صفحه ورود به حساب کاربری چارپا

شماره همراه شما


رمز عبورمرا به خاطر بسپار

کد امنیتی عوضش کن!

رمز عبور خود را فراموش کرده ام!

num1

مار به عنوان حیوان خانگی نکات لازم برای دانستن و اطلاعات نگهداری

3 سال پیش
مارها به عنوان حیوان خانگی  

مارها حیواناتی جالب هستند و اگر به صورت مداوم به آن‌ها رسیدگی کنید، اکثرشان می‌توانند حیوان خانگی بسیار رامی شوند. چارپا سعی نموده نوشتی برای علاقه مندان به این حیوان را برای شما گرد آورد. با این حال، مار قطعاً برای همه حیوان خانگی مناسبی نیست. این حیوان نیازهای خاصی دارد و فقط افرادی باید از آن‌ها مراقبت کنند که در برابر خواسته‌های آن‌ها مسئولیت‌پذیری و درک دارند. اگر در نگهداری از مار به عنوان حیوان خانگی تازه‌کار هستید، قبل از خرید خزندگان مخصوصا مار ها باید بررسی کنید که چه مواردی را باید در نظر بگیرید و بهترین گونه مارها برای افراد مبتدی کدام است.

 

 

 

 

 

 

برای افراد مبتدی در نگهداری مار چه مواردی لازم است؟

مار سالم و سلامت خریداری کنید
مارهای مناسب برای افراد مبتدی و حرفه‌ای
مارهای نامناسب برای افراد مبتدی
اطلاعات کلی در مورد مارهای خانگی افراد مبتدی

 

 

 

 

قبل از انتخاب مار به عنوان حیوان خانگی موارد زیر را در نظر بگیرید:

زمانی که ماری را به عنوان حیوان خانگی انتخاب می‌کنید، چارپا توصیه می کنه که همچنان به خاطر داشته باشید که قرار است مسئولیتی بلند مدت داشته باشید زیرا بسیاری از گونه‌های مارها بیش از 20 سال عمر می‌کنند.

باید برای خوراک‌دهی به مار از حیوانات شکاری استفاده کنید (شکارهایی که قبلاً کشته شده و فریز شده‌اند بهترین و سالم‌ترین انتخاب غذایی هستند) و شاید هم نیاز باشد که قسمتی از فریزرتان را به حیوانات شکاری منجمد (مثل جوندگان) اختصاص دهید.

 

 


 

 

مارها در فرار بسیار هنرمند و ماهرند؛ در نتیجه باید محوطه‌ای داشته باشید که امکان فرار از آن وجود نداشته باشد. مارها در پیدا کردن و عبور کردن از درزهای کوچک پیگیر و سمج هستند.

مارهای خفه کننده و مارهای سمی اگرچه بسیار زیبا هستند اما به دلیل مشکلات ایمنی به عنوان حیوان خانگی توصیه نمی‌شوند.

اگر این امکان برایتان فراهم است، از یک پرورش‌دهنده مشهور ماری که سایت چارپا پیدا می کنید خریداری کنید که در اسارت پرورش داده شده است. در ایران شما می تواند افراد دارای مجوز از محیط زیست که خزندگان پرورشی اسارتی دارند جستجو کنید و قیمت ها را بررسی نمایید. مارهای وحشی استرس بیشتری دارند و مستعد ابتلا به انواع انگل‌ها و بیماری‌ها هستند و اهلی کردن آن‌ها دشوارتر است.

 

 

 

 


 

 

باید مار را به دقت بررسی کنید تا ببینید که آیا علائم بیماری در آن وجود دارد یا خیر؛ علائمی مانند آبریزش و خارج شدن حباب از بینی، کنده شدن پوست، بسته بودن چشم‌ها و عفونت و التهاب دهان. از فروشنده بخواهید که گواهی تغذیه‌ای ارائه دهد تا مطمئن شوید که مار، شکارهای کشته شده را می‌خورد و تغذیه خوبی دارد. مارهای پایتون توپی به داشتن مشکلات تغذیه‌ای مشهور هستند و تقاضای گواهی تغذیه به خصوص برای این مارها ایده مناسبی است.

