چارپا مرکز حیوانات، خدمات محصولات باغ و مزرعه ایران

شماره شما، آی دی چارپا شما


رمز عبورمرا به خاطر بسپار

کدامنیتی عوض کن!

برای بازیابی رمز عبور خوداینجا کلیک کنید

num1

نکات مهم قبل از خرید اسب

2 سال پیش
 

تصمیم گیری برای خریدن اسب (قسمت ۱)

پس از خواندن درباره اسب از تاریخچه اسب و منشا گرفته و تحقیق در مورد اسب ممکن است به فکر به سرپرستی گرفتن اسب باشید.خرید یک اسب یک سرمایه گذاری بزرگ است و مالکیت آن زمان و پول بسیار زیادی می خواهد. بسیاری از مشکلات هنگام خرید یک اسب وجود دارد که ممکن است نه تنها گران باشد، بلکه دلهره آور نیز باشد. به همین دلیل، مهم است که بدانیم چگونه به خرید و بررسی یک اسب برویم. هنگامی که شما اسب مناسب را پیدا می کنید و  به طریقی احساس می کنید که منصفانه و روشن است، شما رابطه ای طولانی و شادی را در مسیر مثبتی با هم برقرار می کنید.

با اسب خود وقت بگذرانید و به آن یاد بدهید

 قبل از خرید اسب، شما باید تجربه گسترده ای در ارتباط با اسب ها و دانش مراقبت آنها را داشته باشید. این باید شامل دانستن سلامت پایه اسب و کمک های اولیه اسب باشد.

 • بیشتر افرادی که اسب می خرند، قبل از اینکه به مرحله خرید برسند تجربه سوارکاری و مراقبت از اسب را دارند.
 • اگر تجربه بیشتری میخواهید، در یک اصطبل محلی داوطلب شوید. شما می توانید در طویله نجات و سوارکاری اسب های معلول دلوطلب باشید، که این می تواند به شناخت بهتر اسب به شما کمک کند و و در همان زمان به عقب برگردید. کار با اسب ها به شما ایده بهتری را می دهد که داشتن اسب چگونه است و شامل چه کارهایی می شود. همچنین رد پای افرادی را که اسب دارند را می توانید ببینید که یک روز معمولی از نگهداری اسب چگونه است. مطمئن شوید که دانش شما درباره اسب ها شامل  قوانین محلی مربوط به آنها است. این می تواند شامل قوانین مسئولیت در برابر اسب باشد اینکه آیا مالیات های محلی برای دام هایی که زاد و ولد می کنند (مادیان و اسب های نر) و قوانین کد آتش برای اصطبل ها می تواند وجود داشته باشد.

وارد شبکه ای از افراد علاقه مند به اسب شوید

تمام پانسیون اسب شبانه روزی را در چارپا بیابید و در موردشان اطلاعات کسب کنید، به فروشگاههای خوراکی، کشاورزان تولیدکننده یونجه، دامپزشکان و نعلبندان دسترسی داشته باشید و همچنین مکان نزدیکترین بیمارستان و خدمات آمبولانس اسب را بشناسید. چون هر اسب در روز به اندازه دو درصد وزن بدنش به یونجه نیاز دارد. از اصطبلهای دوستان اسبدوستتان دیدن کنید و بپرسیدکه از کجا یونجهشان را میخرند. وقتی آنجا هستید، میتوانید کیفیت یونجه شان را نیز بسنجید. عدل های یونجه باید سنگین بوده و رطوبت نداشته باشند، کپک زده نباشند و دانه های دیگر باآنها مخلوط نشده باشد.

 • اطلاعات تماس نعل بند دیگری را نیز داشته باشیدکه در صورت مشغول بودن نعل بند خودتان بتوانید به آنها مراجعه کنید. با نعل بندانتان خوب رفتار کنید و درحین کار مزاحمشان نشوید. قبل از آمدنشان مطمئن شوید اسبتان غشو شده و به حالت کراستای بسته شده باشد.
 • دامپزشک اسب خوش آوازهای در چارپا بیابید. کسی را پیدا کنید که به کار خود وارد است. دامپزشکان باید رفتار دوستانهای داشته باشند و اطلاعاتی که برای سالم نگه داشتن اسبتان لازم دارید را برایتان به خوبی توضیح دهند. بد نیست که با تربیت کننده اسبی هم در ارتباط باشید که بتواند در صورت بروز مشکلات روانشناسی یا تربیتی اسب راهنماییتان کند.
 • مغازه های خوراک فروشی اطرافتان را در چارپا بیابید و به آنها سر بزنید، چون قرار است در آینده برای خرید کردن و پیدا کردن افراد آشنا با اسب زیاد به آنها رفت وآمد داشته باشید.

