چارپا مرکز حیوانات، خدمات محصولات باغ و مزرعه ایران

شماره شما، آی دی چارپا شما


رمز عبورمرا به خاطر بسپار

کدامنیتی عوض کن!

برای بازیابی رمز عبور خوداینجا کلیک کنید

num1

خنک کردن اسب, اسرار سلامتی اسب

2 سال پیش
خنک کردن : اسرار پشت سلامتی و تندرستی اسب

هنگامی که گرما و تورم را روی پای اسبتان را متوجه شدید، بلافاصله به شلنگ رسیده و آن را برای مدت زمان دلخواهی در معرض پای آسیب دیده قرار دهید. این فرایند صرف نظر از دمای واقعی آب، همیشه به "شستشوی سرد با شلنگ" تلقی می شود. در حالی که این روش بسیار ساده و راحت است، شستشوی سرد با شلنگ الزاما موثر در کاهش درد و دما در نقطه آسیب دیده نیست.

 

همانطور که ورزش اسب سواری همچنان تغییر می کنند و چالش ها شکل می گیرند، باید رژیم های مراقبت از خود را نیز داشته باشند. ما از سناریوی "سرد کردن در زمان جراحت" فراتر رفتیم تا با استفاده مرتب از ترکیبی از روشهای خنک کننده، اعمال فشار، حرکت و تغذیه تا جای امکان به حفظ صحیح و سالم اسب هایمان کمک کنیم. برای تقویت بیشتر دانش ما، از تجارب مدیر انبار، اسپانسر سوارکار شرکتی از همکاران چارپا استفاده می کنیم. نام Will اخیرا به عنوان دومین مقام آمریکایی در رویداد سه روزه رولکس کنتاکی که در آن او به طور کلی در رتبه 6 ام قرار گرفته بود به پایان رسید، نامگذاری شد. قبل از همکاری تمام وقت با یک تیمار کننده اسب حرفه ای در بعضی از رویدادهای مهم سوارکاران در این کشور نظیر Michael Pollard و Lynn Symansky بود و نامزد تیمارکننده اسب USEA در سال 2012 شد. صعود Will Coleman در OBOS O’Reilly نیز جایزه تناسب اندام در Rolex کنتاکی را به ارمغان آورد که که بیشتر به مراقبت و توجه به ورزشکار سوارکار منجر می شود و تنها در رویداد CCI4 * آمریکا است.

پس از هرگونه کار شدید، چند مجموعه چهار نعل رفتن و یا آزمون کامل در فضای باز، اولویت اول کاهش دمای بدن اسب است. این شامل برداشتن رویه از روی اسب، راه بردن و استفاده از آب سرد روی کل بدن اسب است، که توجه خاصی باید به شکم و پاها شود. درحالی که این کار در خانه به راحتی با شلنگ انجام می شود، در مسابقات گزینه های شما اغلب به اسفنج ها و سطل ها محدود می شود.

هنگامی که اسب به طور قابل توجهی بهبود می یابد، آب اضافی از اسب برداشته می شود -توجه ویژه به پاها – و سپس یک ورقه پارچه ای و یا خنک کننده روی اسب قرار می گیرد تا از لرزش جلوگیری شود. در این مرحله، اسب مجددا برای 10 تا 15 دقیقه راه برده می شود. کیتی می گوید برای خنک کردن پاهای اسب هنگامی که اسب راه می رود، از چکمه های یخی که به آن اجازه حرکت آزادانه می دهد، استفاده کنید. پس از این اولین قدم زدن، اسب یک بار دیگر اسپری می شود و سپس 10-15 دقیقه پیاده روی دیگر ادامه می یابد.

این پیاده روی ها برای فرایند بازیابی حیاتی هستند زیرا به حذف متابولیت هایی که در عضلات ساخته شده اند کمک می کنند. اگر اسب مجاز به حرکت نباشد، این مسئله می تواند به درد و سختی عضلانی منجر شود، در نتیجه باعث طولانی تر شدن روند بهبودی می شود.

هنگامی که اسب کاملا خنک می شود، آن را حمام مناسبی می کنند و سپس به مدت 25 دقیقه در یک سطل یخ و آب قرار می گیرد. این فرایند پاها را خنک می کند، جریان خون را بهبود می بخشد و به علت وجود میکرو تی یر microtear ها در بافت نرم، هرگونه گرما یا تورم در پاها را از بین می برد. با وجود همه سیستم های مختلف سردکننده و دستگاه های موجود در بازار ، سطل یخ هنوز هم یکی از رایج ترین روش های سرد کردن پاها پس از کار سنگین است زیرا ارزان است، به راحتی در دسترس و کارامد است. تا زمانی که شما یک اسب صبور و شکیبا دارید، این روش انتخاب شده در میان بسیاری از سوارکاران و تیمارکنندگان و مهتران برتر است.

