صفحه ورود به حساب کاربری چارپا

شماره همراه شما


رمز عبورمرا به خاطر بسپار

کد امنیتی عوضش کن!

رمز عبور خود را فراموش کرده ام!

num1

سگ سرابی اصیل ایرانی

4 سال پیش
سگ سرابی


 

سگ سرابی نژاد سگ‌های بزرگ جثه با اندامی درشت است که زادگاه اصلی آنان در مناطق شمال غربی سگ های ایران به ویژه شهرستان سراب ( آذربایجان شرقی ) است. از سگ سرابی بیشتر به عنوان سگ گله و سگ نگهبان استفاده می‌شود. اگر می خواهید در مورد این نژاد سگ بیشتر بدانید این مقاله را حتما مطالعه کنید چرا اطلاعات کلی در مورد آن عنوان میکنیم. 

سگ سرابی در مواجه با هر تهدیدی بسیار شجاع و بی باک بوده و بی پروا به گرگ، گراز، خرس و موجودات بزرگتر از خود حمله می‌کند. سگهای سرابی تربیت پذیر و کاملاً مطیع صاحبان خود هستند . با افراد خانواده مهربان و صمیمی هستند ولی با مشاهده غریبه یا خطر به شدت تهاجمی می شوند . طول عمر این سگها در شرایط مناسب بین ۱۲ تا ۱۷ سال می‌باشد.

سگ سرابی در تاریخ

 

مشخصات سگ سرابی


 

  • نام‌های دیگر Sarabi shepherd Dog – sarabi
  • کشور خاستگاه ایران
  • خصوصیات
  • وزن نر ۶۰ تا ۹۰ کیلو گرم
  • ماده۵۵تا۸۰کیلوگرم
  • ارتفاع نر ۷۵ تا ۹۰ سانتی‌متر
  • ماده۷۰تا۸۵سانتی‌متر
  • پوشش: پوشش مو کوتاه و مو بلند
  • رنگ زرد، قهوه‌ای، قرمز، سیاه
  • طول عمر ۱۲ تا ۱۷ سال

 

    سگ سرابی ماده   

سگ سرابی ماده 

 

                سگ سرابی نر              

       سگ سرابی نر                             


 

 

سگ سرابی دارای ظاهری عضلانی و تراشیده با پنجه های پهن و بدون اضافه وزن می‌باشد. این سگ معمولاً به رنگ زرد یا قرمز و سیاه و کرم رنگ با پوزه سیاه و گاهی ماسک سیاه بر روی صورت یافت می‌شود و به دو گونه مو کوتاه و مو بلند تقسیم می‌شود. 

نوع سیاه رنگ آن نیز با خط سفید بر روی سینه وجود دارد که کمیاب تر بوده ولی سگی پر طرفدار است. این ماستیف بزرگ جثه دارای آرواره‌هایی بسیار نیرومند همراه با سری بزرگ و کمی خرطوم و پوست در زیر گردن و پوزه ماست. سگهای سرابی سگ‌های بسیار مقاومی هستند و به شرایط بد آب و هوایی و گرسنگی و بیماری‌های گوناگون مقاوم هستند و به سرعت با محیط و شرایط گوناگون خو میگیرند. 

سگ گله سرابی

وزن سگ سرابی در نرها بین ۶۰ تا ۹۰ کیلوگرم و در ماده‌ها بین ۵۵ تا ۸۰ کیلوگرم می‌باشد البته در مواردی وزن این سگ تا ۱۰۰ کیلوگرم نیز می‌رسد. قد سگ سرابی نر میان ۷۵ تا ۹۰ سانتیمتر(گاهی بیشتر) و در ماده‌ها میان ۷۰ تا ۸۵ سانتیمتر می‌باشد. 

ظاهر این سگ به سگ کانگال شباهت‌هایی دارد که این به دلیل موقعیت نزدیک جغرافیایی این دو نژاد می‌باشد اما سگ سراب از لحاظ جثه کمی بزرگتر از کانگل است. جنگ و مبارزه سگهای سرابی یکی از تفریحات و سرگرمی مردم مناطق آذربایجان در فصول پاییز و اواخر زمستان و اوایل بهار است. 

 

سگ سرابی جنگی

مشخصات ظاهری سگ سرابی 


 

  سگ سرابی سگی با ظاهری جدی بزرگ جثه قدرتمند عضلانی همراه با سری بزرگ و کمی خرطوم و پوست در زیر گردن و پوزه و آرواره های قدرتمند و دارای دندانهای بزرگ و خیلی محکم میباشد. دندانهای دو فک به صورت منظم بر روی هم قرار میگیرند. و برای اینکه برای جنگ از این سگها استفاده میشود معمولا گوشهای آن را میبرند. هر چه ارتفاع و وزن این حیوان بیشتر باشد ارزنده تر است.

 

سگ سرابی مو کوتاه

سگ سرابی موکوتاه

  

    سگ سرابی مو بلند

        سگ سرابی مو بلند

 

انواع سگ سرابی


 

دو نوع پوشش خارجی دارد و پرمو و نرم و دیگری کم مو و زبر. معمولا به رنگ زرد همراه با پوزه و گوش های سیاه مشاهده میشود. در بعضی از موارد رنگهای سیاه و طوسی و سفید و سفید همراه با لکه های زرد رنگ می بینیم. نکته قابل توجه که در رنگهای آنها دیده میشود این است که حتی در رنگ مشکی یا سفید باید حاله ای از رنگه زرد در سگ وجود داشته باشد. 

