چارپا مرکز حیوانات، خدمات محصولات باغ و مزرعه ایران

شماره شما، آی دی چارپا شما


رمز عبورمرا به خاطر بسپار

کدامنیتی عوض کن!

برای بازیابی رمز عبور خوداینجا کلیک کنید

num1

سگ کن کورسو استانداردها اصالت مراقبت و نگهداری نژاد بروزترین نکات

1 ماه پیش
سگ‌ نژاد کن کورسو (Cane Corso) که ظاهری باابهت و ذاتی محافظت کننده دارند، به وفاداری نشان دادن نسبت به اعضای خانواده‌یشان مشهور هستند. اگر اجتماعی کردن سگ کن کورسو در دوران تولگی شروع شود، می‌توانند همراهانی دوست‌داشتنی و قابل اطمینان باشند.

کوتاه در لفافه، سگ های ماستیف از دوران باستانی و قدیم مورد استفاده در جنگها، و مورد استفاده نیروهای امنیتی، محافظ و بادیگارد، ردیاب، باهوش و مقتدر، سگ های وفادار با اخلاق، و متعادل هم غریزه جنگجوی و هم صلح جو دارند، نگهبان و محافظ شخصی مناسب. پوشش پوست ضخیم و موی کوتاه، و متحمل تر در‌گرما. دارای اندامی عضلانی و چگال. اصالتا از ایتالیا، تلفظ به ایتالیای کانه کورسو و تلفظ صحیح بین المللی کنه کورسو، که به فارسی با تبدیل به کسره، سگ ماستیف کن کورسو خوانده می شوند. 

حقایقی درباره نژاد کن کورسو

سگ  کن کورسو، نژاد نسبتاً بزرگی است که رنگ موهای متنوعی دارد. در ادامه، آماری کلی در مورد این سگ جذاب و عضلانی را ارائه خواهیم داد. این سگ جزو سگ های قدرتمند جهان بحساب می اید با قدرت فک 700 پی اس آی نیروی که از قدرت فک شیر پیشی می گیره. اما سگ های نرمال و میزانی می باشند از لحاظ اخلاقی.

تلفظ صحیح سگ کا نه کورسو می باشد. که در ایران کن کورسو هم خوانده می شود.


مشخصات ظاهری


گروه نژادی: کاری

قد: نرها 63.5 تا 70 سانتی‌متر و ماده‌ها 60 تا 66 سانتی‌متر

وزن: نرها 45 تا 50 کیلوگرم؛ ماده‌ها 40 تا 45

طول عمر: 9 تا 12 سال

موها: کوتاه، زبر، پرپشت و برّاق با موهای زیرین کم حجم‌تر که در فصل سرما ضخیم‌تر می‌شود

رنگ: مشکی، مشکی بریندل، طوسی، طوسی بریندل،  حنایی و قرمز. سگ‌های حنایی و قرمز روی صورتشان قسمت مشکی یا طوسی رنگی شبیه به نقاب دارند.

 


 


ویژگیهای  سگ کن کورسوتاریخچه سگ کن کورسو: نژادی از اجداد ایتالیایی باستانی

چارپا توصیه می کنه به علاقه مندان به این نژاد مطلب را تا انتها مطالعه کنند و برای علاقه مندان نیز به اشتراک بگذارند. تبار سگ کن کورسو به گروهی از سگ‌های کاری ایتالیایی قدیمی از نوع ماستیف بازمی‌گردد که مولوسر (molloser) نامیده می‌شدند. در زمان روی کار آمدن امپراتوری روم، تیپ‌های ارتش ایتالیا که یونان را اشغال کرده بودند، به همراه سگ‌هایی به ایتالیا بازگشتند؛ آن‌ها این سگ‌ها را با نژادهای بومی خود در هم آمیختند. نتیجه این جفت‌گیری، اجداد نژاد کن کورسوی امروزی بود. سپاهیان رومی از کن کورسوی اولیه – که تصور می‌شود بزرگ‌تر از سگ‌های امروزی بوده است - برای ترساندن دشمنانشان و محافظت از انبارهایشان استفاده می‌کردند.

