صفحه ورود به حساب کاربری چارپا

شماره همراه شما


رمز عبورمرا به خاطر بسپار

کد امنیتی عوضش کن!

رمز عبور خود را فراموش کرده ام!

num1

آموزش گربه چطور می باشد؟ آیا تربیت گربه امکان پذیر است ؟

2 سال پیش
آیا گربه ها آموزش پذیرند ؟

زمانی که می‌خواهید تربیت گربه را یاد بگیرید، عموماً کار را با مراحل بسیار ابتدایی آغاز می‌کنید که هم تشویق رفتار خوب و هم دلسرد کردن او از رفتار بد را دربرمیگیرد. اما آیا آموزش به گربه شبیه آموزش سگ است؟ جواب هم مثبت است هم منفی. زیرا گربه‌ها به شدت حیواناتی مستقل هستند و ممکن است این گونه به نظر برسد که نمی‌خواهند یا دوست ندارند که از فرمان‌های شما پیروی کنند. اما به معنای آن نیست که شما نمی‌توانید بر رفتار آن‌ها تاثیر بگذارید. اگر صبور و پیگیر باشید، بچه گربه یا گربه بزرگسال شما خیلی زود آموزش می‌بیند.

 

 

می‌خواهید چه چیزی به گربه یاد دهید؟

ابتدا مشخص کنید که می‌خواهید چه چیزی به گربه یاد دهید، سپس هر روز آرام آرام به سمت هدفتان بروید. با این حال، قبل از این که آموزش به گربه را شروع کنید، در نظر داشته باشید که چه فرمان‌هایی را قرار است به کار ببرید و چه واکنش‌هایی رفتاری را می‌خواهید به او یاد دهید. از قبل به این فکر کنید که می‌خواهید چه چیزهایی را به گربه‌یتان یاد دهید؛ مثلاً چطور به گربه‌یتان آموزش دهید که از ظرف خاک استفاده کند، چطور او را در دامپزشکی یا جایی دیگر آرام نگه دارید، چطور به او یاد دهید که روی فرش یا مبل چنگ نکشد؟ این‌ها همگی مواردی است که می‌تواند در زمان تربیت گربه روی آن‌ها کار کنید.

رایج ترین موارد در تربیت گربه عبارتند از:

·         آموزش خانه او یا ظرف خاک؛

·         آمدن پیش شما با صدا کردن یا علامت نشان دادن به او؛

·         آرام و ساکت ماندن برای نظافت؛

·         تعامل داشتن با شما، سایر افراد یا حیوانات اهلی دیگر؛

·         بازی کردن با اسباب بازی، با شما یا با گربه دیگر؛

·         آرام بودن برای سفر (آرام ماندن در باکس و هنگام سوار بودن در ماشین)؛

 

 

 

دلایل مهم بسیاری برای یادگیری چرایی و چگونگی آموزش به گربه وجود دارد. طبق تحقیقات کارشناسان چارپا، اما مهم‌ترین دلیل این است که یاد دادن رفتار صحیح به گربه، به او کمک می‌کند تا در کنار انسان‌ها و دیگر حیوانات رفتاری اجتماعی داشته باشد و احساس خوشحالی کند. تربیت گربه برای رفاه حال شما هم مهم است؛ اگر گربه شما یاد بگیرد که در زمان کوتاه کردن ناخن‌هایش یا در زمان سفر آرام باشد، نه برای او و نه برای شما استرسی وجود نخواهد داشت. هر چه رفتار گربه‌یتان بهتر باشد، روابط شما هم بهتر خواهد بود.

جلسات آموزش را کوتاه و طبیعی در نظر بگیرید

بعد از آن که مشخص کردید که شما و گربه‌یتان می‌خواهید روی چه موضوعی کار کنید، وقت آن می‌رسد که دست به کار شوید. قبل از هرچیز باید بدانید که مدت زمان توجه گربه شما به یک موضوع کمتر از شماست؛ نباید انتظار داشته باشید که هر وقت شما آماده آموزش دادن هستید، او علاقه به یاد گرفتن داشته باشد. بگذارید درس هر جلسه تعیین کند که او چقدر دوست دارد در کنار شما آموزش ببیند.

