چارپا مرکز حیوانات، خدمات محصولات باغ و مزرعه ایران

شماره شما، آی دی چارپا شما


رمز عبورمرا به خاطر بسپار

کدامنیتی عوض کن!

برای بازیابی رمز عبور خوداینجا کلیک کنید

num1

نگهداری از سگ

1 سال پیش
دانستن اطلاعات زیر برای تمامی مخاطبان در عرصه نگهداری و استفاده از سگ ها ضروریست.

موسسه بین المللی امور سگ ایران(IKC) از بدو تشکیل، لغات و جملات تخصصی مربوطه را براساس قواعد جاری برگردان کرد. از آن نمونه ها می توان به استفاده از جمله " باشگاه پرورش و تربیت سگ" برای اولین بار در سال 1389 به جای عبارت "سگ فروشی" و "اصطلاح پرورش دهنده به جای سگ فروش" جملات و عبارات زیاد دیگری نام برد که اسناد مکتوب و مصور آن ها موجود است.

جهت جلوگیری از انحراف اطلاعات درست، ضرورت دارد سلسله اطلاعات به صورت مداوم توسط IKC تولید، پردازش و انتشار پیدا کند. به کار بردن اصطلاح دانشمند برای اولین بار و حضور افرادی در این جایگاه جهت تدریس و ارائه مطالب حرفه ای نیز از این قبیل معادل سازی های IKC از اطلاعات حرفه ای، علمی، تحقیقی و استاندارد دنیای سگ زیر نظر فدراسیون جهانی است.

برای اولین بار به همت اعضای محترم تهران کنل کلاب ( هیئت مدیره IKC در استان تهران) ، یکی از برجسته ترین پروفسوران، محققین و دانشمندان FCI به کشور آمد. ایشان مدرس داوران FCI ، WUSV و انجمن های تک نژادی دیگر در رشته های مختلف بود و با حضور در کشور عزیزمان علاقه مندان را حیرت زده کرد.

یکی از مهمترین ارکان فعالیت حرفه ای مرتبط با سگها اطلاعات اداری و سازماندهی سگ است و بارزترین آن داشتن اطلاعات درمورد سازمان های امور سگ است. در تمام دنیا فقط و فقط یک فدراسیون سگ وجود دارد دقیقا مثل فدراسیون فوتبال و سایر فدراسیون ها، در جهان امروز حتی محصلین زبان انگلیسی هم می دانند که با مراجعه به هر لغت نامه معمولی ، Federation معادل فدراسیون است و به لحاظ حقوقی و قانونی هیچ مرکز استاندارد و غیر استاندارد مشغول در کار سگ حق استفاده از کلمات (Federation CynologiqueInternationale) را ندارد.

فدراسیون جهانی سگ دارای تعداد زیادی کمیته های علمی، تحقیقاتی و استاندارد است که هر کدام مراکز، دانشمندان و محققین تخصصی خود را دارد. این فدراسیون غیر انتفاعی بوده و به امور تجاری نمی پردازد.

FCI راهبری و سازماندهی استاندارد، علمی، تحقیقاتی و کاربردی سگ را در دنیای امروز به عهده دارد. انجمن های تک نژادی زیر مجموعه این فدراسیون از جمله WUSV ( کلاب نژاد ژرمن شپهرد جهانی) و FMBB ( کلاب نژاد بلژین شپهرد جهان) از بارزترین آنها هستند که مورد تایید این فدراسیون بوده و گاهاً اختلافات سطحی نیز در طول عمر چندین ده ساله آنها پیش آمده و در آخر با تصویب صورتجلسات مختلفی برطرف می شود، نهایتاً اینکه در اصول کاملاً منطبق و هم راستا هستند.

اما از جمله مراکز دیگری که در کار سگ فعال هستند و به هیچ عنوان نام و ماهیت فدراسیونی ندارند، به دو دسته عمده تقسیم می شوند:

1- کلاب های استاندارد که مورد تایید فدراسیون هستند مثل AKU (اتحادیه کنل های آسیا) که این نوع اتحادیه ها طبق استانداردهای FCI کار می کنند و مورد تایید فدراسیون جهانی سگ می باشند و معمولا مثل خود فدراسیون لوگوی واحدی دارند.