بعد از سقوط امپراتوری روم شرقی در قرن پنجم میلادی، سربازها دیگر برای فتوحات و پیروزی‌های خود به سگ‌ها احتیاج نداشتند. در طول قرن‌های بعد، سگ‌ کن کورسو نقش‌های جدیدی را پذیرفتند. مهم‌ترین نقش آن‌ها نگهبانی از مزرعه بود اما به عنوان شکارچی‌های گراز وحشی و سگ گلّه نیز از آن‌ها استفاده می‌شد. زمانی که اقتصاد و چشم‌انداز سیاسی ایتالیا تکامل پیدا کرد (که این امر به دلیل اتفاقاتی مانند تاخت و تازهای پی در پی و ماشینی شدن کشاورزی بود)، سگ کن کورسو در معرض انقراض قرار گرفت و در میانه قرن بیستم میلادی تا مرز انقراض پیش رفت.

تلاش علاقه‌مندان به این سگ ایتالیایی نتیجه داد و در دهه 1970 میلادی این نژاد احیا شد و در نهایت در سال 1983 "انجمن علاقه‌مندان به کن کورسو" تشکیل شد. در FCI  مورد تایید و در سال 1988، برای اولین بار سگ کن کورسو به آمریکا راه یافت و باشگاه سگ‌های آمریکایی (AKC) این نژاد را در سال 2010 میلادی به رسمیت شناخت.

سگ‌های کن کورسو امروزی علاوه بر این که وظیفه قدیمی خود به عنوان سگ‌های نگهبان را حفظ کرده‌اند، به عنوان سگ‌ پلیس و برای کارهای ردیابی هم استفاده می‌شوند. با وجود ابهتی که در وجود این سگ‌ها است، حیواناتی وفادار و باهوش هستند که می‌توانند سگ‌های باغی و خانگی بسیار مهربان و آرامی باشند. از میان 195 نژاد ثبت شده در فهرست باشگاه سگ‌های آمریکا، کن کورسو در حال حاضر سی و دومین سگ محبوب در آمریکا است.

تعداد پرورش‌دهنده‌های رسمی سگ کن کورسو در فهرست باشگاه سگ‌های آمریکا 140 پرورش‌دهنده است که توله‌های این نژاد را با قیمتی بین 1,800 تا 3,000 دلار و گاهی بالاتر به فروش می‌رسانند. همچنین مردم در آمریکا می‌توانند از انجمن‌های نجات سگ کن کورسو مانند Cane Corso Rescue, Inc این نژاد را به سرپرستی بگیرند یا در پناهگاه‌های محلی حیوانات از آن‌ها مراقبت کنند. در ایران نیز طبق یافته های چارپا این سگ در سال ۹۹ به قیمت بین ۶ میلیون تومان تا ۱۸ میلیون تومان به فروش می رسند که قیمت سگ ها به مولد وشجره های آنها بستگی دارد. اگر قصد خرید و تحقیق این نژاد را دارید، پرورش دهنده های سگ کن کورسو را می توانید در بخش نیازمندی های تخصصی حیوانات سایت چارپا پیدا کنید. همچنین در بخش واگذاری حیوانات سایت چارپا می توانید سگ های که ممکن است کن کورسو هم بین آنها برای واگذاری باشد، جستجو کنید.

سگ کن کورسو چه شکلی است؟ مشخصات ظاهری

سگ کن کورسو نژادی قوی و نسبتاً بزرگ است اما این سگ دقیقاً تا چه حد بزرگ می‌شود؟ این نژاد به طور میانگین 40 تا 50 کیلوگرم وزن و 60 تا 70 سانتی‌متر قد دارد. کن کورسوهای نر بزرگ‌تر و قد بلندتر از جنس ماده است. اگرچه این سگ‌ها وجودی قاطع و پرشور دارند اما دوستدارانشان آن‌ها را دوست‌داشتنی، زیبا و اصیل توصیف می‌کنند.

سگ‌های این نژاد قوی هستند و اندامی خوش‌فرم و عضلانی و چگال دارند که این اندام‌ها شامل گردن، سینه، کپل و پاها می‌شود. با وجود این که کن کورسو نژادی قوی هیکل است اما چابک و سریع است و به راحتی و بدون سنگینی حرکت می‌کند. این سگ‌ها دم کلفتشان را پایین، هم سطح بدنشان یا کمی بالاتر از پشتشان نگه می‌دارند.

این نژاد سری بزرگ و مستطیلی شکل، پیشانی صاف، پوزه‌ای پهن و مربعی و آوره‌ای بزرگ دارد. گوش‌های مثلثی شکل کن کورسو که اندازه متوسطی دارد، در حالت طبیعی نزدیک به گونه‌هایشان قرار می‌گیرد و چشم‌های بادامی‌‌شکلشان هم حالت آگاهانه‌ای دارد.

