندی شده‌اید، این مطلب شما راهنمایی خواهد کرد که با اصول اولیه مراقبت از عروس هلندی آشنا شوید.

 

عروس هلندی نر و ماده

 


 

 

قفس عروس هلندی

در مورد محل زندگی عروس هلندی و در واقع خانه او باید گفت که بهترین راه، خرید بزرگترین  قفس  ممکن است که می‌توانید نگه دارید و یا بخرید. اگر قرار است پرنده بیشتر اوقات روز را خارج از قفس باشد، می‌توانید قفس کوچکتری انتخاب کنید. اما عروس هلندی ذاتاً پرنده‌ای است که دانه و غذا را از زمین برمی‌دارد و می‌خورد؛ در نتیجه بهتر است قفسی با سطح بزرگتر انتخاب کنید. فقط حتما باید با یک صفحه میله آهنی بین سطح قفس و محل حرکت پرنده حائل ایجاد کنید تا پرنده فضولات خود را نخورد.

در زمان خرید باید حتماً امنیت قفس را نیز در نظر داشته باشید. به یاد داشته باشید که قفس قرار است محل زندگی پرنده‌یتان در بیشتر زمان زندگی‌اش باشد. خرید قفسی با کیفیت بالاتر به افزایش کیفیت زندگی پرنده‌یتان کمک می‌کند. 

بسیاری تصور می‌کنند که قفس طوطی پاراکیت یا مرغ عشق برای عروس هلندی هم مناسب است. اما اندازه این قفس‌ها برای عروس هلندی مناسب نیست و از طرفی ممکن است میله‌های پلاستیکی و نازک را با نوک زدن خراب کند. قفس‌هایی از جنس استیل ضدزنگِ با کیفیت یا دارای پوشش پودری انتخابی مناسب می‌باشند.

در بعضی از قفس‌ها که ابعاد آن‌ها بزرگ است، فاصله بین میله‌هایشان هم بیشتر است. قاعده این است که ابعاد قفس کمتر از 61*61*61 سانتی متر نباشد و فاصله بین میله ها هم بیش از 14 سانتی متر نباشد.

 

قفس عروس هلندی

 


 

نشیمنگاه مناسب برای عروس هلندی

فراهم کردن ترکیبی از چوب‌های مختلف برای نشستن عروس هلندی بهترین راه است. عروس هلندی همه کارهای خود، حتی خوابیدن، را ایستاده انجام می‌دهد. در نتیجه، حفظ سلامت پاهای این پرنده اهمیت زیادی دارد. 

استفاده از چوب‌هایی با قطرهای مختلف و از جنس‌های مختلف به حرکت پای عروس هلندی کمک می‌کند. اگر از چوب‌های طبیعی استفاده می‌کنید، از امن بودن چوب اطمینان حاصل کنید و مطمئن شوید که درخت آن برای آفت زدایی درمان نشده باشد.

 

 

 

شاخه عروس هلندی

 


 

عروس هلندی یکی از نشیمنگاه‌ها را بیشتر از بقیه دوست خواهد داشت و آن را برای خواب انتخاب می‌کند. زیر هر کدام از چوب‌ها مدفوع و فضولات بیشتری جمع شده باشد، همان چوبِ مورد علاقه پرنده است. همچنین باید یادآور شویم که زمانی که عروس هلندی شب‌ها می‌ترسد، روی همین چوب می‌نشیند. به همین دلیل باید در رو به روی نشیمنگاه مورد علاقه پرنده، نشیمنگاه‌های کم‌تری بگذارید و اطراف آن اسباب بازی‌ قرار ندهید تا پرنده در آن‌ها گیر نیفتد.

 

 

نشیمنگاه عروس هلندی

 


 

اسباب بازی مناسب عروس هلندی

عروس هلندی‌ نوک بسیار قوی و محکمی دارد و البته عاشق استفاده از آن هم هست. جویدن، سرگرمی مورد علاقه آن‌ها است و داشتن تعداد زیادی اسباب بازی برای آن که بتواند آن‌ها را بشکند بسیار برایشان خوشحال کننده است.