2-اتحادیه های غیراستاندارد که مورد تایید فدراسیون جهانی سگ نمی باشند و عموماً از افراد و سگ هایی که به دلیل پایین بودن سطح کار و کیفیتشان امکان حضور و انجام فعالیت و رسیدن به استانداردهای FCI را ندارند و ناچاراً به چنین مراکزی رجوع می کنند. قطعا همه کسانی که حداقل اطلاعات از سگها را دارند، می دانند که هیچ سگ حرفه ای و قهرمانی در دنیا نیست که مدارک آن مربوط به FCI یا کلاب های تک نژادی زیرمجموعه آن ها نباشد که قدمتی بالغ بر یک قرن دارند.

WKU، ZWIAZEK PSOW RASOWYCH ، KLUB HODOWCOW و Alianc CynologiqueInternational و خیلی از اتحادیه و کلاب های غیراستاندارد دیگر که بعدها با عزیمت از آلمان به کشور دیگری تغییر نام دادند ( لطفا مخاطبین عزیز نام این مراکز را لغت به لغت در زبان های انگلیسی، آلمانی، اسپانیایی و فرانسوی ترجمه کنند)

چنین کلاب های غیراستانداردی دارای لوگوهای مختلفی(بیش از یک لوگو) جهت ایجاد رونق در کسب و کار خود هستند. افراد مشغول آن صرفاً به مقوله سگ به عنوان منابع تأمین مالی و درآمدی فکر می کنند، حتی سگها و نژادهای غیراستانداردی که فدراسیون جهانی سگ و سازمان های امور سگ کشورهایی چون انگلیس، آمریکا و کانادا (KC، AKC و CKC) ثبت و تولید نمی کنند، در این مراکز پذیرش می شود.

مطمعناً شأن و عظمت ایرانیان باهوش و پیشرو در تمامی عرصه ها و حرفه ای کاران عرصه استفاده درست علمی از سگ ها مثل سال های قبل که WKU و ACI ذهن هوشمند و فعالشان را تامین نکرد ، سایر اتحادیه های غیراستاندارد نیز برایشان نخواهد درخشید و پس از چند گاهی با افزایش روزافزون اطلاعات و آگاهی درست در این عرصه پی به ماهیت این مراکز خواهند برد و به سبب واقع گرایی، هوشمندی و حرفه ای گرایی به ساختارهای درست دنیای امروز خواهند پیوست.

برای اتصال به دنیای حرفه ای سگ و کسب اعتبار برای نیروی انسانی متخصص و سگ هایی با کیفیت و کارآمد، صرفاً باید به FCI و زیرمجموعه های آن پیوست. درک این مهم در سالهای گذشته توسط IKC و به ارمغان آوردن نمایندگی هایی چون FCI و WUSV برای کشور، هدیه ای ملی برای همه علاقه مندان این عرصه بود.

اطلاعیه

انجام تست های لگن(HD) ، آرنج(ED) و DNA باید صرفاً از طریق فدراسیون و مراکز مورد تایید آن انجام گیرد. لذا به اطلاع می رساند انجام آن توسط مراکز متفرقه ، توسط FCI ، WUSV و کلاب های تک نژادی معتبر تایید نمی شود.

ثبت سگ قبل از تست DNA با اقرار مالک آن پس از تشخیص توسط حداقل دو کارشناس نژادی FCI صورت می گیرد. پس از انجام تست DNA صحت آن به اثبات خواهد رسید. لازم به ذکر است به دلیل عدم وجود آموزش ها و تخصص لازم افراد در مراکز غیراستاندارد و حتی با بازدید و بررسی سگ ها توسط فعالان این مراکز، نظر علمی و کارشناسانه ای ابراز نخواهد شد.

 

مفتخریم مجددا اعلام کنیم نمونه گیری و X-ray در تمام نژادها برای بررسی و اخذ تاییدیه جهانی (FCI  و WUSV) صحت و سلامت در IKC و GSDI امکان پذیر است.

 

IKC       

 

 

بازدید از مرکز سگ ایران 

 

اشتراک گذاری:

facebook instagram telegram pinterest

مطالب پر بازدید