چارپا مرکز حیوانات، خدمات محصولات باغ و مزرعه ایران

شماره شما، آی دی چارپا شما


رمز عبورمرا به خاطر بسپار

کدامنیتی عوض کن!

برای بازیابی رمز عبور خوداینجا کلیک کنید

num1

گربه پرشین همه چیز درباره گربه پارسی معروف به شیرازی نکات مراقبت و نگهداری

4 ماه پیش
 نژاد گربه پرشین لانگ هیر یکی از قدیمی‌ترین نژادهای گربه ‌ها است. این گربه برخاسته از سرزمین پارس یا همان کشور ایران امروزی است. در قرن هفدهم میلادی، طبقه اشراف، گربه نژاد پرشین نگهداری می‌کردند. در سال 1626 میلادی، پیترو دل وال (Pietro Del Val) اولین گربه پرشین را وارد اروپا کرد. این اینتالیایی که از جاده ابریشم گربه پارسی را از ایران به رم می برد آنقدری شجاعت نداشته که این گربه را پارسی معرفی کند به مدت طولانی این گربه ایتالیایی شناخته می شده است. سپس اینگلیسی ها با دستبرد به این گربه تا کمتر از یک قرن پیش گربه اینگلیسی می خواندند تا اینکه اصالت این گربه توسط محققین و کمک فدراسیون جهانی گربه پرشین، با همان پارسی معرفی شد. این گربه در بیشتر سالها جزو گربه های برتر در مسابقات گربه برگزیده می شود و در بیست سال اخیر محبوب ترین گربه خانگی در سراسر جهان بشمار می رود.

 

 

 

 

 

مشخصات کلی گربه پرشین

 

قد: 35 تا 46

وزن: 3 تا 5.5 کیلوگرم

طول عمر: 7 تا 15 سال

خاستگاه: ایران

 

 

 

 

 

تاریخچه کوتاهی از گربه نژاد پرشین

گربه پرشین لانگ هیر به دلیل صورت گرد و پوزه کوچکش شناخته شده است. این نژاد که در خاورمیانه به "گربه ایرانی"، و در ایران به "گربه شیرازی"، مشهور است، اولین گربه‌ای بود که در سال 1620 از ایران به ایتالیا برده شد. این نژاد گربه در نوشته‌های هیروگلیفی هم آورده شده است. بعد از آن که این نژاد در سراسر اروپا محبوبیت پیدا کرد، پرورش آن در کشورهای ایتالیا و فرانسه آغاز شد. در سال 1870، اولین گربه پرشین در یک نمایشگاه گربه در لندن انگلستان شرکت کرد. سپس در دهه 1900 میلادی این گربه به آمریکا راه یافت.

بینی گربه‌های پرشین اولیه بزرگتر از پرشین‌های امروزی بود؛ پرشین‌ها امروزی صورت مسطحی دارند. در سال 2015، پرشین دومین نژاد محبوب در آمریکا شناخته شد. گربه‌های پرشین امروزی با گربه‌های اروپای غربی هم‌خانواده هستند. گربه‌ پرشین با گربه آنگورا متفاوت است. آنگورا دمی بلندتر و سری بزرگ‌تر دارد و گوش های آن گردتر از پرشین است.

 

 

 

 

مشخصات فیزیکی گربه پرشین

پرشین، سر گرد بزرگ، چشم‌های گرد درشت، بینی کوچک و لُپی پر دارد. ران‌های این نژاد کوتاه و چاق و پاهای او گرد و قوی است. دم او با جثه‌اش تناسب دارد و کوتاه است و از نظر پوشش بدم، پرمو است. گردن او قوی و کلفت و موهایش بلند و پُرپشت است. موهای او در قسمت سینه بلندتر و ضخیم‌تر است. پاهای جلویی او پر از مو است. گوش‌ها و انگشت‌های او پوشیده از موهای بلند است. بدن او عضلانی و قوی است.

