صفحه ورود به حساب کاربری چارپا

شماره همراه شما


رمز عبورمرا به خاطر بسپار

کد امنیتی عوضش کن!

رمز عبور خود را فراموش کرده ام!

num1

سگ گلدن رتریور تازه ترین های آموزشی نژاد و نگهداری، مراقبت از گلدن ها

3 سال پیش
گلدن رتیرورها

تقاضای بالا در کسب اطلاعات از سگ گلدن در وبسایت چارپا داشتیم، سعی کردیم از سگ گلدن رتریور مطلب تکمیلی و مفیدی برای علاقه مندان به این سگ آماده کنیم.

گلدن رتریور یکی از مهربانترین و دوستداشتنیترین نژادها در میان سگها است. این سگ همچنین یکی از نژاد هایی است که بیشترین انتخاب را به عنوان حیوان خانگی محبوب در میان بسیاری از خانوادههای آمریکایی دارد. این نژاد دوستداشتنی به دلیل چابکی و ذاتاً ورزشکار بودن شناخته شده است و همین امر سگهای نژاد گلدن رتریور را به همراهی عالی برای شکار و ورزش تبدیل کرده است

این سگ ها در اوج نام سگ های خدمات جهان میباشند. در گذشته سگ شکار بوده اند بیشتر در انگلستان برای مسابقه شلیک مرغابی یا پرندگان. نام رتیرور آنها از نجات دهی این حیوانات در‌حین انتقال شکار بدون وارد نمودن آسیب به حیوانات بوده، بدلیل لب و دهان نرم آنها. اصولا سگ ها هدف اصلیشان جلب رضایت سرپرستانشان میباشد. گلدن ها سر تا پا متصل به سرپرستشان میباشند. از شما محافظت میکنند، از گلدن ها نخواهید دزد بگیرند. هرگونه خدمات و کار برای آنها آسانترین است. گلدن ها همراهی فداکار با اعتماد بنفس، باهوش، بازیگوش، بانمک و قابل آموزش میباشند.

سگ گلدن رتریور هوش فوقالعاده بالایی دارند و این هوش از آنها سگهای کاری بسیار خوبی نیز ساخته است. آنها میتوانند مواد مخدر را ردیابی و شکار کنند و بو بکشند. اما این تمام ماجرا نیست! گلدن رتریورها سگهای درمانی و پشتیبان خارقالعادهای هستند. این سگهای مهربان تمام این ویژگیها را با هم دارند. آنها دوستداشتنی، زیبا، باهوش و بهشدت وفادار هستند. هیچ جای تعجبی نیست که گلدن رتریور اینقدر محبوب باشد!

 

سگ گلدن رتیرور

 

خانواده سگ گلدن رتریورمشخصات و طول عمر آنها

گلدن رتریور در دسته نژاد سگهای ورزشی قرار میگیرد. گلدن رتریورها به طور میانگین از قسمت شانه حدود 60 سانتیمتر قد دارند، اما برخی از آنها کمی کوتاهتر هستند. این سگها معمولاً بین 25 تا 34 کیلوگرم وزن دارند. گلدن رتریورها به طور میانگین 10 تا 12 سال عمر میکنند.

 

گلدن رتریورها خیلی دیر بالغ میشوند؛ یعنی تا سه الی چهار سالگی انرژی بالا و روحیه بازیگوشی دوران تولگی خود را حفظ میکنند. این موضوع هم خوب است و هم بد، زیرا بعضی مواقع از نظر سرگرمی عالی است اما در دیگر شرایط میتواند ناخوشایند باشد. بعضی از این سگهای سرزنده حتی تا دوران پیری هم انرژی بالا و دیوانهبازیشان را حفظ میکنند.

گلدن رتریور در ابتدا برای کارهای فیزیکی سنگین پرورش داده شد، کارهایی مانند آوردن حیوانات کوچکتری مثل اردک و پرندههایی که شکارچیان آنها را شکار میکردند. گلدن رتریور به دلیل این که نژاد بسیار باهوشی است که در گذشته هم برای کار پرورش داده شده بود، به فعالیت بسیار و انجام دادن کار نیاز دارد.

 

فعالیت گلدنها

 

نیاز و فعالیت گلدن ها

سگ شما به فعالیتهای روزانه مانند قدم زدن در پارک، دویدن گهگاه در حیاط یا دویدن آهسته روزانه نیاز دارد. با محول کردن وظایف مختلف به سگتان مانند آوردن روزنامه یا انجام رقابت در ورزشهای مختلف مخصوص سگها به او احساس هدف داشتن بدهید.