از پت شاپ ها میتوانید این اسباب بازی ها را تهیه کنید.اسباب بازی هایی از جنس چوب نخل یا نوار رافیا، گلوله های چوبی و نوار های چرمی دباغی شده گیاهی انتخاب های مناسبی هستند. عروس هلندی مانند سایر انواع پرنده های بزرگ جثه، عاشق اسباب بازی های چوبی است؛ چوب بستنی و اسباب‌بازی‌های از جنس چوب درخت بالسا مورد علاقه این پرنده می باشند.

 

اسباب بازی عروس هلندی

 


 

چه عروس هلندی بیرون از قفس باشد چه داخل قفس، نیاز دارد که به دنبال غذا یا  دانه پرندگان بگردد. این پرنده در حیات وحش در گشتن به دنبال غذا مهارت‌های زیادی دارد؛ عروس هلندی های خانگی هم این غریزه را از دست نداده‌اند. در واقع این کار برای عروس هلندی تمرین و تحرک به حساب می‌آید و در عین حال ذهن او را هم تقویت می‌کند. عروس هلندی از هر چیزی که بتواند روی آن حرکت کند، بالا برود و یا آن را تکه‌تکه کند لذت می‌برد.

 

غذای عروس هلندی

 


 

تغذیه عروس هلندی 

عروس هلندی در طبیعت همه چیز می‌خورد، از دانه و برگ و پوست درخت گرفته تا  حشرات و کرم حشره. عروس هلندی خانگی نسبت به عروس هلندی های حیات وحش به انرژی کمتری نیاز دارد، اما جیره غذایی او باید همان‌قدر متنوع باشد. در مورد تغذیه عروس هلندی بحث های مختلفی میان افرادی وجود داشته است که خودشان این پرنده را دارند.

 

 

جادونی عروس هلندی

 


 

بسیاری طرفدار غذاهای پلت شده برای این پرنده هستند و گروه دیگر غذاهایی بر پایه دانه را ترجیح می‌دهند؛ اما چیزی که به طور کلی مورد توافق قرار گرفته است این است که تا زمانی که عروس هلندی غذاهای متنوعی داشته باشد، می‌تواند هر دو گروه غذایی را بخورد.  عروس هلندی خانگی به انواع میوه ها سبزیجات و منابع پروتئینی بیش از دانه و پلت نیاز دارد؛ البته بعضی از مواد غذایی هم برای عروس هلندی سمی هستند. غذاهای سمی و ممنوعه برای عروس هلندی عبارتند:

 

عروس هلندی تغذیه

 


 

 • آووکادو 
 • شکلات 
 • هسته  میوه ها 
 • پیاز 
 • سیر 
 • الکل 
 • قارچ 
 • عسل 
 • نمک 
 • کافئین 
 • انواع لوبیای خشک یا نپخته 
 • ریواس 
 • هرگونه غذای پرچرب، پر نمک و پر قند 
 • غذاهایی که با عنوان بدون قند تبلیغ می شوند؛ این مواد غذایی حاوی زایلیتول هستند که باعث کم شدن خون قند خون و آسیب دیدن کبد عروس هلندی می شوند.

 

سبزیجات برای عروس هلندی


 

 

سلامت و امنیت عروس هلندی 

عروس هلندی را به سختی می‌توان پرنده‌ای کوچک در نظر گرفت. برای سلامت تضمین شده دوره ای پرنده خود را دامپزشکی ببرید. متاسفانه، اکثر بیماریهای رایج این پرنده به صاحب آن مرتبط است. رژیم غذایی ضعیف، تحرک نداشتن و تمیز نبودن قفس، همگی به دلیل بی مسئولیتی صاحب پرنده است. باید اقدامات پیشگیرانه ای صورت بگیرد تا پرنده شاد و سلامت باشد. 