پوشش موهای این سگ کوتاه، زبر، پرپشت و ضخیم و موهای زیرین آن کم حجم‌تر است که در فصل سرما ضخیم‌تر می‌شود. رنگ‌ها و ترکیب رنگ‌های سگ کن کورسو شامل مشکی، مشکی بریندل، بلو یا طوسی، طوسی بریندل، همان حنایی و قرمز است. سگ‌های کن کورسو حنایی و قرمز روی صورتشان قسمت مشکی یا طوسی رنگی شبیه به نقاب دارند که تا چشم‌هایشان کشیده شده است. بعضی از سگ‌های این نژاد نقاط سفید رنگی روی قسمت گلو، چانه، سینه و انگشت‌ها دارند.

خلق و خوی کن کورسو

سگ کن کورسو نژادی قاطع و با اعتماد به نفس است و برای کسانی که اولین بار است می‌خواهند سگ داشته باشند، انتخاب مناسبی نیست، اما برای افرادی که تربیت سگ را می‌دانند و مسئولیت‌پذیر هستند، حیوان همراه و پت فوق‌العاده‌ای محسوب می‌شود.

سگ کن کورسو که یکی از فعال‌ترین و چابک‌ترین سگ‌های نژاد ماستیف است، شخصیتی مهربان و بسیار باهوش دارد اما برای غریبه‌ها کاملاً ترسناک است. سگ‌هایی از این نژاد که به درستی تربیت شده باشند، محافظت‌کننده از صاحبشان و در عین حال آرام هستند. این سگ‌ها در بزرگسالی همه موارد و موقعیت‌ها را برای خطرات احتمالی بررسی می‌کنند و تنها زمانی اقدام می‌کنند که احساس کنند واقعاً خطری وجود دارد. سگ‌های جوان این نژاد ممکن است کمی ناشی، بی‌تجربه و در عین حال فعال باشند که نیاز به تمرین و فعالیت محدود و ساختارمند دارند تا از آسیب رسیدن به استخوان‌ها و مفاصل در حال رشد آن‌ها جلوگیری شود. این سگ‌ها خر و پف و خرخر می‌کنند؛ اگر خوابتان سبک است، به این موضوع توجه داشته باشید.


چارپا به اهمیت اجتماعی کردن توله سگ‌های کن کورسو و تربیت آن‌ها تاکید بسیار دارند زیرا این کار جلوی خشونت و رفتار نامطلوب آن‌ها را می‌گیرد؛ رفتار نامطلوبی که در بزرگسالی مشکل‌آفرین می‌شود. بسیاری از سگ‌های کن کورسو هم‌جنس خود (یا جنس مخالف خود) را دوست ندارند و نسبت به آن‌ها خشن رفتار می‌کنند و حتی ممکن است به گربه‌ها و دیگر حیوانات خانگی کوچک حمله کنند.

به دلیل این مشکلات، حواستان باشد که داشتن کن کورسو نیاز به مسئولیت‌پذیری شما دارد؛ بعضی از شرکت‌های بیمه، در غرب خانه‌هایی را که در آن‌ها سگ کن کورسو نگهداری می‌شود، تحت پوشش قرار نمی‌دهند و برخی از کشورها نیز این نژاد را ممنوع کرده‌اند. اما در کل این نژاد نیاز به رسیدگی روحی روانی علاوه بر غذایی دارد.
حفاظت از سلامت سگهای کن کورسو

بیماری های سگ کن کورسو

به طور کلی سگهای کن کورسو از وضعیت سلامت خوبی برخوردارند اما برخی از مشکلات سلامتی وجود دارد که باید نسبت به آن‌ها آگاه باشید و مانع از بروز آن‌ها شوید. بهترین راه برای جلوگیری از بروز مشکلات سلامتی، خرید توله‌های این نژاد از پرورش‌دهنده‌های مسئولیت‌پذیری است که تایید می‌کنند سگ‌هایشان بیماری ندارند. اگر به دنبال به سرپرستی گرفتن هستید، تا جایی که ممکن است از سرپرست و یا پناهگاه حیوانات بخواهید از وضعیت سلامت سگ شرح حال فراهم کند. البته، کسانی که حیوان خانگی دارند باید از دامپزشکی خود، جویای مراقبت‌های منظم پیشگیری از بروز بیماری و حفظ سلامتی سگ شوند.

