صفحه ورود به حساب کاربری چارپا

شماره همراه شما


رمز عبورمرا به خاطر بسپار

کد امنیتی عوضش کن!

رمز عبور خود را فراموش کرده ام!

num1

انسان و سگ، انتخاب تا مرگ

3 سال پیش
همچنان که احتمالا با بحث عدمِ پرورش و خرید و فروش سگ مواجه شدیم و اینکه سگ های بی سرپرست بسیاری وجود دارند که میشه آنها را به سرپرستی گرفت ، در این مطلب سعی کردیم از ابعاد دیگری بصورت مختصر به این موضوع بپردازیم.

ابتدا به ساکن باید بپذیریم ، سگهای بسیار زیادی که اصطلاحا رها هستن در گوشه کنار شهر با مشکلات عدیده از جمله انواع بیماریها ، گرسنگی و عدم وجود سرپناه و خطرهای گوناگون در مسیر زندگی وجود دارند.

گاهی پیمانکاران سازمانهایی رسمی راه کار را در غیر انسانی ترین حالت ممکن و از بین بردن سگ ها دیده و گاهی انجمن ها و حامیان محترم با احداث پناهگاه ها اقدام به جمع آوری و ساماندهی سگ ها کرده و با وجود مشکلات زیاد تلاش خود را در جهت بهبود شرایط جسمی و شرایط زندگی انها بکار برده اند.

سگ های آسیب دیده تحت نظر دامپزشک های محترم درمان شده و در صورت تشخیص عقیم سازی شده و طی پروسه های تحقیقاتی به سرپرست های واجد شرایط واگذار شده اند که بی تردید جای قدردانی و حمایت دارد.

پرورش سگ

اما نه تنها در کشور ما بلکه در تمام دنیا و جوامعی که جایگاه این مخلوق دوست داشتنی ویژه و محترم هست ، انواع نژادهای سگ کاربردهای متفاوت و مهمی دارند که باعث میشود تفکیک نژادها و پرورش های درست و تخصصی انها دارای اهمیت باشد.

سگ های مواد یاب ، زنده یاب

بعنوان مثال ، در مراکز پلیس ، فرودگاه ها ، آتش نشانی و ... نمیتوان از هر نوع نژاد یا حتی سگ های به اصطلاح رها ، برای پیشبرد کار بهره برد.

نژادهایی مثل مالینویز و ژرمن شپرد از جمله نژادهایی هستند که بسیار کارامد در جهت همکاری و همیاری با نیروهای انسانی ، پرورش یافته و تعلیم دیده اند و در عملیات های تجسسی در زمینه ی مواد یابی یا زنده یابی در پدیده های زلزله ها و آتش سوزی ها حضور داشته اند.

سگ های خدمات

نژادهایی مثل لابرادور و گلدن رتریور ، در جهت همراهی و همکاری با نابینایان پرورش و تعلیم دیده اند.

سگ های شکاری

نژادهایی مثل دالمیشین ، سترها و خانواده ی کوکر ها ، استعداد ویژه ای برای همیاری و همکاری با افرادی دارند که در زمینه ی شکار های مجاز فعالیت دارند.

این لیست ادامه دارد تا جایی که نژادهایی مستعد گارد ، سگ بادیگارد و ..‌ هستند ، در نتیجه نمیتوان توقع داشت که کار پرورش روی نژادها متوقف گردد و تمام نژادها در طبیعت رها شوند ، چرا که تجمیع و ادغام نژادها در طبیعت مشکلاتی بدتر و بیشتر ایجاد میکند از جمله انواع ناهنجاریهایی که ممکن است از ادغام دو نژاد متفاوت ایجاد شود ، ضمن اینکه تمام سگ های موجود در جهان را نمیتوان عقیم سازی کرد و نسل این موجود شگفت انگیز را منقرض کرد

تجارت سگ

اما از سویی پرورش هایی که صرفا جهت تجارت انجام میگیرد و هیچ پشتوانه ی علمی ، تحقیقاتی را در بر ندارد هم صدمات جبران ناپذیری هم به سگ ها و هم طبیعت و زندگی انسانی وارد میسازد که تشخیص مراکز تولید و تکثیر سگ ها ، کار مشکلی نیست و افراد میتوانند با حمایت نکردن از این مراکز نقش مهمی در جهت عدم فعالیت انها داشته باشند

راه کار

شاید یک راهکار برای کنترل وضعیتی که گفته شد وجود فدراسیون و دستورالعمل های بررسی شده باشد ، همچنان که در دیگر کشور ها فدراسیون ها و انجمن هایی هستن که مراکز پرورش زیر نظر انها فعالیت میکنند ، آموزه هایی که از طریق همان فدراسیون ها بعنوان استاندارد ها تعریف شده و در اختیار متولیان مراکز پرورش قرار میگیرد ، نشریات ، وبسایت ها و در مجموع رسانه هایی که با انجام تحقیقات علمی و عملی وسیع گزارشات به روزرسانی شده ای در اختیار افراد مرتبط قرار میدهند ، همچنین بازرسانی که به فواصل زمانی مشخص ، مراکز پرورش ، امدادرسانی ، مراکز دامپزشکی و ... را تحت نظارت و کنترل دارند.

خود افراد علاقه مند به تهیه ی سگ نیز میباید خود را موظف بدانند ، پیش از اقدام به تهیه ی سگ ابتدا مورد نیاز خود را برسی کنند ، دلیلی که تصمیم به تهیه ی سگ دارند چیست؟ و سپس طبق انتظار و توقع خود نژاد مورد نظر را از طریق مراکز تخصصی آن نژاد تهیه کنند.