شما به عنوان صاحب پرنده باید او را تشویق به بازی و تعامل کنید. قفس و ملزومات آن (چوب نشیمن، ظرف آب، اسباب بازی و ...) باید به صورت مرتب تمیز شود و غذاهای فاسد از داخل آن کنار گذاشته شود. این کار کمک می‌کند که میزان باکتری ها و بیماری‌ها کاهش پیدا کند و همچنین فضای بهتری برای بازی و در نتیجه تحرک بیشتر عروس هلندی فراهم می شود. 

بسیاری از کسانی که عروس هلندی دارند، به پرنده خود اجازه می‌دهند که اکثر اوقات بیرون از قفس باشد. این پرنده باهوش هم واقعاً از گشتن در خانه و کشف آن لذت می برد. اما عروس هلندی اغلب روی زمین رد خود را به جا می‌گذارد، زیرا عادت دارد که زمین را برای یافتن غذا نوک بزند. 

بهتر است زمانی که عروس هلندی بیرون از قفس است، هوشیار باشید زیرا روی زمین خانه سیم برق وجود دارد یا ممکن است حیوانات خانگی دیگری در خانه داشته باشید و از طرفی هم ممکن است پرنده زیر پای انسان بماند که این موارد برای او خطرناک است. اگر تصمیم دارید که عروس هلندی را بیشتر اوقات بیرون از قفس نگه دارید، چشم از آن بر ندارید و مراقبش باشید و علاوه بر آن در هوا پنجره‌ها را ببندید.

اگر عروس هلندی ماده دارید، حواستان به تخمگذاری های مزمن آن باشد. عروس هلندی در حالت اسارت سالی یک بار تخم می‌گذارد. تخمگذاری مزمن می‌تواند باعث بروز بیماری در پرنده شود زیرا با تولید تخم، منبع کلسیم در بدن پرنده کاهش می‌یابد که این امر باعث می‌شود احتمال گیر کردن تخم در پرنده بیشتر شود و عروس هلندی ماده قادر نباشد تخم را دفع کند.

 

امنیت غروس هلندی

 


 

 همه عروس هلندی ها عاشق خوابشان هستند و نیاز دارند که شب ها ۱۰ تا ۱۲ ساعت بخوابند. یک مشکل خاص در عروس هلندی ها، ترس‌های شبانه است. البته همه عروس هلندی ها این ترس را تجربه نمی کنند، اما این مشکل در آنها رایج است. ترس شبانه بیشتر در نیمه شب و زمانی که خانه ساکت است مشاهده می شود. یک جریان ساده هوا در خانه یا چراغ ماشین هایی که بیرون از خانه حرکت می کنند، می تواند باعث ترس عروس هلندی شود. 

گاهی عروس هلندی شب ها از روی ترس تلاش می کند که پرواز کند و به دلیل تاریکی روی زمین قفس می افتد. اگر عروس‌هلندی دچار ترس شبانه شد، سریع چراغ را روشن کنید و به پرنده یتان اطمینان خاطر دهید. اغلب پرنده به آرامی سر جایش برمی‌گردد و بعد از مدت کوتاهی می خوابد.

اما به دقت بررسی کنید که پرنده بر اثر ترس و واکنش به آن آسیب و جراحت ندیده باشد. بسیاری از کسانی که عروس هلندی دارند، در اتاق پرنده یک چراغ را روشن می گذارند؛ همچنین گفته می شود که صدای فن یا تهویه هوا هم عروس هلندی را در طول شب میتواند آرام نگه می دارد. هنگام بیداری نیز قفس رو جایی قرار بدهید اهالی خانه دیده شوند و احساس کنند در کنار اعضای خانواده هستند.

 

 


 

برای بازدید از مرکز آنلاین پرندگان ایران و خرید عروس هلندی در چارپا عکس زیر را لمس کنید

انواع عروس هلندی

 

همچنین اگر علاقه مندید میتوانید شنیدن صدای عروس هلندی لذت ببرید

اشتراک گذاری:

facebook instagram telegram pinterest

مطالب پر بازدید