چارپا مرکز حیوانات، خدمات محصولات باغ و مزرعه ایران

شماره شما، آی دی چارپا شما


رمز عبورمرا به خاطر بسپار

کدامنیتی عوض کن!

برای بازیابی رمز عبور خوداینجا کلیک کنید

num1

سگ گریت دین بزرگترین سگ محافظ آموزش نگهداری اصالت این نژاد

8 ماه پیش
 

گریت دین ها که در ایران به تلفظ ناصحیح گریدین هم می گویند

متوجه توجه و علاقه زیاد کاربران گرامی چارپا به گریت دین ها شدیم. سگ گریت دین (Great Dane) که هم جثه‌‌ای بزرگ و هم قلبی بزرگ و مهربان دارد، به درستی لقب "گنده مهربان" را به خود اختصاص داده است. سگهای گریت دین که بیشتر برای شکار و محافظت از اشراف آلمانی پرورش داده شده بودند، امروزه به عنوان همراهان دوستداشتنی، محافظان خانواده و سگ های خدماتی جایگاهی ویژه نزد افراد یافتهاند.

 

سگ گریت دین

 

سگهای با پرستیژ، فداکار و از خود گذشته، غول های آرام و قدرتمند، بااعتماد به نفس. اخلاق دوستانه و عاشق خانواده. جزو قد بلندترین سگ های ‌جهان، گریت دین ها سگ های‌ محافظ و همراه غول آسا و با جذبه جهان.

 

حقایقی در مورد سگ گریت دین

گریت دین که در ترکیب رنگهای مختلف وجود دارد، سگ بزرگی (با میانگین قد 81 سانتیمتر) است که البته شخصیت بزرگتری هم نسبت به جثه خود دارد.

گروه نژادی سگ گریت دین

دسته بندی: کاری؛

قد سگ گریت دین: نرها 80 تا 90 سانتی متر، مادهها 72 تا 84 سانتیمتر؛

وزن گریت دین: نرها 54 تا 90 کیلوگرم، مادهها 45 تا 59 کیلوگرم؛

طول عمر گریت دین ها: 7 تا 10 سال؛

پوشش موی گریت دین: کوتاه و برّاق؛

رنگ های گریت دین: سفید، مشکی، طوسی آبی، خال خالی قهوهای مشکی، مرل (Merle)، حنایی، و مشکی و سفید (از جمله نوع گریت دین منتل و هارلیکوین).

 

سگ گریت دین بالغ

 

اصالت و ریشه سگ گریت دین

بر اساس تصاویر نقاشی شده از سگهای نوع گریت دین که در بناهای باستانی مصر و بینالنهرین باستان یافته شده است، قدمت این نژاد سگ به 3000 سال پیش از میلاد بازمی گردد. بسیاری بر این باورند این سگ ها ریشه پارسی دارند. در مطلبی جداگانه به این موضوع خواهیم پرداخت. آن چه که حتمی شناخته شده این است که سگ گریت دین حداقل 400 سال پیش به آلمان آمده است.

گریت دین که از نسل سگ قدرتمند و عظیم ماستیف است، به دلیل داشتن غریزه قوی و محافظتی خود شناخته شده است. سگهای گریت دین اولیه، بر خلاف گریت دینهای خانگی امروزی، سگهایی وحشی بودند. آلمانیها از گریت دین - که در آلمانی Deutsche Dogge نامیده میشود برای شکار گراز وحشی و محافظت از اشراف آلمانی و اموال آنها استفاده میکردند. در چارپا سعی کردیم اطلاعات دقیق برای این نژاد را برای شما فراهم آوریم.