گلدن رتریور ذاتاً سگهای خانگی هستند. یعنی دوست دارند تا در تمامی فعالیتهای خانواده در طول روز حضور داشته باشند. آنها دوست دارند تا جزو "گروه" انسانی صاحب خود قرار داشته باشند و توصیه چارپا، نباید آنها را مدت طولانی در حیاط خانه به حال خود تنها گذاشت.

 

مشخصات توله گلدن

 

طبیعت و ظاهر گلدن رتریورها و رفتار با آنها

آمادگی این را داشته باشید که 24 ساعت و هفت روز هفته سگ گلدن رتریورتان را درست در وسط کارهای خانواده مشاهده کنید. به یاد داشته باشید که این سگ قرار نیست که سگ محافظتان باشد. گلدن رتریورها گاهی با دیدن غریبه پارس خواهند کرد اما معمولاً با همه مهربان هستند.

موهای گلدن رتریورها خیلی زیاد میریزد. ریزش موی آنها در فصلهای بهار و پاییز بیشتر میشود. هر روز موهای سگتان را شانه بزنید تا بعضی از موهای مرده روی پوست برداشته شوند و به این ترتیب تعداد موهایی که روی لباس یا مبلمانتان میریزد، به حداقل برسند؛ با این حال، باز هم نمیتوانید تمام موها را جمع کنید. اگر یک گلدن رتریور میخرید، باید عادت کنید که هر روز با مقداری موی سگ در کارهای روزانهیتان مواجه شوید. میتوانید از برس Hertz Self Cleaning Slicker استفاده کنید تا به کاهش ریزش موی سگ کمک شود.

یکی دیگر از ابزارهای کاربردی، جاروبرقی مخصوص موهای حیوانات خانگی، چارپا توصیه میکنه فقط از جاررو حیوانات خانگی استفاده کنید، البته با کمبود امکانات با درجه کم و احتیاط طوری که به پوست سگ آسیب نبیند از جارو معمولی می توانید استفاده کنید.

گلدن رتریورها چون سگهای فعالی هستند، برای شکوفایی نیاز به فعالیت دارند. حدود 40 دقیقه تا یک ساعت فعالیت چالش برانگیز برایشان بهتر است. گلدن رتریورها به طور ویژه در کلاسهای آموزش مهارت و فرمانبری خوب عمل میکنند. این دو فعالیت هم برای رشد بدنی و هم سلامت ذهنی سگ عالی است.

گلدن رتریورها سگهای خانواده فوقالعادهای هستند. آنها با کودکان ارتباط بسیار خوبی دارند، اما مراقب باشید زیرا جثه بزرگی دارند و به راحتی هیجانزده میشوند. یک گلدن رتریور بیش از حد فعال ممکن است با کودک برخورد کند یا او را به زمین بزنید. در مورد این سگ نیز مانند همه سگها، توصیه میشود که همیشه بر ارتباط او با سایر حیوانات و کودکان نظارت داشته باشید تا هم ایمنی سگ و هم ایمنی کودک حفظ شود.

 

بچه ها و سگ گلدن

 

بهتر است که به جای غذا دادن آزادانه به گلدن رتریورتان، غذا را در وعدههای غذایی با زمان معین به او بدهید. این نژاد از سگها عاشق غذا خوردن هستند و میتوانند خیلی سریع اضافه وزن پیدا کنند. علاوه بر وعدههای غذایی برنامهریزی شده، باید مقدار پلت و تشویقیهای روزانه سگتان را نیز تعیین کنید تا به بیش از حد غذا خوردن وسوسه نشود.

اگر نمیدانید که از کجا میتوانید یک خرید سگ گلدن رتریور سالم و سلامت داشته باشید، کافی است در وبسایت چارپا وقت بگذارید، کمی تحقیق کنید تا یک پرورشدهنده معروفی را پیدا کنید که سگهای پرورشی خود را آزمایش میکند و به این ترتیب به شما در مورد خلق و خوی سگ و نداشتن بیماریهای ژنتیکی قابل انتقال به تولهها اطمینان میدهد. برای این که مطمئن شوید که سگ سالمی میخرید، از خرید سگ از پناهگاه حیوانات، پت شاپهای بدون امکانات پرورشی و پرورشدهندههای غیر مطمئن و بیمسئولیت خودداری کنید.