و در بعضی از رنگهای نادر دیگر سگ به رنگ زرد یا طوسی هستند ولی سر و پوزه و گوشهای سگ به رنگه سفید است. دارای پاهای بزرگ قوی و محکم میباشد. در سگهای پرمو پاهای انها دارای موی زیادی است و راه رفتن روی برف و یخ را برای آنها آسان می سازد. و در سگهای کم مو انها دارای پنجه های بزرگ و محکمی هستند که اینکار را برایشان راحت خواهد کرد. سگ سرابی با گامهای بزرگ و رها و شل مانند گربه سانان می خرامد.

 بسیار سگهای مقاومی هستند و به گرما گرسنگی سرما و کمبود ورزش مقاومند و به سرعت خود را به شرایط وقف می دهند. دارای حس بویایی قوی بوده و همچنین نسبت به حوادث و اتفاقات، حس ششم خوبی دارند. این سگها برخلاف جثه و هیکل بزرگ، دارای چالاکی و استقامت زیادی هستند و از هیچ خطر و دشمنی نمی هراسند و تا پای مرگ مبارزه می کنند.

 آنها دارای پوست بزرگ و بسیار ضخیم نسبت به نژادهای دیگر بوده از اینرو دندان حیوان مهاجم به راحتی به آن فرو نمی رود ، به خاطر این خصوصیات متاسفانه در گذشته و هم اکنون از این سگها برای جنگ و نبرد سگها استفاده زیادی شده و می شود.   

این سگها قادرند تمام نژادهای سگهای ایرانی و خارجی را به راحتی به رقابت بپردازند.

 

سگ سرابی گله

خلق و خوی سگ سرابی


 

در زمانهای گذشته از سگ سرابی به خاطر مبارزه خوبش با خرسها و حیوانات وحشی و نترس بودن ب نگهبانی از گله ها و خانه های خود استفاده میکردند. این سگ با ظاهر وحشتناک و خشمناک دارای خلق و خویی آرام و بدون کینه ای میباشد و بی جهت واق نمیکند. 

رفتار این سگها با کودکان مهربانانه ، ملایم و با حوصله است ، دوست و همبازی خوبی برای کودکان می باشند. و هرگز با انها بدرفتاری نخواهند کرد حتی اگر مورد آزار قرار بگیرن ، از آنها تا پای مرگ حمایت و دفاع میکنند.

 علاقه بسیاری دارند تا صاحب خود را خوشحال کنند و با هوش سرشار ذاتی که دارند اینکار را به نحو احسن انجام می دهند. این نژاد به خاطر مطیع بودن و داشتن هوش سرشار به راحتی مستعد آموزش بوده و فرامین را به سرعت یاد میگیرند، همچنین احتیاج به تکرار مکرر ندارند. در سنین پایین برای از بین بردن خوی جنگجویانه با سگهای دیگر باید آنها را اجتماعی کرد ولی در همه حال حرف صاحب خود را گوش میکنند.

سگهای سرابی همچنین دیدبان و نگهبانانی خوب بوده و از محل تحت حفاظت آن به خوبی نگهبانی میدهند.

توله سگ سرابی

طول عمر و مشخصات دیگر سگ سرابی


 

وزن سگ سرابی در نرها بیشتر از ۷۰ کیلوگرم تا۱۰۰ کیلوگرم. در برخی موارد تا ۱۲۰ کیلو گرم نیز مشاهده  شده و ارتفاع انها حداقل ۷۸ سانتی متر تا ۹۶ و حتی بالاتر میباشد و از این رو جز بزرگترین و سنگینترین سگهای جهان دسته بندی میشوند.  در ماده ها این اندازه ها کمی کمتر میباشد. 

شرایط نگهداری


 

 این سگها برای نگهداری در اپارتمان نیز مناسبند به شرطی که در طول روز فعالیت بدنی داشته باشند. اصولا در خانه آرام ، مهربان و مطیع بوده و داشتن یک حیاط کوچک برای بازی آنها کافیست. از همدمی با صاحب خود اوج لذت را میبرد و بهتر است برای پیاده روی روزانه این سگ با وفا را به دنبال خود ببرید.

 این سگها تا ۲سالگی رشد کرده و نباید فعالیتهای خیلی سنگین مانند جنگ و جفت گیری برای آنها برنامه ریزی کنید. طول عمر انها اگر جنگ سگ ندهند بین ۱۲ تا ۱۵ سال و اگر آنها را بجنگانیم بین ۷ تا ۱۰ سال میباشد. برای آراستن این سگها هر گونه آراستن برای انها مناسب میباشد. برس کشیدن و شانه زدن منظم و استحمام در مواقع ضروری پیشنهاد میشود. این سگها دارای قدمت خیلی زیادی در ایران هستند و به نام ماستیف ایرانی نیز شناخته میشوند. و میشه سر منشا اصلی نژادهای کانگال و قفقازی را این سگ را دانست جز سگهای گله و کاری دسته بندی میشوند.

اطلاعات بیشتر برای  علاقه مندان به سگ ژرمن شپرد کلیک کنید.

بازدید از مرکز    خرید سگ سرابی   در ایران

 

ویدیو سگ سرابی


 

ویدیو سگ سرابی جنگ سگ سرابی

 

اشتراک گذاری:

facebook instagram telegram pinterest
ویژه های آگهی هاخواندنی های پر بازدید