ژُرژ-لویی لوکلرک کنت دو بوفون (Georges-Louis Leclerc, Comte de Buffon)، از نویسندگان ناتورالیست فرانسه، در سفر خود به دانمارک در دهه 1700 میلادی به وجود این نژاد پی بردس. او نام این سگ را le Grande Danois (در فرانسوی به معنای دانمارکی بزرگ) نامید که در انگلیسی به گریت دین (Great Dane) ترجمه شد؛ نامی که از آن زمان تاکنون باقی مانده است. در اواخر دهه 1700 میلادی، گریت دین در چندین کشور اروپایی از جمله فرانسه، دانمارک و انگلستان ظهور کرد. در اواسط دهه 1800 میلادی، آمریکاییها شروع به واردات سگها از اروپا نمودند. باشگاه آمریکایی سگها (AKC) در سال 1887 این نژاد را به رسمیت شناخت و علاقه زیاد به این نژاد باعث شکلگیری باشگاه سگهای گریت دین آمریکا در سال 1889 شد.

 

تاریخچه سگ گریت دین

 

سگ گریت دین به نژادی محبوب تبدیل شده است و در آمریکا، فدراسیون سگ، AKC در ردهبندی خود، این نژاد را شانزدهمین نژاد پرطرفدار در بین 193 نژاد ثبت شده اعلام کرده است. خشونت در این سگها از بین رفته است اما آنها هنوز غریزه نگهبانی قوی خود را حفظ کردهاند، خصوصیتی که آنها را به سگ محافظ مهربان برای خانواده تبدیل کرده است. اگرچه گریت دینها دیگر برای شکار استفاده نمیشوند، اما نقش جدید سگهای خدماتی را پذیرفتهاند و به انسانها کمک میکنند تا کیفیت زندگی بهتری داشته باشند.

گریت دین با انیمیشن کارتونی اسکوبی دو (Scooby-Doo)، مارمادوک (Marmaduke)، سگ یک فیلم کمدی، و داستان سگ باسکرویل (The Hound of the Baskervilles) نوشته سِر آرتور ایگناتیوس کانن دویل مشهور شد.

 

 

گریدین

 

 

خرید و قیمت سگ گریت دین

با توجه به محبوبیت این نژاد، اغلب کسانی که حیوانات خانگی نگهداری میکنند از قیمت نژاد گریت دین تعجب میکنند. اگر بخواهید این نژاد را از یک پرورشدهنده سگ خریداری کنید (در وب سایت چارپا با بیش از ۵ پرورش دهنده و در وبسایت باشگاه سگهای آمریکا تنها 300 سگ گریت دین ثبت شده است)، قیمت آن معمولاً 800 تا 2000 دلار است که این قیمت میتواند کمی کمتر یا بیشتر باشد. در ایران نیز از ۸ میلیون تومان تا ۲۰ میلیون تومان می توان این سگ را تهیه کرد.

 

 

فروش سگ گریت دین

 

 

از آن جایی که همه افراد آمادگی نگهداری از سگ گریت دین را ندارند (قیمت بالای غذای آنها خود به تنهایی مسئلهای است)، در نتیجه بسیاری از آنها در نهایت به پناهگاه حیوانات سپرده میشوند. اگر توانایی این را دارید که سگی با سن بالا را به سرپرستی بگیرید، مراکز نجات زیاد و مشهوری وجود دارند که سگهای گریت دین را نگهداری میکنند؛ سگهایی که به دنبال خانهای خوب برای زندگی هستند.

 

 

مشخصات سگ گریدین

 

 

ظاهر گریت دین چگونه است؟

گریت دین به درستی و با دلایل صحیح لقب "گنده مهربان" و همچنین "آپولوی سگها" را به خود اختصاص داده است (آپولو برجستهترین خدای در افسانههای رومیو یونانی بوده است). این سگ قدرتمند، خوشفرم و عضلانی قفسه سینهای برجسته و پر از عضله دارد و قسمت جلویی سینه او به خوبی شکل گرفته است (قسمت جلویی سینه را میتوان از نیمرخ او در قسمت پایه پاها دید). این سگ گردنی بلند و عضلانی دارد.