 

 

 

 

 

پرشین‌ها انواع مختلفی دارند که عبارت است از:

·         پرشین پیک فیس (Peke-face) که صورت تخت‌تری دارد؛

·         پرشین دال فیس (Doll-face) که صورت آن کمتر مسطح است؛

 

 

 

 

 

 

در میان پرشین‌ها هفت رنگ خالص وجود دارد که عبارتند از:

 

·         سفید

·         طوسی آبی

·         مشکی

·         کرم

·         شکلاتی (رنگ نادر)

·         یاسی (رنگ نادر)

·         سرخ

 

 

 

 

گربه‌های پرشین سفید چشم‌هایی آبی‌رنگ یا مسی دارند یا یکی از چشم‌هایشان مسی و دیگر آبی است. پرشین‌های دسته نقره‌ای طلایی چین چیلا نامیده می‌شوند و سایه روشن‌های نقره‌ای و طلایی دارند. گربه‌های چین چیلا موهای سفید دارند و روی صورت، پاها، دم و بدن آن‌ها خال‌های مشکی پراکنده وجود دارد. موهای کمر چین چیلاهای سایه‌دار مشکی است و گاهی تا پایین بدن آن‌ها هم کشیده شده است. موهای پا و صورت پرشین‌ها با هم یکسان است و رنگ تیره‌تری نسبت به چین چیلاها دارد. پرشین‌‌های طلایی هم‌رنگ چین چیلاها هستند یا سایه‌روشن آن‌ها را دارند. پرشین‌های با چشم سبز یا سبزآبی موهای نقره‌ای و پرشین‌های طلایی کف پای مشکی و بینی قرمزرنگ دارند.

 

 

 

 

پرشین‌های دسته دودی و سایه‌دار، رنگ‌های صدفی و کاراملی دارند و رنگشان مایل به قرمز و پوشش زیرینشان سفید است.  پرشین‌های صدفی و تورتورایس سایه‌دار رنگ مایل به مشکی با تکه‌هایی موی قرمز دارند. پرشین‌های صدفی و آبی سایه‌دار پوشش موی آبی با رده‌های کرم رنگ دارند.

 

 

 

 

 

گربه‌های پرشین‌ تبی رنگ‌های کلاسیک، راه‌راه و خال‌دار دارند. گربه‌های تبی کلاسیک در هر دو سمت بدن خود دو علامت دایره‌ای شکل دارند. تبی‌های راه‌راه خطوط باریکی روی کل بدن خود دارند. همچنین دسته‌های دو رنگ، پارتی کالر و هیمالین هم از دیگر دسته‌های نژاد گربه پرشین هستند.

 

 

 

 

خلق و خوی گربه پرشین

گربه پرشین نژادی شیرین و مهربان و عاشق ناز و نوازش است. هرچند که گربه پرشین اگر فعالیت نداشته باشد یا از نظر ذهنی تحریک نشود، عصبی و بی‌حوصله می‌شود، اما عاشق ناز و نوازش و اسباب بازی‌های گربه است.  پرشین اگر زمانی نیاز داشته باشد که تنها باشد، گوشه‌گیر خواهد شد اما با خانواده خود همچنان مهربان است.

گربه‌های پرشین در خانه‌های ساکت که هیچ اتفاق غیرعادی در آن رخ نمی‌دهد، خوب عمل می‌کنند. این نژاد گربه عجیب و خارق‌العاده، ذاتاً آرام و با غریبه‌ها هم دوست و مهربان است. برای مشغول نگه داشتن این گربه دوست‌داشتنی‌یتان، اسباب‌بازی‌های پازلی و همچنین اسباب‌بازی‌های تعاملی مخصوص گربه را تهیه کنید. وقتی مشغول کار هستید، شبکه تلویزیونی Animal Planet هم می‌تواند تنهایی گربه‌یتان را پر کند. کسانی که گربه پرشین دارند معمولاً چندین گربه را به سرپرستی می‌گیرند تا گربه‌یشان همراهی داشته باشد زیرا این نژاد نیاز به همراه و دوست دارد.