 

 


 

 

مارهای مناسب به عنوان حیوان خانگی 

مارهایی که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم مارهایی با اندازه منطقی هستند و مراقبت از آن‌ها نسبتاً آسان است و به عنوان حیوان خانگی رام و اهلی هستند. پیدا کردن این مارها نیز آسان است و معمولاً می‌توانید آن‌ها را از یک پرورش دهنده یا از نمایشگاه خزندگان خریداری کنید زیرا این مارها بسیار محبوب هستند:

 

مار ذرت
شه مار و مار شیری
پایتون توپی

 

 

 


 

 

 


 

 

 

افراد مبتدی باید از خرید مارهای خفه‌کننده (مارهایی که شکار خود را منقبض می‌کنند)، مارهای سمی و مارهایی با نیازهای مراقبتی سخت خودداری کنند، از جمله گونه‌های:

·         بوآی در هم کوب
·         پیتون برمه
·         بوآ درختی یا پیتون
·         مارهای آبی
·         مارهای سبز

 

 

 


 

 

مارهایی که به طور بالقوه (هم برای صاحبشان و هم برای اطرافیان) بسیار خطرناک هستند، نه برای افراد مبتدی و نه برای افراد حرفه‌ای انتخاب مناسبی نیستند و باید از نگهداری آن‌ها به عنوان حیوان خانگی خودداری کرد. این مارها شامل گونه‌های زیر هستند:

 

·         پایتون مشبک
·         آناکوندا
·         هر نوع مار سمی دیگر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تغذیه مار: شکارهای کشته شده بهتر است یا شکارهای زنده؟

خوراک‌دهی به مار با شکارهای کشته شده توصیه می‌شود زیرا جوندگان زنده برای دفاع از خود ممکن است باعث بروز جراحات جدی در مار شوند (علاوه بر این بهتر است که برای خوراک‌دهی حیوانات شکارشده را به صورت منجمد در فریزر نگه دارید تا آن که حیوانات زنده خریداری کنید).

 

 


 

 

چگونه برای مار شیب حرارتی فراهم کنیم؟

همه مارها نیاز دارند تا با حرکت میان نواحی سرد و گرم، دمای بدن خود را تنظیم کنند. فراهم کردن شیب حرارتی و اطمینان یافتن از این که قسمت گرم محفظه به اندازه کافی گرم است، برای سلامت مار و همچنین هضم غذای او بسیار مهم است.

علائم شروع پوست‌اندازی مار

علائم رایجی وجود دارد که نشان می‌دهد پوست‌اندازی مار نزدیک است و برای افراد مبتدی کمی مضطرب‌کننده به نظر می‌رسد. قبل از آن که برای مراقبت از مار در این دوران غافلگیر شوید، در مورد نحوه مراقبت اطلاعات لازم را کسب کنید.

چطور متوجه شوم که مار مادّه است یا نر؟

راه‌های کمی برای تعیین جنسیت نر یا مادّه مار وجود دارد.

چطور مار فرار کرده را پیدا کنم؟

در صورتی که مار خانگی جدیدتان فرار کرد، این اطلاعات کلی به شما کمک می‌کند تا پیداش کنید (اما به یاد داشته باشید که مارها معمولاً به فضاهای گرم و بسته علاقه دارند و به سمت این فضاها می‌روند).

 

افراد مبتدی در نگهداری مار هر ماری را که انتخاب می‌کنند باید با مراقبت‌های صحیح، خوراک‌دهی، ویژگی‌های رفتاری و مسئولیت‌هایی که برای نگهداری از مار لازم است آشنا باشند.


اشتراک گذاری:

facebook instagram telegram pinterest

آگهی های ویژهخواندنی های پر بازدیدX

هر هفته هدایای ویژه، خبرهای ویژه و مشارکت در حمایت از حیوانات بی سرپرست