به دلیل این که بعضی بچه گربه‌ها با دیدن مادرشان که از ظرف خاک استفاده می‌کند، خیلی زود آموزش می‌بینند (حتی گاهی قبل از آن که آن‌ها را به خانه بیاورید این کار را بلد هستند)، این نوع آموزش ممکن است کوتاه باشد. با این حال، ممکن است نیاز باشد که او را چند گام به عقب ببرید و به مراحل اولیه آموزش برای استفاده از ظرف خاک مراجعه کنید تا به او یادآوری کنید که ظرف خاک کجاست. اگر در حال یاد دادن بازی با اسباب بازی (یا با خودتان) به بچه گربه هستید، ممکن است نیاز باشد که آموزش آرام‌تر انجام شود. گربه‌ها اغلب ترجیح می‌دهند تا خودشان اسباب بازی‌های جدید را کشف کنند؛ این یعنی نقش شما این است که وقتی می‌خواهید در طول کشفیات به او نزدیک شوید، باید به قلمروی او احترام بگذارید. بعد از آن که خودش با وسیله بازی جدید عادت کرد، می‌توانید به بازی او ملحق شوید.

در آموزش گربه با کارهای آسان شروع کنید

اگر از آموزش دادن ذوق زده شده باشید، ممکن است دوست داشته باشید که سریع و به یک‌باره همه چیز را به گربه‌یتان یاد بدهید. برای آن که در آموزش موفق باشید، بهتر است که برای هر درسی یک زمان را اختصاص دهید. بعد از آن که گربه‌یتان به یک مبحث مسلط شد، می‌توانید به مرحله بعدی آموزش بروید. برای مثال، زمانی که یک بچه گربه را به خانه می‌آورید، احتمالاً می‌خواهید جای خاک را به او آموزش دهید. بعد از این که جای خاک را یاد گرفت، می‌توانید روی موضوع تعامل با دیگر حیوانات و بعد از آن آرام بودن در زمان نظافت و دیگر مباحث با او کار کنید.

در تربیت، گربه را فقط به یک منطقه محدود نکنید

بعد از آن که گربه‌یتان یک دستور را یاد گرفت، آن را در قسمت‌های مختلف خانه‌یتان تمرین کنید. اگر بچه گربه‌یتان را به حیوانات خانگی دیگری معرفی می‌کنید که از قبل در خانه‌یتان وجود داشته‌اند، و این معرفی را فقط در سالن هال خانه انجام می‌دهید، ممکن است بچه گربه تصور کند که این حیوانات فقط در همین قسمت خانه حضور دارند. اگر حیوان خانگی دیگرتان ماهی باشد، این کار مشکلی ندارد اما اگر گربه‌یتان با سگی در خانه آشنا می‌شود، باید این موضوع را متوجه شود که سگ را در قسمت‌های دیگر خانه هم می‌بیند.

برای بعضی از انواع آموزش‌ها، مانند آموزش ظرف خاک، نیاز است که در قسمت‌های مختلف خانه تمرین کنید. اگر در حال آموزش به گربه در خانه‌یتان هستید، باید بیش از یک ظرف خاک در خانه داشته باشید. یاد دادن چنگ نزدن به فرش و مبل نیز نیاز به یک آموزش جامع دارد زیرا گربه در قسمت‌های مختلف خانه با فرش و مبل مواجه می‌شود.

 

آموزش گربه نیاز به دستیار هم دارد، از دیگر افراد کمک بگیرید

اگر در خانه فقط خودتان و گربه‌یتان حضور دارید، چندان نیاز نیست که افراد دیگر را در روند آموزشتان درگیر کنید. با این حال نیاز است تا به گربه‌یتان یاد بدهید که اجتماعی باشد و قلمروگرا نباشد. کمی بعد از آن که گربه‌یتان را به خانه آوردید، دوستان یا اعضای خانواده را به خانه‌یتان دعوت کنید تا در روند اجتماعی کردن حیوان خانگی جدیدتان نقش داشته باشند. فقط به آن‌ها یادآوری کنید که در معرفی خیلی سریع پیش نروند. درست مانند آموزشتان که باید آرام آرام پیش برود، باید در اجتماعی کردن گربه‌یتان هم برای او آزادی بگذارید.

اگر بچه گربه‌ای را وارد خانواده‌ای بزرگ می‌کنید، درگیر کردن همه اعضای خانواده در روند آموزش اهمیت بسیاری دارد. دلایل بسیاری برای اهمیت درگیر کردن همه اعضای خانواده وجود دارد، اما مهم‌تین دلیل برای آن، برقراری ثبات و رابطه است. علاوه بر این، گربه هر روز چهره‌های آشنا را می‌بیند. همه باید هدف‌های آموزش و روش‌هایی که برای موفقیت به کار می‌برید را بدانند.

