صفحه ورود به حساب کاربری چارپا

شماره همراه شما


رمز عبورمرا به خاطر بسپار

کد امنیتی عوضش کن!

رمز عبور خود را فراموش کرده ام!

num1

آلبانیسم یا زالی در سگ ها تشخیص و مراقبت از آلبینوها

2 سال پیش
یکی از پیچیده ترین و چالش برانگیز ترین پدیده ها پیرامون سگ ها، آلباینیسم هست که در این مطلب به شناخت، علت ها و شیوه نگهداری از آلبینوها می پردازیم.


اولین مواجهه با آلبینو

اولین موردِ آلبینو در سالِ هزار و نهصد و هفتاد و شش در نژادِ سگ دوبرمن پینچرز کشف شد، دوبرمنی بنام راسپوتین که والدینِ او هردو ژنِ مغلوبِ هموزیگوت یکسانی را داشتند که مسئولِ آلبینیسم است.
تشخیصِ آلبینو ها

تشخیصِ یک آلبینو یِ واقعی تنها با آزمایشات و تایید دامپزشکی های واجد شرایط امکانپذیر است و در واقع اگر یکی از آنها را مشاهده کردید خوش شانس هستید چرا که به ندرت وجود دارند. لوسستیک ها یا آلبینوهای جزیی اکثرا با آلبینوهای واقعی اشتباه گرفته می شوند. آلبینوی کامل ، فاقد پروتئین ملانین است، ملانین باعثِ پیدایش رنگدانه ها و همچنین محافظت در برابر اشعه ی فرابنفش نور خورشید است.

در نتیجه تشخیصِ آلبینوی کامل از لوسستیک چندان ساده نیست، در آلبینوی کامل، فقدانِ آنزیم های تیروزیناز تولید کننده ی ملانوسیت باعث عدم وجود ملانین می شود. عدم وجودِ ملانین هم باعث نبود رنگدانه ها میشود در حالیکه در لوسستیک ها ملانین هرچند کم وجود دارد در نتیجه رنگدانه ها هم هرچند محدود وجود دارند.

 در آلبینوی کامل بینی صورتی رنگ هست بدونِ وجودِ کوچکترین رنگدانه، چشمها و حتی پوست صورتی دیده میشوند که دلیلش این هست که وقتی هیچگونه رنگدانه وجود ندارد، رگ های خونی قابل مشاهده هستند و زیر پوست، چشم و بینی صورتی بنظر می رسند. وجودِ کوچکترین رنگدانه در پوشش ، بینی و چشم باعث میشود سگ آلبینوی کامل نباشد.


تفاوت الگوی آلبینو

برای داشتنِ الگوی آلبینو ، هر دو والدین باید دو نسخه از ژنِ مغلوب را داشته باشند تا آلبینو متولد شود در حالیکه بعنوان مثال در الگوی مرل، باید حداقل از یکی از والدین این ویژگی دریافت شود. در سگ ژرمن شپرد، پاگ، کولی، گریت دین و ...الگوهای لوسستیک رایج هست که با آلبینو اشتباه گرفته میشوند.
مشکلات آلبینو ها

دکتر مارگارت کازال، دانشیار ژنتیک پزشکی در دانشکده ی دامپزشکی دانشگاه پنسیلوانیا از جمله افراد معتبر و مرتبط با پدیده ی آلبینیسم ، معتقد است؛ آلبینوها در معرض خطرات سلامتی هستند. یکی از عملکرد های ملانین، فیلتراسیون نور است که با توجه به پوست و بدن باعث محافظت طبیعی در برابر آفتاب و همچنین کمک به توانایی بدن در مقابله با عفونت می شود. پروتئینِ ملانین در بدن آلبینو ها وجود ندارد، در نتیجه؛ آلبینو ها مستعد آفتاب سوختگی و بروز سرطان پوست هستند. طول عمر آلبینو ها کوتاه است چون سیستم ایمنی بدن ضعیف است نور خورشید آنها را آزار میدهد. اثرات و علائم آفتاب سوختگی و تاول ها در آنها مشاهده می شود.

دکتر استفانی پمفری، استادیار چشم پزشکی، مشکلات چشمی در آلبینو ها را بدلیل توسعه نیافتن لنز ها و شبکیه ها تایید می کند.