پس از سرد کردن پاها، اعمال فشار در مرحله بعدی قرار دارد. فشار به کاهش درد عضلانی کمک می کند و مانع پر شدن بافت های نرم می شود که اغلب پس از تلاش های سخت می تواند رخ دهد. در دنیای اسب سواری، این اغلب با استفاده از مچبند های ثابت روی باند ثابت پنبه ای و یا فوم پرشده، بسته می شود. برای کاربردی مناسب، باید فشردگی را در طول پا برای کمک به گردش خون و حمایت از بافت نرم خسته و تحت فشار فراهم کند. ترکیبی از این اثرات می تواند خستگی عضلانی و درد را کاهش دهد، که یعنی بهبود سریع تر، بنابراین اسب شما می تواند بهترین کارش را انجام دهد. در حالی که مزایای بستن ثابت می تواند شگرف باشد، مطمئن شوید که اسبتان را به درستی باند پیچی کرده اید چرا که باند پیچی ضعیف با فشار کم یا بسیار زیاد می تواند باعث قوس باند در تاندون شود و منجر به لنگیدن و طولانی شدن زمان بهبودی شود.

یک روش معمول قرار دادن برخی از مواد موضعی روی پاها برای کمک به تسکین خستگی و درد پاها است. انتخاب شاخص در میان سوارکاران، یک فرمول مبتنی بر رس است که معمولا به نام مرهم پلتیس(poultice) شناخته می شود. اعتقاد بر این است که این مرهم به گرفتن گرما از پا کمک می کند. با استفاده از دستکش، شما می توانید مرهم را روی اندام زیرین که از زیر زانو شروع می شود آغشته کنید و یا قسمت پایین پای اسب را بمالید. معمولا حوله های آبی رنگ و یا کاغذ بازیافتی بر روی مرهم قرار می گیرد و یکبار دور پا پیچیده می شود. سپس شما می توانید از باند های ثابت روی کاغذ استفاده کنید و به صورت عادی بپیچید.

مسئله ای که در مورد مرهم ها مطرح است این است که در هنگام اعمال آن باید بسیار مراقب باشید زیرا اگر خاک رس با هر گونه خراش یا شکاف ریزی تماس پیدا کند باعث ایجاد تورم در پایین پاها شود.مطابق نظر او مرهم دیگر بهترین گزینه نیست چرا که او پاهای بسیاری را دیده است که به نظر می رسد بعد از استفاده درست "ورم کرده است". در عوض او از خنک کننده عضله به طور مستقیم زیر باند پیچی استفاده می کند. این کار روند را ساده کرده و خطر تورم پایین پاها را در واکنش به مرهم را از بین می برد.

هنگامی که اسب خود را خنک می کنید و می بندید، یک وعده غذایی کوچک غله کمک خواهد کرد که اسبتان بهبود یابد. محتوای کربوهیدرات بالای غله، فرآیند پرکردن ذخیره انرژی در عضلات را آغاز می کند در حالیکه پروتئین های با کیفیت بالا به تعمیر و بازسازی هر گونه بافت نرم آسیب دیده مانند عضلات و تاندون کمک می کنند. از آنجا که الکترولیت ها و ویتامین های مختلفی در طول کار سخت مورد استفاده قرار می گیرند، مهم است که منبع الکترولیت های با کیفیت بالا و مکمل های پشتیبانی ماهیچه ای برای برنامه اسب خود اضافه کنید. در حالی که غذا باعث نمی شود اسب شما تندرست باشد، اما اجازه می دهد که اسب شما سریعا بهبود یابد و حداکثر مزایای خود را از برنامه آمادگی خود به دست آورند.

با پیشرفت سطح خود، مهم است که مهارت های سوارکاری خود را با مهارت های سواری خود مقایسه کنید. به عنوان سوارکار، مسئولیت ما این است که از اسب هایمان حمایت کنیم تا اطمینان حاصل شود که مراقبت های لازم برای حفظ تندرستی و استوار بودن آنها انجام می شود. حال آنکه که شما نیاز به آخرین تجهیزات فانتزی ندارید، شما نیاز به صبر و پشتکار برای مراقبت مناسب از اسب خود را پس از هر سواری دارید. با حصول اطمینان از اینکه اسب خود را به طور صحیح خنک می کنید و یا می بندید و در شرایط مناسب و طرح تغذیه ای در مراحل مسابقه، شما می توانید خیالتان را راحت کنید که در حال انجام بهترین خود را برای محافظت در برابر صدمات غیر منتظره و حمایت از اسب خود در موفقیت طولانی حرفه خود هستید.

 

تهیه تنظیم چارپا

اشتراک گذاری:

facebook instagram telegram pinterest

مطالب پر بازدید