بعنوان مثال اگر صرفا یک مونس و همدم مورد نیاز باشد چه بهتر که از طریق تماس با مراکز حمایتی ، یکی از سگ های این مراکز انتخاب و به سرپرستی گرفته شود ، گاهی در همین مراکز میتوان سگ هایی که قابلیت بسیار خوبی برای گارد دارند را نیز پیدا کرد و متولیان این مراکز قطعا همکاری و مشورت لازم را ارائه میدهند.

خریدن سگ

زمانی که تصمیم به تهیه ی نژاد خاصی از سگ میگیریم باید این را بدانیم ، مراکزی که بصورت حرفه ای روی آن نژاد فعالیت دارند ، میتوانند اطلاعات مفید و تجربه و تحقیق شده ای در اختیارتان بگذارند و راه را برای شما هموار کنند ، اگر هزینه ای برای سگ میپردازید در واقع ممکن است چند برابر آن هزینه را متولی آن مرکز قبلا پرداخته باشد و صرفا نمیتوان این قضاوت را داشت که تجارتی صورت میگیرد ، بعنوان مثال زمانی که یک سگ از نژاد ژرمن شپرد یا مالینویز در رکاب نیروهای هلال احمر یا پلیس قرار میگیرد ، تمام ابعاد پرورشی رعایت شده و تحت آموزش های ویژه قرار گرفته که بابت طی شدن آن پروسه هزینه هایی پرداخت شده ، زمانی که یک سگ از نژاد کوکر به زندگی فردی میپیوندد و از هوش و طراوت و کارایی آن لذت برده میشود ، هزینه هایی بابت مولدین آن پرداخت شده.

در نتیجه بسیاری از افراد اطلاعی از مشکلات و فرایند کارهای پرورش سنجیده و درست را ندارند و نمیدانند قبل از اینکه یک توله متولد شود والدین آن تحت چه مراقبت های درمانی ، مکانی ، غذایی ، آموزشی و ... قرار گرفته اند.

تصمیم برای داشتن سگ

این مطلب یکی از مهمترین مسائلی هست که باید مورد توجه واقع شده و به درستی به آن پرداخته شود.

سگ بصورت کلی مخلوقی بسیار محترم و دارای عواطف و عملکرد های قابل تاملی ست ، شایسته نیست باری به هرجهت تصمیم به تهیه یا سرپرستی یک سگ به هر بهانه ای گرفته شود از جمله کادوی تولد ، کنجکاوی و تجربه و ... سپس او را رها کرده و یا به اصطلاح دست به دست کنیم.

بیشتر از آنچه که شخص به یک سگ دل ببندد ، این سگ است که به او دل میبندد و وابسته میشود ، همچون کودکی معصوم که ناگهان در ازدحام و گنگی و غریبگی محیط ، دست او را رها کرده و به سرنوشت سپرده شود ! دور از انسانیت و عواطف انسانی ست که او را بازیچه ی هوس و تجربه و سرگرمی خود کنیم.

پیش از آنکه تصمیم به تهیه ی سگ بگیریم ، باید بیاندیشیم آیا از عهده ی نگهداری و حمایت آن بر میاییم؟ اگر همسایگان ما اعتراض کردند او را از خود جدا میکنیم ؟ یا بخاطر او محل سکونت خود را تغییر میدهیم؟ یا پیش از حضور او تحقیق میکنیم که ایا شرایط برای حضورش مهیاست؟! اگر بیمار شد پروسه های درمانی را طی میکنیم ؟

با توجه به خصوصیات نژاد های مختلف ، توقع و شرایط نگهداری آنها نیز متفاوت است ، این نکته را نباید فراموش کرد.

مرگ سگ

بین انسان و سگ جدول تفاوت سنی وجود دارد ، یعنی بر اساس وزن و جثه و حتی نژاد ، اختلاف سنی بین انسان و سگ وجود دارد مثلا یک گریت دین هشت ساله معادل یک انسان حدود هفتاد سال هست ، یک کوکر پانزده ساله حدود یک انسان نود ساله ست ! این جدول به ما میاموزد در سنین مختلف بهتر است چگونه با او رفتار کنیم ، چه مواردی را رعایت کنیم و اماده ی چه پیش امد هایی باشیم.

غم انگیز ترین لحظه ، لحظه ی وداع با رفیق و مونس دیرینه ست.

این سرنوشت محتوم و اجتناب ناپذیر است ، شاید تنها راهِ پذیرش این اتفاق تلخ این باشد که سعی کنیم برای او کم نگذاریم ، سعی کنیم حتی الامکان با او خوش باشیم و شاد ، روابط عاطفی همواره حفظ و برقرار بوده باشد و امکانات رفاهی مورد نیازش تامین بوده باشد. در اینصورت در لحظه ی وداع و بعد از آن ، قدرت پذیرش بسیار متفاوت و بهتر خواهد بود ، آنها نیز با آرامش و در عشق مطلق ترکمان میکنند و تنها عشق ، یادگاری خواهد بود بین ما و انها.

قطعا شگفت انگیز ترین ، زیباترین و بهترین لحظه برای پایان عمر یک سگ، زمانیست که عمرش جایی به پایان برسد که در آنجا بزرگ شده و بصورت مستمر حضور داشته، افسانه ی جیکو و سواک از معروف ترین این اتفاق و رابطه بین سگ و انسان تا اخرین لحظه ی زندگی در ایران است.


سعید خلیلی


 

 

 

 

 

اشتراک گذاری:

facebook instagram telegram pinterest

آگهی های ویژهخواندنی های پر بازدیدX

هر هفته هدایای ویژه، خبرهای ویژه و مشارکت در حمایت از حیوانات بی سرپرست