روش نگهداری و کمک به آلبینو ها

توصیه میشود آلبینو ها بیشتر اوقات در خانه باشند. اما آنها هم مانند دیگر سگ ها دارای انگیره و انرژی هستند و نیاز به تکاپو و ورزش و پیاده روی دارند. در نتیجه لازم است مواردی در این خصوص رعایت شوند. صبح یا عصر بهترین زمان قدم زدن آنهاست. استفاده از عینک آفتابی محافظ اشعه فرابنفش توصیه می شود. استفاده از کرم های ضد آفتاب بدون اکسید روی مفید است. استفاده از وسایل سگ مناسب مانند لباس سگ مناسب که بدن آنها در معرض نور خورشید نباشد.
رژیم غذایی مناسب برای آلبینو ها

داشتن برنامه غذای سگ مناسب برای طولانی تر شدن عمر آلبینو ها موثر است ، سیستم ایمنی و پوست باید تقویت شوند و جالب است بدانیم حدود هفتاد درصد سیستم ایمنی بدن در ارتباط با روده است. در نتیجه گوشت و سبزیجاتِ تازه مفید هستند ، غذاهای دارای نشاسته سیستم ایمنی را به خطر انداخته و بهتر است کمتر مورد استفاده قرار گیرند. پروبیوتیک، روغن ماهی و روغن نارگیل بسیار موثر و مفید هستند.


رفتار آلبینو ها

ضریب هوشی آلبینو ها نسبت به بقیه سگ ها پایین است ، آنها ممکن است پرخاشگری داشته باشند، اما مثل دیگر سگ ها عاطفه و احساس فراوانی دارند و وقتی سگ خود را دوست دارید ، باید بیشتر به آنها زمان بدهید و سطح انتظار خود را پایین بیاورید تا بستر مناسب و امنیت و آرامش برای آنها فراهم شود. اگر مواردی که بیان شد رعایت شود ، از زندگی با یک آلبینو لذت خواهید برد و او نیز طول عمر بیشتر و بهتری خواهد داشت، در واقع او تصمیم نگرفته آلبینو متولد شود.

و بی گمان حق زندگی همچون همه ی موجودات را دارد. در پایان یک بار دیگر این مطلب را مرور میکنیم که یک آلبینوی کامل نادر است و بسیاری از لوسستیک ها با آلبینو اشتباه گرفته می شوند.

سگ هایی هستند که پوشش بدن آنها به رنگ سفید است اما هر سگ که سفید باشد حتی اگر مشکلات بینایی و شنیداری داشته باشد آلبینو نیست. نکته ی اصلی عدم وجود ملانین است، اگر حتی کوچکترین رنگدانه ای در بدن یک سگ وجود داشته باشد او آلبینو نیست.

سگهایی که بینی صورتی دارند اما خال یا خالهای مشکی یا خاکستری هم روی بینی دیده میشود او آلبینو نیست. علت پیچیدگی و در عین حال سادگی تشخیص یک آلبینو همین وجود رنگدانه است، باید بدانیم رنگدانه چیست، وجود رنگدانه را تشخیص بدهیم و نکات دیگری که قبلا بیان شد، پس بلافاصله بعد از دیدن یک سگ سفید نمیتوان او را آلبینو معرفی کرد. طبق تجربیات شخصی بارها متوجه شدم سگ هایی که رنگدانه ها و خالهای بسیار بزرگی هم دارند آلبینو معرفی شدند ! صرفا چون بخشی از بینی یا لب صورتی بوده یا کم شنوا بوده.

آلبینو سگی ست که فاقد ملانین است، که بخشی از تاثیرش وجود رنگدانه ها است، پس وجود کوچکترین رنگدانه، بیانگر وجود ملانین و آلبینو نبودن سگ است. در بحث پرورش هم لازم به اشاره است. عدم تایید الگوی دبل مرل، احتمال بوجود آمدن البینوی کامل است.

 الگوی مرل به تنهایی هیچ ایرادی ندارد و مخاطبان و هواداران خود را دارد اما همونطور که در سطر های قبل اشاره شد، برای پیدایشِ آلبینوی کامل ، دو نسخه از دو ژن مغلوب از هر دو والدین لازم است که دو الگوی مرل باهم این امکان را تقویت میکند. به بیان ساده تر، در امر پرورش، برای بوجود نیامدن آلبینوی کامل باید از استفاده ی دو مرل بعنوان مولد برای هم استفاده نشود.


سعید خلیلی


 

اشتراک گذاری:

facebook instagram telegram pinterest

آگهی های ویژهخواندنی های پر بازدیدX

هر هفته هدایای ویژه، خبرهای ویژه و مشارکت در حمایت از حیوانات بی سرپرست