 

 

 

 

نیازهای خاص گربه پرشین 

گربه پرشین به عنوان گربه خانگی بهترین رفتار را دارد اما بسیاری از آن‌ها در مزارع هم عملکرد خوبی داشته‌اند. این گربه مستعد ابتلا به بعضی بیماری‌ها است؛ به همین دلیل بهتر است که همیشه این نژاد را تحت نظر داشته باشید. این گربه باهوش است و با زندگی آپارتمانی یا خانه شخصی به خوبی کنار می‌آید. گربه پرشین باید در روزهای گرم تابستان در داخل خانه نگهداری شود زیرا به گرما حساس است. زندگی با این گربه بسیار آسان است اما این نژاد به فعالیت ذهنی هم نیاز دارد. پرشین اگر مدت طولانی تنها باشد، به شدت افسرده و مضطرب می‌شود.

ظرف خاک گربه باید تمیز نگه داشته شود، در غیر این صورت گربه از آن استفاده نخواهد کرد. تمامی گربه‌ها باید در طول عمرشان از نظر وجود انگل بررسی شوند و کارهای مراقبتی روتین برای آن‌ها انجام شود. این به معنای آن است که باید به واکسیناسیون گربه توجه کنید. واکسن بخش مهمی از سلامت گربه‌ها را در طول زندگیشان تشکیل می‌دهد. در مورد ایمن‌ترین محصولات ضد کک و ضد کنه با دامپزشک خود مشورت کنید.

 

 

 

 

 

همچنین باید گربه پرشین‌تان را عقیم کنید. گربه باید از خطراتی که در خانه برای او وجود دارد، دور باشد مانند مواد شوینده، گیاهان سمی، سیم‌های برق و حیوانات وحشی. گربه‌ها گوشت‌خوار هستند و روزانه نیاز به یک رژیم غذایی با کیفیت همراه با مقدار مناسب آب تازه دارند. فعالیت آن‌ها می‌تواند از طریق بازی با اسباب بازی‌هایی فراهم شود که آن‌ها را به دویدن و شکار ترغیب می‌کنند. گربه‌هایی که فعالیت ندارند مستعد ابتلا به چاقی و بیماری‌هایی هستند که بعدها در زندگی برایشان به وجود می‌آید. 

 

 

 

 

 

بیماری‌های احتمالی پرشین 

پرشین گربه‌ای سلامت و نسبتاً فعال است و ممکن است که در معرض بیماری‌های زیر قرار داشته باشد:

 

- کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک (HCM): این مشکل، اختلالی در عضله قلب است که در آن دیواره‌های بطن چپ قلب ضخیم می‌شوند. این اختلال باعث می‌شود که دیواره‌ها سفت‌تر شوند. این مشکل رایج‌ترین بیماری قلبی در میان گربه‌ها است. کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک معمولاً از 3 ماهگی تا 17 سالگی بروز می‌کند. اکثر گربه‌ها در زمان ابتلا به این اختلال در میانسالی به سر می‌برند. این اختلال در گربه‌های نر بیش از گربه‌های ماده است و یک بیماری ژنتیکی محسوب می‌شود. علائم این بیماری شامل تنگی نفس، ضعف یا احساس فلج بودن در پاهای پشتی می‌شود. همچنین ممکن است در شُش‌ها و یا فضای بین شش‌ها و دیواره سینه آب جمع شود. درمان‌های دامپزشکی به بهبود عملکرد قلب و کاهش خطر لخته شدن خون کمک می‌کنند. گربه‌هایی که این بیماری در آن‌ها حاد نیست، در بلند مدت با مشکل مواجه نخواهند شد. بهتر است در این خصوص با دامپزشک مشورت نمایید.