با نگهداری صحیح، میانگین طول عمر کن کورسو 9 تا 12 سال خواهد بود.


مشکلی که باید مراقب آنها باشید

دیسپلازی مفصل ران

بیماری دیسپلازی مفصل ران (Hip Dysplasia) در سگ‌های کن کورسو گزارش شده است. این بیماری پیش‌رونده مفصلی می‌تواند باعث بروز آرتروز زودرس شود. با فراهم کردن غذای کامل و متعادل مخصوص توله‌های نژاد بزرگ (مثل غذای خشک رویال کنین مدل Giant Junior) برای سگ‌های کم سن و سال این نژاد می‌توانید مانع از بروز دیسپلازی مفصل ران شوید. همچنین فعالیت دادن مناسب به توله‌ها و خرید آن‌ها از پرورش‌دهنده‌هایی که گواهی می‌کنند سگشان بیماری دیسپلازی مفصل ران ندارد، به جلوگیری از بروز این بیماری کمک می‌کند.


اکتروپیون

اکتروپیون وضعیتی است که در آن لبه پلک به سمت بیرون می‌چرخد و باعث التهاب، خشکی و آسیب به مردمک چشم و ملتحمه (بافت‌های اطراف چشم) می‌شود. راه درمان این مشکل، جراحی است.


چشم گیلاسی

چشم گیلاسی (Cherry Eye) که به آن بیرون زدگی غده اشکی پلک سوم نیز گفته می‌شود، نام یک بیماری چشمی در سگ‌ها است. در بیماری چشم گیلاسی، غدّه اشکی در پلک سوم بیرون می‌زند و باعث می‌شود توده‌ای قرمز رنگ در گوشه داخلی چشم بیرون بزند. این مشکل باعث التهاب و اشک‌ریزش بیش از اندازه می‌شود. راه درمان این مشکل، جایگزین کردن غدّه در داخل پلک سوم با روش جراحی است. با انتخاب یک پرورش‌دهنده خوب که با انجام آزمایش‌های کامل چشم‌پزشکی نزد یک دامپزشک متخصص گواهی می‌کند که سگ‌هایش به این بیماری مبتلا نیستند، می‌توانید جلوی بروز این بیماری را بگیرید.


ورم معده

ورم معده رایج‌ترین مشکلی است که حیات سگ‌های کن کورسو را با خطر روبه‌رو می‌کند؛ مشکلی که با نام پیچ خوردگی معده (gastric torsion) نیز شناخته می‌شود. در این بیماری دردناک، معده دچار پیچش می‌شود و جریان خون را قطع می‌کند. این بیماری مشکلی اورژانسی است که می‌تواند خیلی سریع جان سگ را بگیرد و به همین دلیل نیاز به درمان فوری دارد. توصیه چارپا را برای این علامت ها جدی بگیرید، علائم ورم معده شامل بزرگ شدن شکم، استفراغ، کمرنگ شدن لثه‌ها و ضعف است. راه درمان این مشکل معمولاً  جراحی و بستری شدن است. ورم معده با جراحی بخیه معده (گاستروپکسی) در سنین پایین سگ قابل پیشگیری است؛ انجام این جراحی همزمان با عقیم کردن سگ امکان‌پذیر است.

تجربه نگهداری سگ کن کورسو

برای آن که سگ‌های کن کورسوی شما دختر یا پسر خوبی باشند، نیاز به توجه و مراقبت دارند. زود اجتماعی شدن برای سگ‌های کن کورسو مانند تمامی سگ‌های دیگر، مزایای زیادی دارد. آن‌ها همچنین برای دویدن نیاز به یک فضای بسته ایمن دارند (به دلیل این که این نژاد علاقه‌ای به سگ‌های دیگر ندارد، بردن آن‌ها به پارک سگ‌ها نمی‌تواند گزینه مناسبی باشد). آن‌ها همچنین باید محرک ذهنی و جسمی داشته باشند. بهتر است سگ را در سنین پایین زود مشغول به یادگیری و آموزش کنید.

با دیدن کلیپ ها و مقالات آموزشی سگ اگر وقت ندارید و چارپا هم توصیه میکنه کار را به کاردان بسپارید و از مربی تربیتی سگ ها در سایت چارپا بخش نیاز مندی ها استفاده کنید زنگ بزنید تحقیق کنید و فرد مناسب را برای آموزش انتخاب کنید. همچنین می توانید از دوره های فروشی و مورد تایید استفاده نمایید برای آموزش سگتان.