 

تاریخچه و اصالت سگ گلدن رتریور

 

خاستگاه سگ گلدن رتریوراین نژاد کجاست؟

تاریخچه گلدن رتریور مملو از افسانههای این نژاد است که میگوید این نژاد از سگهای شیپ داگروسیهای مخصوص سیرک آمده است. در واقعیت، گلدن رتریور از زمانی آمد که آقای دادلی مجوریبانکس (Sir Dudley Majoribanks)، پرورشدهندهای اسکاتلندی، که به لُرد توییدماوث (Lord Tweedmouth) شهرت داشت، کار پرورش را آغاز کرد تا یک سگ مخصوص پیدا کردن شکار به دست آورد. لرد توییدماوث یک سگ شکاریاب بااستعداد میخواست که قدرت بویایی خارقالعادهای داشته باشد و نسبت به همراهان خود در شکار بسیار حواسجمع و وفادار باشد و خلق و خویی متعادل داشته باشد.

لرد توییدماوث بین نوس (Nous) و بل (Belle)، سگهای نژاد تویید واتر اسپانیل (Tweed Water Spaniel)، جفتگیری انجام داد. نژاد تویید واتر اسپانیل نژادی است که امروزه منقرض شده است. تویید واتر اسپانیلها بسیاری از ویژگیهایی را را در خود داشتند که لرد توییدماوث به دنبال آنها بود. آنها به عنوان سگهای شکاریاب (رتریورهای) فوقالعادهای شناخته میشدند که خلق و خویی متعادل داشتند و وفادار بودند. بچههای نوس و بل بعدها با رتریورهای مومجعد و موصاف و همچنین با یک سترایرلندی جفتگیری کردند. توییدماوث اصرار بر این داشت که تولههای طلایی رنگ را برای پرورش بیشتر نگه دارد و تولههای با سایر رنگ‌‌ها را به دیگران بدهد.

توییدماوث در آزمایش خود برای پرورش یک رتریور خارقالعاده موفق بود و خیلی سریع آوازه این سگ پیچید. گلدن رتریورهای لرد توییدماوث به دلیل مهارتهای شکاری که داشتند، توجه بسیاری را به خود جلب کردند. یکی از محبوبترین رتریورهای توییدماوث، سگی به نام دو آو گروین (Do of Gerwyn) بود که حتی برنده جایزه آزمون لیگ بینالمللی سگهای شکاری (International Gundog League) نیز شد.

در سال 1911، باشگاه سگهای انگلستان، نژاد گلدن رتریور را به عنوان نژادی متمایز به رسمیت شناخت. در ابتدا، این سگها با عنوان "رتریور زرد یا طلایی" دستهبندی شده بودند اما در سال 1920 به عنوان "گلدن رتریور" رسماً شناخته شدند.

این نژاد بعداً و در سال 1932 توسط باشگاه سگهای آمریکا به رسمیت شناخته شد. از آن به بعد، گلدن رتریور بعد از نژادهای لابرادور رتریور و ژرمن شپرد به سومین نژاد محبوب در آمریکا تبدیل شده است. لیست کامل این نژادها را میتوانید در وبسایت American Kennel Club بیابید.

 

سایز سگ گلدن

 

گلدن رتریور تا چه میزانی بزرگ میشود؟

 

گلدن رتریورها سگهای نسبتاً بزرگی هستند. سگهای نر این نژاد حدود 59 تا 61 سانتیمتر قد دارند و وزن آنها بین 29 تا 34 کیلوگرم است. سگهای مادّه گلدن رتریور به طور میانگین 53 تا 58 سانتیمتر قد و حدود 25 تا 29 کیلوگرم وزن دارند. این سگها در یک سالگی به قد کامل خود میرسند و در دو سالگی نیز وزن کامل خود را به دست میآورند.

 

رابطه سگ گلدن با انسان

 

آیا گلدن رتریورها با انسانها رابطه خوبی دارند؟

گلدن رتریورها به دلیل خلق و خوی آرام و متعادل خود شناخته شدهاند. این سگها برای خوشایند صاحبشان پرورش یافتهاند و به صورت ذاتی با انسانها بسیار خوب هستند.

با این حال، گلدن رتریورها نیز مانند همه نژادهای دیگر نیاز به آموزش دارند، یا توسط خودتان یا توسط مربی سگ، تا ویژگیهای آنها به بهترین حد برسد. زود اجتماعی کردن آنها و قرار دادن آنها در محیطهای جدید، در کنار افراد جدید و شرایط جدید از همان زمانی که سگتان هنوز جوان است کمک خواهد کرد که او بهترین گلدن رتریور شود.