 

- آتروفی پیش‌رونده شبکیه: مجموعه‌ای از بیماری‌ها است که باعث دژنراسیون شبکیه می‌شود. این بیماری همچنین شامل اختلالاتی می‌شود که در آن لایه شبکه به نور حساس است. آب مروارید رایج‌ترین مشکلی است که در اواخر ابتلا بخ آتروفی پیش‌رونده شبکیه به وجود می‌آید و مانع از این می‌شود که بیماری‌های اساسی شبکیه تشخیص داده شوند. برای رفع این مشکل با دامپزشک مشورت کنید.

 

-  سرطان سلول پایه‌ای: تومورهای بدخیمی هستند که اغلب در گربه‌های سالخورده‌تر مشاهده می‌شوند. گربه‌های پرشین بسیار مستعد این بیماری هستند. این سرطان ابتدا خود را به صورت زخم‌هایی در ناحیه سر، پاها یا گردن نشان می‌دهد و از پوست به وجود نمی‌آید. سرطان پخش می‌شود و زخم‌هایی جدید را شکل می‌دهد. جراحی، بهترین درمان برای این بیماری است. این تومورها در دیگر نواحی پوست پخش می‌شود اما به دیگر ارگان‌ها سرایت نمی‌کنند.

 

- دیسپلازی مفصل ران: این مشکل در گربه‌های خانگی به ندرت اتفاق می‌افتد اما در گربه‌های با نژاد خالص رایج است. دیسپلازی مفصل ران زمانی اتفاق می‌افتد که مفصل ران شل می‌شود و در نهایت منجر به بیماری دژنراتیو مفصل (آرتروز) می‌شود.علائم این بیماری شامل لنگش است که می‌تواند کم و یا شدید باشد. گربه‌ها معمولاً برای درمان دیسپلازی مفصل ران نیاز به جراحی ندارند. کاهش وزن می‌تواند این ناراحتی را بهبود ببخشد.

 

- حساسیت به گرما: گربه‌ها در زمان گرما کف پایشان عرق می‌کند. گربه پرشین در ماه‌های داغ تابستان باید در خانه نگهداری شود. این گربه نیاز دارد تا در تابستان‌های داغ، آب خنک برای نوشیدن داشته باشد، در جاهای خنک بخوابد و خانه‌ای خنک داشته باشد. گربه‌های پرشین و گربه‌هایی که صورت مسطح (فلت) دارند با مشکلات تنفسی مواجهند و به خوبی دیگر نژادها نفس نمی‌کشند. علائم گرمای بیش از حد، شامل ضربان قلب بالا، چشم‌های گود رفته و نفس نفس زدن شدید است. اگر گربه پرشین شما سن زیادی دارد یا چاق است، باید مراقبت بیشتری بر وضعیت گرمازدگی او داشته باشید.

 

- چشم گیلاسی (بیرون‌زدگی پلک): این اختلالی است که در پلک سوم رخ می‌دهد و باعث ورم کردگی قرمز چشم می‌شود. این مشکل در گربه‌های پرشین رایج‌تر است. برای رفع این مشکل با دامپزشک مشورت کنید.

 

- انتروپیون: این مشکل، برگشت پلک پایین به بیرون است. انتروپیون در نژادهای خالص گربه‌ها مانند گربه پرشین رایج‌تر است.

- بیماری کلیه پلی‌کیستیک:  این بیماری زمانی رخ می‌دهد که در داخل قسمت عملکردی کلیه پلی‌کیستیک، چندین کیست وجود داشته باشد و باعث بزرگ شدن کلیه‌ها می شود. اگر گربه پرشین شما مدام استفراغ می‌کند، اشتهای او کاهش یافته، تشنگی او افزایش یافته یا تکرر ادرار پیدا کرده است، حتماً با دامپزشک مشورت نمایید.

- عفونت قارچی: عفونتی است که در ناحیه پوست، مو یا پاها مشاهده می‌شود و عامل آن قارچی به نام درماتوفیت است. این عفونت در 98 درصد گربه‌ها رخ می‌دهد. عفونت قارچی به راحتی از گربه به انسان منتقل می‌شود. علائم آن خطوط کچلی مدوری است که ادامه می‌یابد و موها به صورت گرد می‌ریزد. برای رفع این مشکل، با دامپزشک خود مشورت نمایید.

