صفحه ورود به حساب کاربری چارپا

شماره همراه شما


رمز عبورمرا به خاطر بسپار

کد امنیتی عوضش کن!

رمز عبور خود را فراموش کرده ام!

num1

FCI فدراسیون جهانی سگ

5 سال پیش
از فدراسیون جهانی سگ تا چارپا و تا تک تک شما عزیزان و علاقه مندان به سگ می توان گفت فاصله زیادی می توانست باشد که به کمک و فداکاری های بزرگانی همچون جناب آقای سعید پور اسماعیل ریاست محترم فدراسیون سگ ایران این راه کوتاه و میسر گشته. همانطور که چارپا در مقالات گذشته صحبت از خرید درست از پرورش دهندگان معتبر را توصیه داشت و همچنین طرح استعلام را بیان نمود اکنون در این راه به کمک و در کنار متخصصان این امر قدم بر میدارد برای شروع و اجرای اقدامات لازم و راحت تر کردن خرید، فروش، امنیت، سلامت، نگهداری، رفتار و آموزش درست سگ در سراسر ایران، نیاز به آشنایی با سازمان های مربوطه هست که در قدم اول اف سی آی FCI میباشد.

مقدمه

سگ : Canis lupus familiaris نام علمی

زیرگونهٔ اهلی گرگها و پستانداري از راستهٔ سگسانان است سگ نخستین جانوري است که به دست انسان اهلی شد. سگها از متنوعترین جانوران زمین هستند که میراث چند هزار سال مداخله انسان در روند جفتگیري و پرورش این جانور است.

Federation Cynologique Internationale English: World Canine Organization

سگها نقشهاي مختلفی را در جوامع انسانی بر عهده گرفته اند و آدمیان از ایشان براي شکار، گله داري، بارکشی، محافظت، کمک به پلیس و نیروهاي نظامی، همراهی ، همکاري و کمک به اشخاص دچار ناتوانی استفاده کرده اند . در سال ۲۰۰۱ برآورد شده که حدود ۴۰۰ میلیون قلاده سگ در سراسر دنیا زندگی میکنند.

FCI

اف سی آی یک سازمان جهانی است که در زمینه شناخت نژادهاي گوناگون سگها و پرورش و حمایت از انواع آنها در سطح بین المللی فعالیت می کند. این سازمان در۲۲ می سال ۱۹۱۱ براي نخستین بار فعالیت خود را آغاز کرد و در سال ۲۰۱۱ صدمین جشن یادبود و سالگرد تاسیس خود را جشن گرفت و در حال حاضر ۱۰۷ سال از تاسیس آن می گذرد. مراسم سالگرد و یادبود اف سی آی هر سال در تاریخ معین تاسیس آن بر می برگزار می شود و میزبان برنامه سالانه آن بلژیک، آلمان، فرانسه، هلند و اتریش هستند که در واقع کشورهاي تاسیس کننده و اعضاي اصلی آن هستند.)مکان اصلی این سازمان در بلژیک قرار دارد( بدلیل جنگ جهانی اول فعالیت هاي این سازمان متوقف شد و در سال ۱۹۲۱ توسط فرانسه و بلژیک مجددا از سر گرفته شد و مقرات جدید در آوریل ۱۹۲۱ تصویب و در۵ مارس ۱۹۶۸ ، اف سی آی با حکم قانونی و شخصیت قانونی پیدا کرد. همانگونه که در نام اختصاري این سازمان نیز وجود دارد واژه بین المللی )international( بر این نکته اشاره دارد که این سازمان با آنکه مؤسسان و اعضاي اصلی آن کشورهاي اروپایی هستند اما ابداع کننده یک روش سازمانی جهانی و گسترده است. زیرا از همان مراحل ابتدایی کار،ارتباط باکلوب هاي لانه زنبوري درآمریکاآغازشدوازسوي دیگرمیتوان به برزیل اشاره کردکه به عنوان عضواتحادیه ملی،نخستین عضوخارج ازاروپا به شماررفت. امروزه سازمان به صورت بین المللی نماینده رسمی همه قاره هاست که از طریق اعضاي خود و همراهان قراردادي به فعالیت می پردازد.)این سازمان داراي ۹۲ عضو است و به ازاي هر کشور یک عضو قراراردادي دارد که ایران نیز از سال۲۰۱۵ به این اتحادیه بزرگ ملحق شده است. پس از تاسیس سازمان اف سی آی بسیاري از نژادهاي سگ بررسی و شناخته شد وتا به امروز ۳۴۴ نژاد شناخته شده است

وب سایت این سازمان جهانی www.fci.be

منبع: FCI centenary book

به طور کلی اهداف این موسسه در دو بخش شرح داده شده است

هدف FCI : تشویق و ترویج پرورش و استفاده از سگ است. این موسسه با توجه به نژاد سگ از خصوصیات فیزیکی- آن استانداردهایی را براي هر نژاد تعیین میکند که هر کدام توانایی انجام چه کارهایی را دارند و میتوان چه اعمالی را به آنها سپرد.

- براي حمایت از استفاده، نگهداري و پرورش سگ در کشورهاي عضو؛ همچنین تبادل آزاد اطلاعات سینولوژیکی)زیست شناسانه( سگ بین کشورهاي عضو و نمایشگاهها و آزمونهاي مرتبط سازماندهی می شود. همه نژادها به ده گروه تقسیم شده اند. این گروهها بر اساس اهمیت نژاد از قبیل منشأ یا نوع استفاده هستند. این 10 گروه عبارت اند از

1- .محافظ گله و احشام

2- کوه هاي سوئیس و سگ هاي گله و دیگر نژادها

3- .ترییر

4. داشهوندها

5 .اشپیتز و انواع اولیه

6 .تازيهاي ردیاب و نژادهاي مرتبط

7- پوینتر ها و سترها .

Retrievers - Flushing Dogs - Water Dogs-8

9 .سگهاي همنشین

10- سگ هاي شکاري

هر گروه شامل دسته هایی به عنوان زیرگروه نژادهاي سگ است. در این دسته ها نژادها بر اساس ترتیب سه حرف اول حروف الفبایی کشور صاحب نژاد مرتب شده اند.

طبق اصول اشاره شده بالا سازمان امور بین المللی سگ در ایران IKC میباشد.

 

تعدادی از فدراسیون های سگ در جهان

JKC                       ژاپن

AUKC                 استرالیا

DKK                   دانمارک

EUCI                     ایتالیا

UKK                       نروژ

CPC                      پرتغال

KCT                      تایوان

VDH                      آلمان

CMKU           جمهوری چک

KKF                 کره جنوبی

IKC                       ایران

 

تهیه و تنظیم چارپا و IKC

اشتراک گذاری:

facebook instagram telegram pinterest

آگهی های ویژهخواندنی های پر بازدیدX

هر هفته هدایای ویژه، خبرهای ویژه و مشارکت در حمایت از حیوانات بی سرپرست