 

فروش سگ گلدن

 

خرید سگ گلدن، یک پرورشدهنده مشهور گلدن رتریور بیابید

به طور کلی، گلدن رتریور یک نژاد کاملاً سالم است. با این حال، گلدن رتریورتان مانند همه سگهای دیگر ممکن است مستعد برخی بیماریها باشد و در برابر برخی دیگر مقاومتر باشد. اول از همه و مهمتر از همه این است که در زمان جست و جو برای خرید توله گلدن رتریور از وبسایت چارپا می باشید، در تماس جویا شوید و حتماً نزد یک پرورشدهنده معروفی بروید که گواهی سلامت برای والدین توله ارائه دهد.

در انگلستان، یک پرورشدهنده خوب و مشهور گلدن رتریور برای کمبود پلاکت خون از دانشگاه اوبرن (Auburn University)، برای سلامت چشمها از بنیاد ثبت سلامت چشم سگها (Canine Eye Registry Foundation) و برای دیسپلازی آرنج و مفصل ران، تیرویید پرکار و بیماری فون ویلبراند از بنیاد ارتوپدی حیوانات (Orthopedic Foundation for Animals) گواهی سلامت خواهد داشت. برای تایید این گواهیهای سلامت میتوانید به وبسایت های بنیاد ارتوپدی حیوانات مراجعه نمایید. اما در ایران شجره داشته باشند و شناسنامه را دامپزشک مجاز صادر و معاینه نیز بکنند. از پدر و مادر های سگ گلدن مطلع شوید آنها را بررسی کنید.

 

سلامتی سگ گلدن

 

گلدن رتریور ها در معرض چه بیماریهایی هستند؟

گلدن رتریورها مستعد برخی بیماریها هستند، چارپا سعی کرده مجموعه از این بیما ری در مطلب زیر بیان کند. از جمله کاتاراکت (آب مروارید)، دیسپلازی مفصل ران، دیسپلازی آرنج، آتروفی پیشرونده شبکیه، صرع، استئوکندروز، برخی از انواع آلرژی، بیماری فون ویلبراند، تنگی زير دريچه آئورت، همانژیوسارکوم، پیچ خوردگی و اتساع معده، کم کاری تیروئید و استئوسارکوم.

 

مشکلات سگ گلدن رتریور

 

آلرژیهای سگ گلدن

سگها به طور کلی، و گلدن رتریور به طور خاصتر، مستعد برخی از انواع آلرژیها هستند، از آلرژیهای غذایی گرفته تا آلرژی به گرده گل. اگر متوجه شدید که سگتان صورتش را میمالد یا پاهایش را با وسواس لیس میزند، نیاز است تا او را برای بررسی آلرژی به دامپزشکی ببرید. همچنین میتوانید از پماد مرطوب کننده در پت شاپ ها که مخصوص پای سگها است استفاده کنید تا رطوبت پای سگ حفظ شود و از خارش جلوگیری شود.

 

کاتاراکت سگ گلدن رتریور

کاتاراکتها یا آب مرواریدها نقاط کدری هستند که روی عدسی چشم رشد میکنند. این مشکل در هر سنی میتواند رخ دهد و همیشه باعث بروز اختلال بینایی نمیشود. اما در بعضی موارد، کاتاراکتها میتوانند منجر به از دست دادن جدی بینایی شوند. معمولاً از طریق جراحی میتوان کاتاراکت را از بین برد. یکی از گواهیهای سلامتی که باید از پرورشدهنده سگ بگیرید، گواهیای است که از سوی یک چشمپزشک عضو بورد رسمی چشمپزشکان صادر شده باشد و گواهی کند که پدر و مادر توله هیچ گونه بیماری چشمی ارثی ندارند.

 

دیسپلازی آرنج سگ گلدن

دیسپلازی آرنج یکی دیگر از بیماریهای ارثی است. این بیماری در میان نژاد سگهای بزرگ رایج است. علت دقیق بروز دیسپلازی آرنج هنوز مشخص نشده است اما عموماً تصور میشود که این بیماری نتیجه میزان رشد متفاوت سه استخوانی است که آرنج سگ را تشکیل میدهند و موجب سستی و شل شدن شدید در ناحیه مفصل میشود. اگر سگتان مبتلا به دیسپلازی آرنج است، دامپزشک میتواند جراحی اصلاحی و یا داروی ضد درد مناسب را پیشنهاد کند.