 

اختلالات پوستی: گربه پرشین مستعد مشکلات پوستی است. این گربه در معرض بیماری سبوره ایدیوپاتیک است. سبوره ایدیوپاتیک اختلال پوستی ژنتیکی است که باعث تولید بیش از حد چربی پوست می‌شود. این چربی روی پوست گربه جمع می‌شود و باعث ایجاد بوی بد می‌شود. علائم این بیماری قرمزی و حساسیت پوست همراه با خارش شدید است. برای درمان این مشکل با دامپزشک مشورت نمایید.

 

 

 

 

 

 

گربه پرشین نیاز به فعالیت  

گربه پرشین به فعالیت بدنی همراه با فعالیت ذهنی از طریق بازی‌ و تعامل با انسان نیاز دارد. صاحب گربه می‌تواند از اسباب بازی‌های مناسب برای بازی با گربه‌ استفاده کند. این اسباب بازی‌ها گربه را ترغیب به بازی و فعالیت می‌کند. پیدا کردن اسباب بازی‌های مختلفی که ذهن گربه را تحریک کند، به گربه پرشین شما این امکان را می‌دهد تا با فعالیت جسمی و ذهنی مناسب، زندگی متعادلی داشته باشد. قلاده‌های مخصوص گربه نیز امکان قدم زدن‌های روزانه را برای او فراهم می‌کنند.

 

 

 

 

 

گربه پرشین گربه‌ای آرام و متین است که دوست دارد توجه شما را جلب کند؛ این یعنی نژاد پرشین همچنان به بازی و تعامل با انسان نیاز دارد. وجود درخت گربه، اسکرچر و اسباب بازی‌های تعاملی در خانه‌ای که اعضای آن گربه‌دوست هستند برای این نژاد شگفت‌انگیز، شرایطی عالی خواهد بود.

جدیدترین اسباب بازی‌ها را برای گربه بخرید، مانند موکت مخصوص بازی گربه، چوب همراه با پر مخصوص گربه، مکعب‌های لیزری گربه، درخت غذا، اسباب بازی‌های اسکرچری، اسباب بازی‌های تعاملی و اسباب بازی‌های حرکتی کنترلی. همه این اسباب بازی‌ها و بسیاری نمونه‌های دیگر گربه پرشین شما را وقتی بیرون از خانه یا در خانه هستید، سرگرم می‌کند.

 

 

تغذیه مناسب گربه پرشین

نژاد گربه پرشین به تغذیه صحیح نیاز دارد؛ جیره غذایی با کیفیتی که مناسب هر مرحله زندگی گربه باشد، ضروری است. پروتئین به عنوان مادّه اولیه باید اولویت قرار داده شود. غذای خشک گربه انتخابی پرطرفدار است زیرا به حفظ بیشتر سلامت دندان و لثه گربه کمک می‌کند. اما دامپزشکان مصرف غذای تر را نیز به شدت توصیه می‌کنند زیرا این غذاها آب بدن گربه را تامین می‌کنند. گربه‌ها نمی توانند زیاد آب بنوشند و به همین دلیل گاهی آب بدن آن‌ها کم می‌شود. غذای تر گربه مزایای خود را نیز دارد. با انتخاب یک غذای گربه خوب و برند مشهور که سابقه علمی دارد و همچنین کنترل کیفی در آن صورت می‌گیرد، به عنوان صاحب گربه اطمینان خواهید یافت که جیره غذایی گربه‌یتان متوازن است.

تمامی نژادهای گربه‌ها به چربی و پروتئین با کیفیت در رژیم غذاییشان نیاز دارند. آن‌ها همچنین به آمینواسیدها، از جمله تورین هم نیاز دارند؛ تورین در غذای انسان یا غذای سگ یافت نمی‌شود. همچنین غذاهای خاص متعددی برای گربه وجود دارد که مخصوص بعضی از بیماری‌های آن‌ها فرموله شده است، مانند اختلال مجاری ادرار، چاقی یا بیماری کلیوی.

