چارپا مرکز حیوانات، خدمات محصولات باغ و مزرعه ایران

شماره شما، آی دی چارپا شما


رمز عبورمرا به خاطر بسپار

کدامنیتی عوض کن!

برای بازیابی رمز عبور خوداینجا کلیک کنید

num1

حیوان درمانی و پت درمانی موثر تر از دارو

3 سال پیش
دوستداران حیوانات می دانند که ارتباط با حیوانات خانگیشان یا دام در باغشان چه حس خوبی دارد. در حال حاضر تحقیقات نشان داده است که این اثر مثبت می تواند در یک محیط درمانی نیز اعمال شود. استفاده از قدرت حیوانات خانگی در حال تبدیل شدن به یک ابزار حیاتی در درمان انواع بیماری ها و اختلالات - به ویژه در ارتباط با سلامت روان است. در اینجا ما انواع مختلف درمان توسط حیوانات خانگی (حیوان درمانی) را که علامت آنها را نشان می دهد، کشف می کنیم و نحوه استفاده از آنها برای موفقیت در درمان طیف وسیعی از شرایط را بررسی می کنیم.

پت تراپی یا حیوان درمانی چیست؟

حیوان درمانی به معنای یک تعامل هدایت شده بین یک حیوان آموزش دیده خاص و یک فرد یا گروه تعریف شده است، که توسط حامل حیوان تسهیل می شود، است. همچنین به عنوان حیوان کمک درمانگر شناخته می شود، تعامل با حیوانات خانگی برای کمک به بهبود روانی، اجتماعی، احساسی و عملکرد فیزیکی بیماران استفاده می شود. درمان می تواند در طیف گسترده ای از محیط ها از جمله بیمارستان ها، خانه های مراقبت و مراکز درمانی انجام شود و می تواند شامل فعالیت های مختلف مانند راه رفتن، مراقبت و تیمار کردن حیوانات درمانی شود. همانند سایر روش های دیگر درمان، اجزاء خاص برنامه پت تراپی بر اساس مورد به مورد تصمیم می گیرند تا به نیازهای خاص هر بیمار پاسخ دهند.

 

مزایای استفاده از حیوان درمانی چیست؟

حیوانات آموزش دیده برای کمک به بیماران مبتلا به اختلالات عاطفی و رفتاری، افسردگی، اوتیسم، سوء مصرف مواد و جنون استفاده می شود. حیوانات ما را به عنوان ما می پذیرند - آنها قضاوت نمی کنند و آنها تهدید نمی کنند - بنابراین بیماران می توانند از صمیم قلب  با آنها ارتباط برقرار کنند  و مطمئن باشند که کار پنهانی وجود ندارد. به ویژه ممکن است برای افراد مبتلا به اختلالات مبتنی بر احساسات برای باز کردن و اعتماد به انسان ها، دشوار باشد اما کشف این روند با درمان توسط حیوانات بسیار آسان تر است. مزایای برنامه های پت تراپی شامل کاهش استرس، افزایش اعتماد به نفس، بهبود روحیه و مهارت های ارتباطی بهتر، به وفور گزارش شده است. 

حال کمی جزئیات بیشتری در سه حوزه سلامت و سلامتی بپردازیم که در آن حیوانات خانگی می توانند تفاوت اساسی در سلامت روانی، زوال عقل و سوء مصرف مواد را ایجاد کنند.

 

پت تراپی و سلامت روان

طیف وسیعی از شرایط سلامت روان در حال حاضر از طریق برنامه های پت تراپی درمان می شود. تعامل با حیوانات برای بیماران مبتلا به اختلال استرس پس از ضربه، اوتیسم و برای به چالش کشیدن اختلالات روانپزشکی در نظر گرفته می شود. زندانیان آسیب پذیر، از جمله گروهی از زندانیان زن دردسرساز در ایرلند شمالی، نیز از برنامه های درمان توسط حیوانات بهره مند شده اند. هیئت کارکنان در زندان رفتار زندانیان را بهبود یافته و رفاه احساسی در میان شرکت کنندگان در پروژه آزمایشی اخیر را گزارش کرده اند.