صرع سگ گلدن

صرع وضعیتی است که باعث بروز تشنج دورهای و حملات ناگهانی میشود. اگر سگتان علائم صرع را دارد، یادداشتی از میزان شدت و همچنین تعداد تشنجهای او تهیه کنید و به دامپزشک ارائه دهید تا درمان دقیق ارائه شود.

 

پیچ خوردگی و اتساع معده سگ گلدن رتریور

پیچ خوردگی و اتساع معده بیماریای است که میتواند زندگی سگ را تهدید کند و بیشتر در نژادهای بزرگ و دارای سینه عریض رخ میدهد. این مشکل که به نام "نفخ" نیز شناخته میشود، زمانی رخ میدهد که سگتان روزانه یک وعده غذای زیاد بخورد، خیلی سریع غذا بخورد، در مدت کوتاه آب زیادی بنوشد یا بلافاصله بعد از غذا خوردن، فعالیت سنگین کند.

پیچ خوردگی و اتساع معده باعث میشود که معده به دلیل وجود گاز یا هوا ورم کند و سپس دچار پیچ خوردگی شود به گونهای که سگ دیگر نمیتواند برای آزاد کردن هوای اضافه آروغ بزند یا استفراغ کند و در نتیجه جریان خون به قلب کاهش مییابد.

زمانی که پیچ خوردگی و اتساع معده اتفاق میافتد، فشار خون سگ پایین میآید و شوک اتفاق خواهد افتاد. در صورت بروز شوک، سگتان بلافاصله به اقدامات پزشکی نیاز دارد. علائم نفخ شامل ورم شکم، آبریزش بیش از حد از دهان، اوغ زدن بدون استفراغ، بیقراری، افسردگی، بیحالی و ضعف همراه با ضربان قلب شدید است. اگر گلدن رتریور شما هر کدام از این علائم را از خود بروز داد، در اسرع وقت او را نزد دامپزشک ببرید.

همانژیوسارکوم در سگ گلدن

همانژیوسارکوم بیشتر در سگهای بالغ و پیر اتفاق میافتد. این بیماری گونهای سرطان خطرناک است که در عروق خونی و بافت طحال اتفاق میافتد.

 

دیسپلازی مفصل ران گلدن ها

دیسپلازی مفصل ران زمانی اتفاق میافتد که استخوان ران به درستی در مفصل ران قرار نمیگیرد. این مشکل ارثی است؛ به همین دلیل سگهایی که دیسپلازی مفصل ران دارند نباید پرورش داده شوند. اگر میخواهید یک توله بخرید، گواهی سلامت آن را چک کنید که هیچ کدام از والدین مشکل دیسپلازی مفصل ران نداشته باشند.

اگر سگتان مبتلا به دیسپلازی مفصل ران است، احتمالاً در یکی از پاهای عقبی یا هر دو پای عقبی خود با علائم درد و لنگش مواجه است یا آن که اصلاً هیچ علامتی از خود بروز نمیدهد. هر چه سگتان پیرتر شود، آرتریت او پیشرفتهتر خواهد شد. تشویقیهایی مانند تشویقی Zuke’s Hip Action که مخصوص مفصل سگ است به حفظ سلامت مفصل ران او کمک میکند.

کمکاری تیروئید در گلدن رتیرورها

کمکاری تیروئید مشکلی در قسمت غدّه تیروئید است که با صرع، چاقی، بیحالی و ریزش مو همراه میباشد. کمکاری تیروئید را میتوان به کمک داروهایی که دامپزشک تجویز میکند و همچنین تغذیه سالم درمان نمود.

استئوکندروز گلدن ها

استئوکندروز مشکلی ارتوپدی است و زمانی اتفاق میافتد که غضروف مفاصل سگ به درستی رشد نمیکند. این مشکل معمولاً در ناحیه آرنجها و شانهها خود را بروز میدهد و میتواند باعث بروز سفتی دردناک این نواحی شود؛ این مشکل حتی میتواند منجر به این شود که سگ دیگر قادر نباشد آرنج خود را حرکت دهد.

دامپزشک میتواند مشکل استئوکندروز را در چهار تا نه ماهگی توله تشخیص دهد. مطالعات انجام شده پی بردهاند که دادن مقدار زیادی غذاهای حاوی فرمول رشد و میزان پروتئین بالا به سگ میتواند در پیشرفت این بیماری نقش داشته باشد.