 

 

قد سگ گریت دین

 

 

قد سگ گریت دین

میانگین قد سگ گریت دین در سگهای نر 76 تا 81 سانتیمتر و در سگهای مادّه 71 تا 76 سانتیمتر است. با این حال ممکن است قد آنها بلندتر هم باشد؛ برای مثال زئوس (Zeus) سگ گریت دین نری بود که در سال 2011 با حدود 112 سانتیمتر قد رکورد جهانی گینس را به عنوان بلندترین سگ جهان به نام خود ثبت کرد. سگهای گریت دین زمانی که روی پاهای پشتی خودشان میایستند، قدشان به راحتی از قد صاحبشان بلندتر میشود. ضمن این که متوسط وزن گریت دینهای نر 63.5 تا 79 کیلوگرم و گریت دینهای مادّه 50 تا 63.5 است.

 

 

قدرت سگ گریت دین

 

 

فرم سر سگ گریت دین

غیر از جثه بزرگ سگ گریت دین، راه دیگری که بتوان این نژاد را شناخت، ویژگی سر او است که کشیده، مستطیلی و کاملاً مشخص است. سر گریت دینهای نر بزرگتر از سر مادّهها است. چشمهای فرو رفته و تیره رنگ آنها با پلکهایی بادامی پوشانده شده و ابروهای کاملی آنها را در برگرفته است. گوشهای متوسط او نسبتاً ضخیم است و در نزدیکی گونهها تا خورده است.

 

 

استیل سگ گریت دین

 

 

استیل سگ گریت دین

گریت دین بر خلاف جثه عظیم خود، سگی زمخت و بدترکیب نیست. در واقع، این سگها، زیبا، نرم و پرقدرت گام برمیدارند. این نژاد پاهایی بلند، قوی و عضلانی دارد و پاهای پشتی او با کمی زاویه روی زمین قرار میگیرد. دم نازک و نرم این نژاد که ابتدای آن پهن و انتهای آن مخروطی شکل است، در زمان استراحت او صاف رو به پایین قرار میگیرد و زمان هشدار و خطر کمی پیچ خورده به نظر میرسد

 

انواع رنگ سگ گریت دین

 

 

پوشش پوست و موی سگ گریت دین

چارپا پیشنهاد میکنه به پوشش سگ با اینکه کوتاه می باشد اعتنا شود. موهای این سگ کوتاه و ضخیم است و ظاهر براق و درخشانی دارد. رنگهای سگ گریت دین متنوع است و رنگهای زیر را شامل میشود: گریت دین مشکی موهای مشکی دارد، گریت دین طوسی و گریت دین آبی موهای طوسی با توناژ نقرهای دارند، گریت دین مرل (merle) پایه رنگ خاکستری کمرنگ تا تیره  با لکههای تیره دارد، گریت دین بریندل رنگ طلایی با خطوط متقاطع مشکی دارد و گریت دین سفید و مشکی یا پایه رنگ سفید با تکههای رنگ مشکی (هارلکوین) دارد و یا پایه رنگ سفید و مشکی با تکه بزرگ مشکی روی بدن (منتل) دارد.

 

 

فعالیت سگ گریت دین

 

 

خلق و خوی و رفتار سگ گریت دین

برخلاف ظاهر با ابهت گریت دین، این نژاد خلق و خوی مهربانی دارد. گریت دینها معمولاً شخصیت قابل اعتماد و سرزندهای دارند و سگهایی اجتماعی، خوشبرخورد و آرام هستند. آنها دوست دارند که با صاحبشان باشند و معمولاً اگر مدت طولانی تنها بمانند، سگهای خوبی نخواهند بود. گریت دینها بر خلاف جثه بزرگشان عاشق بازی هستند و در بغلتان مینشینند و اگر از خود میپرسید که آیا سگ گریت دینها با کودکان رابطه خوبی دارند یا خیر باید بگوییم که این سگها حیوانات خانگی فوقالعادهای برای خانوادههایی هستند که بچه دارند و بچهیشان میتواند با سگی با این جثه بازی کند.