مراقبت از پوشش موی کن کورسو

آیا موهای کن کورسو می‌ریزد؟ با وجود این که سگ‌های کن کورسو موهای کوتاهی دارند اما در تمام سال موهای آن‌ها می‌ریزد. به طور کلی، مراقبت از موهای این سگ آسان است و کافی است هفته‌ای یک بار با برسی مانند برس فرمیناتور Furminator موهای آن را شانه بزنید.


 


 


تغذیه سگ کن کورسو

تغذیه کامل و متعادل نکته کلیدی در حفظ سلامت و افزایش طول عمر همه سگ‌های کن کورسو است. بهترین غذا برای سگ‌های کن کورسو غذایی کامل و متعادل است که مخصوص سگ‌های بزرگ یا عظیم‌الجثه ساخته شده باشد، مانند غذای خشک سگ برند بلو بوفالو (Blue Buffalo) مدل Life Protection Formula  مخصوص سگ‌های نژاد بزرگ بالغ یا غذای خشک برند پورینا (Purina) مدل  Pro Plan مخصوص سگ‌های نژاد بزرگ. البته در ایران ممکن است این ها پیدا نشود دیگر و یا بسیار گران یاشند سعی می کنیم با تحقیق در فروشگاه چارپا غذای سگ مرغوب ایرانی را معرفی و عرضه کنیم.

.

 


 


برای آن که توله‌های کن کورسو با مفاصل و استخوان‌های سالم رشد کنند، هرگز نباید بیش از حد به آن‌ها غذا بدهید زیرا چاقی در دوران تولگی می‌تواند سگ را در معرض مشکلات سلامتی از  جمله بیماری‌های استخوان و مفصل قرار دهد. علاوه بر این، نژادهای بزرگ نسبت به نژادهای کوچک یا متوسط نیاز غذایی متفاوتی به کلسیم و فسفر دارند؛ در نتیجه حتماً به سگ کن کورسو غذایی بدهید که برای سگ‌ها و توله‌های نژاد بزرگ فرموله شده باشد و در مورد رژیم غذایی با دامپزشکتان مشورت کنید.

 عموماً مشکل چاقی در این نژاد مشاهده نمی‌شود اما بهرحال بهتر است که در مورد وزن مناسب برای سگتان با دامپزشک مشورت کنید. و یا از مشاورین تخصصی سگ سوال کنید. قد و جثه کن کورسو شما در وزنش موثر می باشد.


فعالیت و ورزش برای سگ کن کورسو

سگ‌های کن کورسو سگ‌هایی باهوش و فعال هستند که روزانه نیاز زیادی به فعالیت جسمی و ذهنی دارند. کن کورسو‌ها اگر به اندازه کافی فعالیت نداشته باشند، تخریب‌گر خواهند بود و یا مشکلات رفتاری در آن‌ها پدید می‌آید. روزانه حداقل 45 دقیقه پیاده‌روی تند یا دویدن، بازی کردن و یا آموزش دیدن برای سگ‌های بالغ این نژاد ضروری است. جویدن، یکی دیگر از رفتارهای مهم این سگ است که باعث کاهش استرس و بیماری‌های دندان می‌شود؛ به همین دلیل اسباب بازی مخصوص سگ برند‌ کونگ یا مشابه سخت کار برای سگ های بزرگ  انتخاب خوبی برای این نژاد است. توله‌های کن کورسو برای رشد صحیح و مناسب نسبت به سگ‌های بالغ نیاز به فعالیت‌های سبک‌تری دارند؛ در نتیجه در مورد فعایت‌های مناسب توله سگ با دامپزشکتان و

مربی تخصصی اش مشورت کنید.

آموزش سگ کن کورسو

آموزش به سگ کن کورسو نیازمند مهارت است. یک سگ کن کورسو که خوب تربیت شده باشد، دنبال این است که دوستش داشته باشند و همچنین شجاع و بسیار وفادار است. به علاوه، این نژاد قلمروگرا، قاطع و خودسر است، یعنی باید با این سگ‌ها با احترام و احتیاط رفتار کنید، به خصوص در دوران تولگی. به دلیل این که کن کورسو بسیار خودسر است، به کارگیری تکنیک‌های آموزشی اجباری یا تنبیهی تاثیر بدی روی او خواهد داشت. این تکنیک‌ها نتیجه برعکس خواهند داشت و باعث می‌شود که سگ ترسو و خجالتی یا لجوج و خشن شود. کین کورسو نیاز به مربی تربیتی باتجربه و ماهر دارد که از تکنیک‌های مداوم و مثبت و برپایه جایزه استفاده کند.