استئوسارکوم در گلدن

استئوسارکوم در نژادهای بزرگ رایج است. این بیماری، سرطان بدخیم استخوان است.

آتروفی پیشرونده شبکیه (PRA) در گلدن رتیرور

آتروفی پیشرونده شبکیه (PRA) نوعی بیماری چشمی است که باعث تخریب تدریجی شبکیه چشم سگ میشود. علامت اولیه PRA نابینایی در شب است. سگهایی که با بیماری PRA مواجهند، با بدتر شدن روند بیماری، بینایی خود در روز را نیز از دست میدهند. خوشبختانه، سگها حیواناتی بسیار مقاوم هستند و تا زمانی که محیط اطرافشان در وضعیت ثابتی قرار داشته باشد، در کمال تعجب میتوانند خود را با از دست دادن بینایی وفق دهند.

تنگی زير دريچه آئورت در سگ گلدن

تنگی زير دريچه آئورت مشکل قلبی است و زمانی اتفاق میافتد که ارتباط باریکی میان آئورت و بطن چپ وجود دارد. این مشکل خطرناک تلقی میشود زیرا میتواند باعث غش کردن و مرگ ناگهانی شود. دامپزشک میتواند تنگی زير دريچه آئورت را تشخیص دهد و داروهای ضروری را تجویز نماید.

بیماری فون ویلبراند گلدن ها

بیماری فون ویلبراند (Von Willebrand’s disease) یک اختلال خونی ارثی است. این بیماری مانع از بند آمدن خون میشود. علائم بیماری فون ویلبراند شامل خونریزی شدید بعد از جراحت یا عمل جراحی و همچنین خونریزی از بینی، لثه و معده است

متاسفانه، هنوز درمانی برای بیماری فون ویلبراند کشف نشده است و تنها روش درمانی انتقال خون از سگ سالم است. اما خبر خوب ما این است سگهایی که به این بیماری مبتلا هستند میتوانند شاد و سالم زندگی کنند. دامپزشک میتواند برای بررسی این بیماری سگ را معاینه کند.

 

مراقبت از سگ گلدن رتریور

 

مراقبت و نگهداری از سگ گلدن رتریور چگونه است؟

در تحقیقات چارپا تولههای گلدن رتریور بین چهار تا هفت ماهگی خیلی سریع رشد میکنند. اگر توله شما هم در این سن است، باید در زمان ورزش دادن به او بیشتر مراقب باشید زیرا این جهش رشد او را مستعد ابتلا به اختلالات استخوانی میکند.

در حد امکان نگذارید توله گلدن رتریورتان تا دو سالگی روی سطوح سخت و سفت مانند آسفالت یا بتن بدود. در دو سالگی، مفاصل او به طور کامل شکل خواهند گرفت. تا آن زمان، باید روی چمن بازی کند و در کلاسهای مهارتی شرکت کند که مخصوص سن او طراحی شدهاند.

گلدن رتریورها برای حرکت کردن و لذت بردن از ماجراجوییهای بیرون از خانه پرورش داده شدهاند. اگر فرد فعال و اهل گردش هستید، سگتان را برای دویدن یا پیادهروی همراهتان ببرید. این نژاد از سگها عاشق بازی پرتاب کردن و گرفتن هستند. یا همان بازی فچینگ.

پس دفعه آینده که در حیاط خانه در حال پرتاب توپ هستید، حتماً سگ پرانرژیتان را هم همراهتان ببرید تا با شما سرگرم شود. اگر سگتان را برای پیادهروی طولانی همراهتان بیرون میبرید، حتماً باید برای او کفش مخصوص سگ بخرید. کفشهای مخصوص سگ کفش های ضد آب و ضد لغزش پا هستند که در همه سایزها ارائه میشوند.

گلدن رتریورها دوست دارند که همیشه چیزی را در دهانشان بگیرند و حمل کنند. برای سگتان توپ تنیس، اسباب بازیهای نرم یا روزنامه بخرید تا بتواند آنها را به دهان بگیرد و حمل کند. توصیه چارپا این هست که متعجب نشوید،  این در ذات آنهاست.