 

 

سگ گریت دین و کودکان

 

 

اگرچه سگهای گریت دین عاشق کودکان خانواده خود هستند اما نسبت به کودکان همسایه و سایر غریبهها مشکوک به نظر میرسند. محافظت و مراقبت در هر سگی با دیگری متفاوت است، بعضی از آنها کمی ترسو هستند و بعضی دیگر نسبت به هر فردی که میبینند، مهربان هستند. سگهای ترسو و نگران مستعد خشونت هستند، حتی نسبت به پذیرش دیگر سگها هم خشونت دارند. اما گریت دینهایی که به خوبی پرورش یافتهاند، و آن دسته از سگهایی که زود اجتماعی شدهاند، صبور هستند و به اطرافیانشان عشق میورزند.

 

بهداشت و سلامت سگ گریت دین

 

 

 سلامت سگ های گریت دین:

چهار بیماری گریت دین ها که باید مراقب آن ها باشید

میانگین طول عمر سگهای گریت دین بین 7 تا 10 سال است. این نژاد در معرض برخی بیماریهای ژنتیکی قرار دارد. اگر این بیماریها زود شناسایی شوند، می توانید هر چه زودتر به دنبال درمانی برای آن ها باشید و از هزینههای سنگین دامپزشکی و یا عذاب کشیدنهای سگ از بیماری جلوگیری کنید. با خرید یک توله گریت دین از یک پرورشدهنده خوب و مسئول، که مدارک سالم بودن سگهای پرورشی خود را به شما نشان دهد، در وبسایت چارپا، مرکز خرید و فروش سگ های ایران بیشتر فرصت بگذارید به پرورش دهنده و محل آنها سر بزنید، خطر وجود بیماریهای ژنتیکی را در سگتان به حداقل برسانید.

ورم معده سگ گریت دین

رایجترین مشکلی که زندگی گریت دینها را با خطر روبهرو میکند، ورم است؛ مشکلی که با نام پیچ خوردگی معده (gastric torsion) نیز شناخته میشود. در این بیماری دردناک، معده دچار پیچش میشود و جریان خون را قطع میکند. چارپا پیشنهاد میکنه این مورد را جدی بگیرید، این بیماری مشکلی اورژانسی است که میتواند خیلی سریع جان سگ را بگیرد. این مشکل نیاز به درمان فوری دارد. علائم ورم شامل بزرگ شدن شکم، استفراغ یا اوغ زدن، کمرنگ شدن لثهها و سستی و بیحالی است. این مشکل معمولاً به جراحی و بستری شدن نیاز دارد. ورم با جراحی بخیه معده (گاستروپکسی) در سن کم سگ قابل پیشگیری است؛ انجام این جراحی همزمان با عقیم کردن سگ امکانپذیر است.

 

مشکلات رباط صلیبی قدامی (ACL) سگ گریت دین

رباط صلیبی قدامی (ACL)، که رباط زانو است، در سگهای گریت دین دچار پارگی میشود و لنگش شدید پای پشتی و در نهایت آرتروز را در پی دارد. علّت دقیق پارگیهای رباط صلیبی قدامی نامشخص است اما شکل و ترکیب، ژنتیک، انعطاف زیاد رباط و چاقی در این بیماری تاثیرگذارند. زمانی که رباط صلیبی قدامی سگ پاره میشود، مفصل زانوی او متزلزل و نااستوار میشود و مفصل را در معرض آرتروز زودرس، درد و عدم تحرک قرار میدهد. جراحی، راه درمان این مشکل است و توصیه میشود که هر چه زودتر انجام شود تا از پیشرفت آرتروز جلوگیری شود.