هزینه خرید و نگهداری اسب را محاسبه و بودجه بندی کنید

 برای اینکه بفهید که آیا توانایی خرید اسب را دارید یا خیر، باید همه خرجها را در نظر بگیرید. قیمت معمول، منهای حمل ونقل، سالیانه معمولاً بین ۱۲ تا ۲۴ میلیون تومان تمام میشود. اما قیمت همه جنبه های نگهداری از اسب را در بیاورید و قیمت کلی این عوامل را در نظر داشته باشید:

 • غذا (یونجه، غلات، و مکملها)
 • هالتر و طناب هدایت
 • زین، پتوی زین، قلاده، بیت، کمربند
 • بستهی نظافت
 • هزینه حمل ونقل (اگر شامل شما شود)
 • هزینه پانسیون ماهانه (اگر شامل شما شود)
 • کرم زدایی و واکسیناسیون
 • ویزیتهای منظم دامپزشکی
 • ویزیت های منظم نعل بند (برای نعل گذاشتن یا کوتاه کردن)
 • درمان اضطراری
 • درس های سوارکاری
 • تربیت اسب

 

گزینه های جایگزین برای خرید اسب را نیز بررسی کنید

 برای داشتن اسب گزینه های مختلفی وجود دارد. میتوانید با وام اسب بخرید. میتوانید اسب را با کسی شریک شوید، یا اسبی کرایه کنید. اگر هدفتان تنها وقت گذراندن با اسبهاست، میتوانید در موسسه نجات اسبی در نزدیکی خودتان داوطلب شوید.

 • وامها ممکن است درازمدت یا کوتاه مدت باشند. باید قبل از تحویل گرفتن اسب روی مدت زمان وام با صاحب اسب به توافق برسید.
 • شریک شدن اسب به معنی نگهداری و سواری گرفتن از اسب در بخشی از هفته است. همچنین، باید در هزینه های نگهداری از اسب و قبض های دامپزشکی (چه برای ویزیتهای منظم و چه برای هزینه های اضطراری) نیز شریک شوید.
 • برای اجاره کردن اسب باید قراردادی امضاکنید، ماهانه هزینه ای بپردازید، و بخشی از زمانتان را به اسب اختصاص دهید. معمولاً اسب اجارهشده پیش اجارهکننده میماند و اجاره کننده از اسب سواری گرفته، تغذیه اش کرده و از آن مراقبت میکند. بعضی قراردهای اجاره بلندمدت و بعضی کوتاه مدت هستند.

مکان مناسبی برای نگهداری از اسبتان بیابید

 اگر صاحب زمینی نیستید و در مورد پانسیونهای اطرافتان اطلاعات ندارید، درسایت چارپا در اینترنت جستجو کنید. میتوانید از مغازه های خوراک و مدرسهه ای سوارکاری اطرافتان پرسوجو کنید. اگر حیاط (اصطبلی) جای خالی نداشت، ازشان خواهش کنید که جای دیگری را به شما معرفی کنند.

 • نگه داشتن اسب در زمین خودتان ارزانتر است ولی نیاز به صرف زمان و تلاش بیشتری دارد. این کار برای تربیت اسب نیز مناسب تر است چون هیچکس دیگری نخواهد توانست بدون اینکه شما بدانید با اسبتان تماس داشته باشد.
 • نگهداری از اسب در خانه به فضای زیادی نیاز دارد. برای نگهداری از اسب باید چندین هکتار زمین داشته باشید. این مقدار زمین برای چرا و اصطبل کافی است. در حالت ایده آل، بهتر است که بیشتر از یک اسب در زمینتان نگه دارید، چون اسبها حیواناتی گله ای اجتماعی هستند و بهتر است که تنها نمانند. این به این معنی نیست که حتماً باید صاحب دو اسب باشید. میتوانید اسب دیگران را پانسیون کنید.

 

از سایت چارپا کمک بگیرید و به پانسیون هایی که ممکن است ازشان استفاده کنید سر بزنید

در مورد ساعتهای کاری، هزینه، برنامه تغذیه و وظایفی که شما در قبالشان خواهید داشت سوال کنید. اگر پانسیون جزئی باشد، باید خودتان به اسبتان آب و غذا دهید و جایش را روزانه تمیز کنید. اگر پانسیون کامل باشد، تنها کاری که باید بکنید پرداخت هزینه است. پانسیونی را انتخاب کنید که برای اسبتان مناسب است (مثلاً امن است، و در تمام طول سال کار میکند) و علاوه بر تناسب داشتن با خواستههای شما، محیط راحتی دارد. در نظر داشته باشید که اسبها حیواناتی گله ای هستند تنها دو ساعت در روز میخوابند. بهتر است آنها را در چراگاهی نگه دارید که در آن بتوانند هرگاه خواستند به اصطبل خودشان بروند.

 • اگر خواستید میتوانید جایی در پانسیون رزرو کنید. پانسیونهای خوب معمولاً جای خالی ندارند و به سرعت پر میشوند. احتمالاً باید تا زمانی که اسبتان برسد هزینه ماهانه یا هفتگیای برای رزرو کردن جا بپردازید.
 • اگر خیلی علاقه مندید و بودجه کمی دارید، از پانسیون بپرسید که آیا برنامه کار-اشتراک ارائه میکنند یا نه. در این برنامه ها شما میتوانید چند روز در هفته در اصطبل کار کنید و در عوض در هزینه های اجارهی جا تخفیف گرفته یا گزینه های اضافی مجانی دریافت کنید. کارتان معمولاً شامل خالی کردن اضافات از اصطبلها یا غذا دادن به اسب ها خواهد بود.
 • پس از تصمیم به خرید اسب قسمت بعدی جستجو برای خرید اسب میباشد.

 چارپا

<برای بازدید از بخش بازار اسب چارپا کلیک کنید

اشتراک گذاری:

facebook instagram telegram pinterest

مطالب پر بازدید