برای مثال به توله‌یتان یاد بدهید که وقتی می‌خواهد در را برایش باز کنید، ابتدا باید بنشیند. در تنها زمانی باز می‌شود که روی زمین بنشیند و اگر خیلی سریع از جای خود بلند شود، در را می‌بیندید. نیاز به هیچ جایزه‌ فیزیکی نیست؛ در واقع پاداش و جایزه او رد شدن از در است. قاطع باشید، به این ترتیب سگتان متوجه می‌شود که با قلدری یا التماس نمی‌تواند راه به جایی ببرد.


با اجتماعی کردن سگ کن کورسوی خود از طریق آشنا کردن او با افراد گوناگون، قرار دادن او در معرض موقعیت‌ها و تجربه‌های مثبت و مسیرهای بدون تهدید آموزش را به او آغاز کنید. هر چه سگتان بیشتر با مردم غریبه مطمئن و مهربان آشنا شود و تجربه‌ها و موقعیت‌های مثبت بیشتری را یاد بگیرد‌، رفتار و درک بهتری خواهد داشت. سگ‌های در حال اجتماعی شدن حالت تدافعی به خود می‌گیرند، ترسو و خجالتی خواهند شد و با مسائل مربوط به پرخاشگری ناشی از ترس مواجه می‌شوند که این امر موجب حملات خطرناک آن‌ها خواهد شد.

اگر وقت و حوصله اجتماعی کردن آنها را ندارید حتما به فکر مربی تربیتی سگ براییش باشید. این هزینه نوعی سرمایه گذاری بروی سگتان می باشد. کن کورسو نژادی بزرگ و باابهت است که نسبت به خانواده خود وفادار و محافظ است. با اجتماعی کردن صحیح و مراقبت از آن در سنین کم، صاحبان او می‌توانند انتظار یک حیوان همراه خانگی با باغی دوست‌داشتنی و مطمئن را داشته باشند.

به سرپرستی گرفتن سگ از پناهگاهی که از وضعیت سگ مطلع است و یا خریدن آن از یک پرورش‌دهنده مسئولیت‌پذیر، برای موفقیت ضروری است.  در زیر استاندارد FCI، فدراسیون جهانی سگ را برای تشخیص اصالت سگ از فاکتورهای مهم آورده ایم.


تشخیص اصالت سگ کن کورسو طبق استاندارد اف سی آی


تناسب اندام سگ کن کورسو

راس سگ مستطیل شکل است و کمی بلندتر از قدش است. (طول سگ 11٪ بیشتر از قد سگ است). طول سر  به 36٪ از ارتفاع قد از جدوگاه می رسد.

 
 رنگ پوشش قابل قبول کن کورسو

رنگ: سیاه ، خاکستری سرب ، خاکستری تیره ، خاکستری روشن ، حنایی روشن ؛ حنایی تیره و قرمز گوزنی رنگ گندم تیره (راه راه در سایه های مختلف حنایی یا خاکستری) ؛ در سگهای رنگین و مایل به زرد ، ماسک سیاه یا خاکستری روی پوزه نباید از خط چشم فراتر رود. یک وصله سفید کوچک روی سینه ، نوک انگشتان پا و روی پل بینی قابل قبول است. 

 


وزن و قد استاندارد کن کورسو

قد در جدوگاه کتف: نرها: 64 سانتی متر - 68 سانتی متر.

ماده ها: 60 سانتی متر - 64 سانتی متر با تحمل 2 سانتی متر ، کم و بیش بلندتر.

وزن: نرها: 45 - 50 کیلوگرم. ماده ها: 40 - 45 کیلوگرم. وزن با توجه به اندازه سگ


این مطلب به پایان رسید مطالب بیشتر هم انتشار خواهد شد، می توانید از نیارمندی های تخصصی حیوانات چارپا بازدید کنید و یا اگر به تازگی سرپرست این نژاد سگ شده اید برای انتخاب اسم سگ خود به صفحه اش مراجعه نمایید و انتخاب مناسبی را برایش داشته باشید. برای سگتان می توانید از فروشگاه پت شاپ چارپا خرید نیز انجام بدهید.

اشتراک گذاری:

facebook instagram telegram pinterest

مطالب پر بازدید