 

سگ گریت دین دیسپلازی مفصل ران

دیسپلازی مفصل یک بیماری است که بر مفصل ران تاثیر میگذارد. سگهای مبتلا به این بیماری در معرض آرتریت زودرس و مشکلات مفصلی قرار میگیرند. درمان این مشکل با جراحی امکان پذیر است و پی بردن به آن در مراحل اولیه، کلید موفقیت در درمان است. با خرید توله از پرورشدهندگانی که گواهی بنیاد ارتوپدی حیوانات یا PennHIP ارائه میدهند و تضمین میکنند که سگهای آنها بیماری دیسپلازی مفصل ندارد، میتوانید مانع از بروز این بیماری در سگتان شوید. همچنین مراقب سگتان باشید و تا زمانی که کامل رشد نکرده و به سن بین 18 تا 24 ماهگی نرسید، فعالیت بیش از حد به او ندهید.

 

سگ گریت دین و بیماری قلبی

دو بیماری قلبی کاردیومیوپاتی دیلاته (DCM) و دیسپلازی دریچهٔ سهلَختی در گریت دینها گزارش شده است. سرفه، ضعف یا غش کردن و رنگ پریدگی لثهها از علائم این دو بیماری است. خوشبختانه برای این بیماریها درمان وجود دارد. با خرید تولهها از پرورشدهندگانی که گواهی میدهند سگهایشان این دو بیماری را ندارند، از بروز بیماری در سگتان جلوگیری کنید. اگر میخواهید سگ را به سرپرستی بگیرید، از پناهگاه یا سازمان نجات حیوانات بخواهید که تا جای ممکن شرح حال پزشکی کوتاهی از سگ به شما بدهند.

 

 

توله گریدین

 

مراقبت از سگ گریت دین

بهترین روش برای نگهداری از گریت دین عموماً شامل فعالیت متوسط، تغذیه با کیفیت و گذراندن زمان زیاد با صاحبشان است.

 

 

مراقبت و نگهداری سگ گریت دین

 

نگهداری از پوشش موهای گریت دین

آیا موهای گرین دین می ریزد؟ اگرچه موهای این نژاد از سگها کوتاه است اما در تمام سال مقدار کمی از آنها میریزد. به طور کلی، نگهداری از موهای گریت دین آسان است و کافی است هفتهای یک بار با برس بریستل نرم، مانند برس بریستل برند JW Pet Gripsoft، یا مشابه آنها موهای این سگ را شانه بزنید.

 

مراحل رشد سگ گریت دین

 

سگ گریت دین تغذیه مناسب

تغذیه کامل و متعادل نکته مهم در سلامت و طول عمر همه سگهای گریت دین است. چارپا توصیه می کند، برای این که تولههای گریت دین با مفاصل و استخوانهای سالم رشد کنند، از غذا دادن بیش از حد به آنها خودداری کنید. چاقی تولهها میتواند آنها را در زمان بزرگسالی در معرض مشکلاتی مانند بیماریهای استخوان و مفصل قرار دهد.

علاوه بر این، نژادهای بزرگ نسبت به نژادهای کوچک یا متوسط نیاز غذایی متفاوتی به کلسیم و فسفر دارند؛ در نتیجه بهترین غذای سگ برای گریت دینها اغلب غذایی است که برای سگها و تولههای نژاد بزرگ فرموله شده باشد. برند رویال کنین (Royal Canin) غذایی را به بازار عرضه کرده است که برای رفع نیازهای غذایی مخصوص گریت دینها فرموله شده است. این غذا در دو نوع غذای خشک سگ گریت دین بزرگسال رویال کنین (Royal Canin Great Dane Adult Dry Dog Food) و همچنین غذای مخصوص تولههای نژاد بزرگ به نام Royal Canin Giant Junior Dry Dog Food عرضه شده است. البته در ایرن ممکن است این غذاها اکنون نایاب با بسیار گران شده باشد، اما در کل در نتیجه، توصیه میکنیم که از غذاهای مخصوص سگ یا توله نژاد بزرگ استفاده کنید.