رژیم غذایی دو بار در روز برای همه گربه‌ها مناسب است. بچه گربه‌ها نیاز دارند تا هر چند ساعت یک بار غذا بخورند. بچه گربه‌های در حال رشد نیاز به کالری، مواد مغذی، ویتامین و پروتئین دارند. بعضی از کسانی که گربه دارند، ترجیح می‌دهند که هفت روز هفته و به صورت 24 ساعته پلت در اختیار گربه‌یشان قرار دهند.

زمانی که به دنبال غذای گربه باکیفیت هستید، موارد زیر را به یاد داشته باشید:

 

·         فیلر بی‌کیفیت نداشته باشد؛

·         افزودنی‌های مصنوعی نداشته باشد؛

·         مواد تشکیل دهنده بی‌کیفیت یا سمی نداشته باشد؛

·         همه غذاهای گربه‌ باید بر پایه گوشت باشد زیرا گربه‌ها گوشت خوار هستند؛

·         سیر و پیاز نداشته باشد؛

·         از نظر اولویت، غذاهای گیاهی باید بعد از غذاهای پروتئینی قرار گیرند.

برای انتخاب بهترین رژیم غذایی برای گربه پرشین همچنین می توانید برای اطلاعات بیشتر با دامپزشک مشورت کنید.

 

 

 

 

 

مراقبت از موهای گربه پرشین 

گربه پرشین به صورت روزانه نیاز به شانه زدن دارد تا موهای مرده ریخته شده او برداشته شود و همچنین از کدر شدن موها جلوگیری شود. به دلیل این که این نژاد موهای بلند و به شدت نرمی دارد، مراقبت بیشتری از موهای او باید انجام شود. شانه‌های استیل ضدزنگ کمک می‌کنند تا موهای مرده به راحتی برداشته شوند. در زمان شانه زدن موهای پا و بدن گربه باید دقت داشته باشید تا در هیچ قسمت از آن، موهای گره خورده یا  کرک باقی نماند. برس‌های ماساژ هم به مرتب کردن موهای گربه کمک می‌کنند و موهای مرده و دیگر خرده‌ریزها را از روی موهای پرشین برمی‌دارند.

برای کاهش ریزش مو و جلوگیری از گلوله‌های مو از محصولات با کیفیت حیوانات خانگی استفاده کنید. محصولاتی مانند برند Furminator لایه رویی موهای گربه پرشین شما را به راحتی مرتب می‌کند و بدون اذیت کردن گربه، موهای مرده او را برمی‌دارد. ماساژورهای نرم، ناخن‌گیرهای لوکس و باکیفیت و همچنین وسایلی که برای جمع کردن موهای مرده گربه طراحی شده‌اند، همگی به مراقبت راحت‌تر موهای گربه کمک می‌کنند.

همه نژادهای گربه‌ها چندین بار در روز خود را تمیز می‌کنند. تمیز کردن‌های روزانه برای آن‌ها ضروری است و میزان موهایی که می‌بلعند را به حداقل می‌رساند. گربه پرشین شما دوست دارد که تمیز و مرتب شود. در فصل زمستان موهای آن‌ها همیشه عالی به نظر می‌رسد. گربه‌هایی که عقیم شده‌اند، در تمام طول سال موهای زیبایی دارند. این امر به دلیل آن است که تغییرات هورمونی در گربه‌ها بر بلندی و پرپشتی موهای آن‌ها تاثیر می‌گذارد.