درمان توسط حیوانات نیز به طور گسترده ای برای درمان افسردگی استفاده می شود. اعتقاد بر این است که اهلی کردن حیوانی باعث آزاد شدن اندورفین ها (انتقال دهنده های عصبی حس خوب) می شود که می تواند در بیماران مبتلا به اختلال افسردگی تاثیر بسیار مثبتی داشته باشد. مداخلات بیشتر و پیشرفته اغلب بر این فرض استوارند که با توجه به حیوانات و نیازهای آن، توجه بیمار از مشکلات خود دور می شود. بیماران نیز فرصتی برای توسعه مهارت های پرورشی خود دارند و تشویق به ایجاد احساس همدلی با حیوانات می شوند.

سگ ها و سایر حیوانات در طول سالیان در برنامه های بازدید از مراکز درمانی به سالمندان کمک کرده اند. اگرچه این اثر متقابل می تواند روحیه افرادی که در این مراکز زندگی می کنند را بهبود بخشد اما متخصصان آلزایمر احساس می کنند نتایج بیشتری می توان از طریق برنامه های سازمان یافته به کمک مداخله حیوانات بدست آورد.

یک برنامه آزمایشی در آلمان اخیرا شامل6 ماه بازدید سازمان یافته سگ ها به 17 خانه پرستاری با ساکنان دارای زوال عقل خفیف تا شدید می شد. نتایج نشان دادند که این نوع فعالیت ممکن است رفتار های اجتماعی بیماران مسن دارای زوال عقل را بهبود دهد. شرکت کنندگانی که در جلسات درمانی به کمک حیوانات شرکت کردند، عملکرد ارتباط کلامی و توجه به اطرافشان بهبود بیشتری پیدا کرد اما بیمارانی که در فعالیت گروه درمانی مشابه بدون سگ های درمانگر وارد شدند، نتایج مثبت کمتری بدست آوردند.

همچنین گروه تحقیقاتی از کالج پرستاری مرکز پزشکی نبرسکا گزارش کردند که بیماران مبتلا به زوال عقل علائم کمتری از "سندروم غروب آفتاب" در نتیجه برنامه درمانی به کمک حیوانات نشان دادند. سندروم غروب آفتاب وضعیت ناراحت کننده ای در ارتباط با زوال عقل است که هنگام اوایل عصر اتفاق می افتد و شامل رفتار های مانند بی خوابی، گیجی، سرگردانی، کتک زدن و لگد زدن می شود. به نظر می رسد که حضور سگ های درمانی  در هنگام اوایل عصر توجه بیماران را منحرف کرده و آن ها را آرام می کند.

 

سوء مصرف مواد و حیوان های خانگی درمانگر

 حیوانات درمانگر در برنامه های معالجه اشخاص با سو استفاده مواد مخدر نیز به صورت موفقیت آمیز استفاده شدند. حضور حیوانات به تنهایی می تواند به آرام شدن و رویارویی آن ها با شیاطین درونیشان کمک کند. 

معتادان غالبا به طور انحصاری تنها روی خود تمرکز می کنند این در صورتی است که ارتباط با حیوان آن ها را تشویق به فکر کردن درباره نیاز های دیگران می کند. اگر حیوان حضور داشته باشد، احتمال ببشتری دارد که معتاد با قرارگیری در گروه تنظیم شده ارتباط اجتماعی بیشتری برقرار کند. پزشکان مشاهده می کنند که چگونه معتاد به حیوانات می پردازد، بینش بیشتری نسبت به مسائل مربوط به عزت نفس بیمار پیدا می کند، به آنها کمک می کند مکانیزم های مقابله ای خاص و رفتارهای سالمتر جدید را شناسایی کنند.

عموما در بررسی برنامه های مشاوره، درمان به وسیله حیوانات به معتادان کمک می کند تا درباره کار گروهی، ارتباط، اعتماد و بیان خود بیشتر یاد بگیرند. همچنین حیوانات می توانند به جلسات جنبه تفریحی اضافه کنند که در مواجهه با بحث های چالش برانگیز تنش را می کاهد. چارپا قصد دارد در مقالات بعد کمی با دقت و توضیح بیشتر به این موضوع نیز بپردازد.باشد که این مقدمه ای است برای آشنایی بیشتر با موضوع حیوان درمانی.

تهیه و تنظیم  چارپا

اشتراک گذاری:

facebook instagram telegram pinterestویژه های آگهی ها


مطالب پر بازدید