اگر مایلید که غذای خانگی یا غذای خام به سگتان بدهید، برای جلوگیری از برهم خوردن تعادل غذایی سگ، حتماً با دامپزشکی متخصص تغذیه مشورت کنید تا به شما کمک کند رژیم غذایی متعادلی برای سگ گریت دینتان داشته باشید.

 

فعالیت سگ گریت دین

 

سگ گریت دین و نیاز به فعالیت

گریت دینهای بالغ سالم روزانه به 45 دقیقه فعالیت متوسط نیاز دارند، در حالی که سگهای جوان و تولهها روزانه به 90 دقیقه فعالیت متوسط مانند پیادهروی، دویدن یا بازی رفتن و آوردن نیاز دارند. این نکته را چارپا توصیه میکنه جدی بگیرید،  جویدن، فعالیت ذهنی مهمی است که باید با فراهم کردن وسایلی که برای جویدن طراحی شدهاند.

این نیاز سگ را برطرف کنید. اسباب بازی های قدیمی کونگ (KONG Classic Dog Toys) با سایز XXL بهترین اسباب بازی برای جویدن سگ است که میتوانید آن را به همراه تشویقیها جذاب تر کنید. یا نمونه های شبیه آنها البته در پت شاپ چارپا می توانید تهیه نمایید.

 

آموزش و تربیت سگ گریت دین

 

آموزش سگ گریت دین

برای آموزش با از مربی سگ تخصصی استفاده مایید، و یا خودتان با تحقیق و یارگیری تکنیک های لازم سگتان را آموزش دهید. سگ گریت دین‌، سگهای باهوشی هستند اما کند یاد میگیرند. به دلیل این که سگهای این نژاد دوست دارند که مقبول واقع شوند، شما میتوانید با صبوری به راحتی فرمانهای ابتدایی را به سگ گریت دینتان یاد دهید. آموزش به گریت دین را در زودترین زمان ممکن، از زمان تولگی، آغاز کنید تا رفتارهای لجوجانه یا بد در او شکل نگیرد.

در تجربه چارپا، سگ گریت دین بسیار حساس هستند و به تکنیکهای آموزش اجباری به خوبی پاسخ نمیدهند. آموزش به آنها باید به صورت بازی باشد و جایزههای خوب و تشویقیهای جذاب از جمله خوراکیهای تشویقی بسیار باارزش مثل تشویقیهای نرم گوشت گاو و اسباب بازی دریافت کنند. تنبیه، به خصوص در سگهای حساس، باعث گیج شدن آنها میشود و میتواند به رابطه سگ با شما آسیب برساند.

به توصیه متخصصین وبسایت چارپا، مدت زمان جلسات آموزشی باید کوتاه و در حدود 5 تا 10 دقیقه باشد و همیشه با موفقیت به اتمام برسد. سعی کنید هر روز جلسات آموزشی داشته باشید تا موفقیت های جلسات قبلی ادامه پیدا کند و سگ گریت دین شما تفریح و جذابیت را در خاطرش نگه دارد و هر دوی شما از زمانی که سپری میکنید لذت ببرید.

آموزشتان را با بازیهای جذاب و پیادهروی همراه کنید. چیزهایی مثل اسباب بازیهای پازلی یا توپهای بسیار بزرگ مثل توپ کونگ جامبلر مخصوص سگ (KONG Jumbler Ball Dog Toy)، این سگ های بزرگ را بدون فشار آمدن به مفاصلشان سرگرم میکند. البته این اسباب بازی ها را در ایران پیدا نکردید، سعی کنید مشابه آنها را تهیه نمایید. بزودی پت شاپ چارپا نیز راه اندازی خواهد شد که کار شما را برای این امر آسان خواهد کرد.

 

اشتراک گذاری:

facebook instagram telegram pinterestویژه های آگهی ها


مطالب پر بازدید