بعضی از کسانی که گربه دارند کرک موهای گربه‌یشان را با استفاده از قیچی مخصوص موی گربه کوتاه می‌کنند؛ این قیچی‌های مخصوص از قیچی معمولی ایمن‌تر هستند. هر روز باید با استفاده از دستمال مرطوب مخصوص حیوانات خانگی، زیر ناخن‌ها گربه را تمیز کنید. گوش‌های گربه باید هر هفته بررسی شوند تا تمیز باشند و حساسیتی نداشته باشد. اگر جرم یا کثیفی در گوش گربه جمع شده باشد، باعث بروز عفونت گوش می‌شود. برای آن که از روش‌های ایمن و آرام پاک کردن گوش گربه مطلع شوید، با دامپزشک مشورت کنید. ناخن‌ها باید هر چند هفته یک بار کوتاه شوند. چشم‌ها باید هر روز صبح با پنبه یا دستمال نرم به آرامی تمیز شوند. هر کدام از چشم‌ها باید با دستمال یا پنبه‌ای جداگانه پاک شوند تا از بروز عفونت چشم در هر دو چشم جلوگیری شود.

گربه‌های پرشینی که از سلامت برخوردارند، نیاز زیادی به حمام ندارند؛ حمام آن‌ها باید با شامپوی ملایم مخصوص گربه باشد. گربه شما همچنین به مراقبت‌های دندان احتیاج دارد. با دادن غذاهای خشک و استفاده از پاک‌کننده‌های حرفه‌ای دندان و همچنین معاینه دامپزشک در تمام طول عمر گربه، امکان بروز بیماری‌های لثه و دهان به حداقل می‌رسد.

 

 

 

 

 

به سرپرستی گرفتن گربه پرشین

گربه‌های پرشین طبیعتی سازگار دارند و زندگی با آن‌ها آسان است. این گربه‌های زیبا، رام هستند و با محیط‌های جدید به راحتی خو می‌گیرند. بی‌شک، این زیبایی گربه پرشین و خلق و خوی عالی آن است که به عنوان حیوان خانگی قلب هر فرد عاشق گربه‌ را می‌رباید.

گربه‌های پرشین شایسته بهترین خانه با صاحبانی هستند که به نیازهای گربه‌یشان اهمیت می‌دهند. این نژاد اگرچه قوی و خوش‌اندام است اما از نظر سلامت حساس است و مستعد ابتلا به بعضی بیماری‌ها است. این وظیفه صاحب گربه است که بتواند بفهمد پرشین او حالش خوب نیست. معاینه‌های دامپزشکی منظم برای این نژاد گربه ضروری است. این کار کمک می‌کند تا در صورت وجود هر گونه مشکل سلامتی، خیلی زود متوجه شویم. برای گربه پرشین هم مانند همه گربه‌های دیگر میاز به بیمه دارد. بسیاری از کسانی که گربه دارند تا زمانی که گربه‌یشان به بیماری جدی برنخورد، او را به دامپزشکی نمی‌برد، به این بهانه که نمی‌توانند از پس هزینه‌های دامپزشکی بربیایند. قبل از آن که گربه پرشین را به سرپرستی بگیرید، مطمئن شوید که می‌تواند از پس کارهای مراقبتی او به خوبی بر بیایید.

 

 

 

 

قبل از آن که خرید گربه داشته باشید و گربه پرشین را به خانه بیاورید، مطب یک دامپزشکی اورژانسی و یک دامپزشک همیشگی را پیدا کنید. وسایل خطرناک و سمی را بردارید و خانه را برای آمدن گربه آماده کنید. گربه در خانه باید در امنیت باشد. گربه پرشین شما باید از خطرات موجود در خانه ایمن باشد، به خصوص سیم برق، گیاهان سمی، دارو و پنجره های باز. مراقب باشید که کودکان هم با گربه مهربان و آرام باشند.

 

 

 

 

 

به گربه پرشینتان کاملاً زمان بدهید تا با محیط جدید اطراف خود تطابق پیدا کند. مانند به سرپرستی گرفتن هر گربه دیگر، اطمینان پیدا کنید که زمان و درآمد کافی برای مراقبت صحیح از گربه پرشین را دارید. برای انتخاب اسم مناسب برای گربه تان از لیست اسم گربه چارپا که خیلی منحصر بفرد هم هست استفاده کنید.

اشتراک گذاری:

facebook instagram telegram pinterestویژه های آگهی ها


مطالب پر بازدید