 

نیاز سگ گلدن

 

سگ گلدن رتریور به چه میزان فعالیت نیاز دارد؟

گلدن رتریورها برای آن که انرژی خود را بسوزانند، نیاز به فعالیت فیزیکی زیادی دارند. آنها معمولاً هر روز به 40 دقیقه تا 1 ساعت فعالیت شدید نیاز دارند. میتوانید این زمان را به دو بخش کوتاهتر 20 تا 30 دقیقه تقسیم کنید. وقتی به سگتان فعالیت زیادی بدهید، زمانی که به خانه برمیگردد، آرام تر خواهد بود. اگر فعالیت او را کمتر و آرامتر کنید، موجب خواهد شد که تمامی انرژی سرکوب شده خود را به صورت رفتار مخرب یا ناخوشایند بروز دهد.

 

غذای سگ گلدن

 

سگ گلدن رتریور چه میزان غذا باید بدهید؟

مقدار غذای پیشنهادی که باید هر روز به سگ گلدن رتریور خود بدهید دو یا سه پیمانه غذای خشک باکیفیت مخصوص سگ است. بهتر است که این مقدار غذا را در دو وعده جداگانه، یک وعده صبح وو یک وعده بعدازظهر به سگ بدهید. بهتر است برای حفظ سلامت سگ به جای آن که به او آزادانه غذا بدهید، زمان مشخصی را  برای غذا دادن به او در نظر بگیرید.

مقدار غذایی که سگتان به آن نیاز دارد با توجه به سن، قد، وزن و میزان تناسب اندام او در نظر گرفته میشود. یک سگ فوقالعاده فعال بیش از سگی به غذا احتیاج خواهد داشت که فعالیت زیادی ندارد.

کیفیت غذا میتواند در میزان غذایی که به سگ میدهید تفاوت چشمگیری ایجاد کند. هرچه کیفیت غذا بالاتر باشد، برای تامین مواد مغذی کافی مقدار کمتری غذا نیاز خواهید داشت. از سوی دیگر، هر چه کیفیت پلتها پایینتر باشد باید حجم غذایی بیشتری به او بدهید تا مواد مغذی ضروری او تامین شود، در حالی که این کار کالری بسیار بیشتری هم به بدن او وارد میکند.

اگر مطمئن نیستید که سگ گلدن رتریورتان اضافه وزن دارد یا خیر، میتواند یک تست ساده از او بگیرید تا بتوانید ارزیابی منطقی از او داشته باشید. در مرحله اول، مستقیم از بالا به سگتان نگاه کنید. باید بتوانید کمر او را ببینید. سپس دستهایتان را در امتداد پشت او و انگشتهای شستتان را در امتداد ستون فقرات او قرار دهید. انگشتانتان را در قسمت بیرونی و پایین سگ باز کنید. اگر سگتان وزن مناسب و سالم داشته باشد، میتوانید دندههای او را با فشار بسیار کمی احساس کنید (اما نمیتوانید آنها را ببینید). اگر نمیتوانید دندههای او را احساس کنید، نیاز است که مقدار کمتری غذا به او بدهید و فعالیت او را بیشتر کنید.

اگر شانس این را دارید که سرپرست یک توله گلدن رتریور باشید، آمادگی این را داشته باشید که تولهیتان بین چهار تا هفت ماهگی جهش سریع رشد را تجربه کند. این جهش رشد باعث میشود که سگتان در این دوران مستعد اختلالات استخوانی شود. داشتن برنامه غذایی کم کالری و با کیفیت میتواند با ممانعت از رشد خیلی سریع سگ، امکان بروز این مشکل را کاهش دهد.

 

رنگ سگ گلدن رتیرور

 

رنگ سگ گلدن رتریور شما چه رنگی است؟

گلدن رتریور دارای یک لایه پوشش زیرین ضخیم و یک لایه پوشش رویی بسیار حجیم و ضدآب است. برخی از گلدن رتریورها موهای مجعد و برخی دیگر موهای صاف دارند. خزهای نرمی نیز قسمتهای مختلف بدن سگ از جمله دم، پشت پاها و زیر بدن او را پوشاندهاند.

بدن گلدن رتریورها پوشیده از خزی است که سایههای طلایی رنگ دارد. سگتان ممکن است موهایی با رنگ قهوهای طلایی تیره و خزهایی به رنگ بلوند طلایی روشن داشته باشد که تقریباً به رنگ سفید نزدیک است.

 

ریزش مو سگ گلدن

 

ریزش موی سگ گلدن

گلدن رتریورها در فصل تابستان و زمستان مقدار متوسطی ریزش مو دارند اما در فصل پاییز و بهار ریزش موهای آنها بسیار زیاد است. اگر میخواهید یک گلدن رتریور در کنارتان داشته باشید، باید به وجود موی سگ روی لباسها و مبلمانتان عادت کنید.