آموزش گربه با تشویق از روش جایزه دادن استفاده کنید

جایزه دادن برای تقویت رفتار خوب مشوق بسیار خوبی است، به خصوص در زمان آموزش. چارپا پیشنهاد داره همیشه باهاشون مهربون باشین، برای این حیوان خانگی پشمالوی جدیدتان می‌توانید دو نوع جایزه را امتحان کنید. اول از همه، باید بدانید که او از هر تشویق مثبت شما لذت خواهد بود. با مهربانی و با صدایی نرم و لطیف با او صحبت کنید و به او یادآوری کنید که به داشتنش افتخار می‌کنید. مثلاً به او بگویید "چه دختر خوبی" و یا "آفرین!" و همزمان او را نوازش کنید یا به موهایش دست بکشید. به این ترتیب او متوجه می‌شود که این حرکات به معنی عالی بودنش است.

تشویقی‌ گربه‌ ها در تربیت و آموش آنها بسیار موثرند. زمانی که فرمانی را که به او آموزش می‌دهید به درستی انجام داد، پلت‌های کوچک  Science Diet®مخصوص گربه به او بدهید. یک راه موثر برای انجام این کار استفاده از روش "کلیکر" است. وقتی گربه‌یتان رفتار یا کار درست را انجام داد، وسیله‌ای را که صدای کلیک کردن می‌دهد را به صدا درآورید و سپس به او تشویقی دهید تا به او نشان دهد کارش را به درستی انجام داده است. او هر بار که این صدا را بشنود، می‌داند که کار را به درستی انجام داده و به این ترتیب رفتار خوبی که به او آموزش می‌دهید تقویت می‌شود.

در آموزش گربه اگر موفق نشدید...

آموزش یک شبه اتفاق نمی‌افتد و ممکن است گاهی گربه شما اشتباه کند. آیا می‌توانید به گربه‌ای که اشتباه کرده، آموزش بدهید؟ البته! اما قبل از این که آموزش درست را به او شروع کنید، باید برنامه‌ای برای اصلاح اشتباه او یا راهنمایی کردن او در زمانی داشته باشید که مایل به یادگیری نیست. وقتی به بچه گربه آموزش می‌دهید، تنبیه موثر نیست زیرا او نمی‌داند که چرا این مشکل پیش آمده است. در واقع، تنبیه باعث بدتر شدن روند آموزش و منزوی‌تر شدن گربه‌یتان می‌شود.

هرگز نباید در طول آموزش بچه گربه او را بزنید، تکان دهید یا به صورت فیزیکی اشتباه او را اصلاح کنید. فراموش نکنید که صدایتان هم باید آرام باشد. اگر گربه‌یتان از جانب شما احساس خطر کند، نه تنها آموزشتان با شکست مواجه خواهد شد، بلکه او فقط یاد می‌گیرد که از شما بترسد.

اگر نیاز است تا رفتار بد او (مانند چنگ زدن به مبل) را اصلاح کنید، به صورت ناگهانی صدایی تند و تیز ایجاد کنید. همچنین هر زمان که نیاز بود می‌توانید همان صدا را استفاده کنید، مثل "اوی"، "وای"، "بوم". هدف این است که به گربه‌یتان هشدار بدهید و حواس او را از کاری که انجام می‌دهد یا رفتاری که دارد پرت کنید. از کلماتی که همیشه استفاده می‌کنید خودداری کنید، مثل "نه!" یا "هی!" زیرا گربه با شنیدن این کلمات در موقعیت‌های مختلف گیج خواهد شد.

یاد گرفتن چگونگی آموزش به گربه تجربه‌ای جالب برای تمام اعضای خانواده‌یتان خواهد بود. به یاد داشته باشید که باید صبور و مثبت باشید تا هر دو به هدفتان برسید.

دلایل مهم بسیاری برای یادگیری چرایی و چگونگی آموزش به گربه وجود دارد. اما مهم‌ترین دلیل این است که یاد دادن رفتار صحیح به گربه، به او کمک می‌کند تا در کنار انسان‌ها و دیگر حیوانات رفتاری اجتماعی داشته باشد و احساس خوشحالی کند. تربیت گربه برای رفاه حال شما هم مهم است؛ اگر گربه شما یاد بگیرد که در زمان کوتاه کردن ناخن‌هایش یا در زمان سفر آرام باشد، نه برای او و نه برای شما استرسی وجود نخواهد داشت. هر چه رفتار گربه‌یتان بهتر باشد، روابط شما نیز هم بهتر خواهد بود.

اشتراک گذاری:

facebook instagram telegram pinterest

آگهی های ویژهخواندنی های پر بازدیدX

هر هفته هدایای ویژه، خبرهای ویژه و مشارکت در حمایت از حیوانات بی سرپرست