نکات مربوط به مراقبت از موهای گلدن رتریور

به صورت روزانه موهای گلدن رتریور خود را شانه بزنید

گلدن رتریورها نیاز دارند که هر روز موهایشان را شانه بزنید تا از گره خوردن خزها در قسمت پوشش ضخیم او جلوگیری شود. حتماً از یک برس با کیفیت مخصوص سگ استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. علاوه بر این، تولههای گلدن رتریور به حداقل ماهی یک بار حمام نیاز دارند. بعضی گلدن رتریورها برای آن که تمیز و شاداب بمانند به تعداد دفعات بیشتری حمام نیاز دارند.  شامپوی بسیار خوب با عصاره های خوب را برای سگتان انتخاب نمایید. تعداد دفعات حمام کردن به میزان فعالیت کلی و میزان کثیف شدن سگ در بیرون از خانه بستگی دارد

ناخنهای گلدن رتریور را چه زمانی باید کوتاه کنیم؟

گلدن رتریورها نیاز دارند تا ناخنهایشان به صورت مرتب کوتاه شود. اگر ناخنهای سگتان در زمان فعالیتهایش به صورت طبیعی کوتاه نمیشود، یک یا دو بار در ماه ناخنهایش را کوتاه کنید تا سلامت پاهایش حفظ شود. داخل ناخنهای پای سگ رگهای خونی وجود دارد. اگر ناخنها را خیلی نزدیک به این رگها کوتاه کنید، از انگشتانش خون خواهد آمد. اگر اولین بار است که ناخنهای سگتان را کوتاه میکنید، باید از یک آرایشگر مخصوص حیوانات یا دامپزشک مشورت بگیرید. آنها میتوانند ناخنگیر مناسبی برای گلدن رتریورها معرفی کنند.

به حفظ سلامت دندانها و گوشهای گلدن رتریور خود کمک کنید

نیاز است که یک یا دو بار در هفته دندانهای گلدن رتریورها را مسواک بزنید تا باکتریهای دهان آنها از بین برود و جرم تشکیل نشود. برای جلوگیری از بروز بیماری لثه و بوی بد دهان، هر روز دندانهای توله را مسواک بزنید. پیشنهاد وب سایت چارپا به شما خمیردندان آنزیمدارمخصوص سگها است.

گلدن رتریورها مستعد ابتلا به عفونتهای گوش هستند که این امر به دلیل تا خورده بودن گوشهای بامزه و دوستداشتنی آنهاست. این گوشها محیطی گرم و تاریک برای رشد قارچها فراهم می کنند. یک بار در هفته و هر زمانی که سر سگتان مرطوب شد گوشهای او را بررسی کنید تا هیچ بو یا قرمزی، که علائم عفونت احتمالی هستند، در آنها وجود نداشته باشد.

برای پاک کردن گوشهای گلدن رتریورتان، یک پاککننده ملایم و دارای pH متعادل مخصوص گوش را روی یک پنبه بریزید و گوشها را به سمت بیرون پاک کنید. از یک پاککننده گوش باکیفیت استفاده کنید و گوشهای سگ را تمیز کنید. فقط قسمت بیرونی گوش را پاک کنید. هرگز هیچ چیزی داخل کانال گوش سگ قرار ندهید.

پیرایش را به تجربهای خوب برای توله سگ گلدن رتریور خود تبدیل کنید

توصیه چارپا، وقتی که گلدن رتریورتان هنوز توله است، بهترین زمان است که او را با شانه زدن، مورد معاینه قرار گرفتن و حمام رفتن عادت دهید. گهگاهی به پاهای گلدن رتریورتان دست بزنید. سگها به پاهاشان حساس هستند. در نتیجه باید سگتان را عادت دهید تا بگذارد معاینه بر روی پاهایش انجام شود یا ناخنهایش گرفته شود

اگر با جایزه دادنهای مرتب و تشویقیهای زیاد تجربه کارهای مربوط به آراستگی را برای او به کاری مثبت و لذتبخش تبدیل کنید، در دوران بزرگسالی و زمانی که نیاز معاینه دامپزشک و کارهای آرایشگر دارد، راحتتر و کم استرستر خواهد بود.

سگتان را به صورت هفتگی معاینه کنید. نگاه کنید که روی بینی، دهان، چشمها و پاهای او اثری از تحریکات پوستی، زخم، حساسیت، قرمزی و التهاب نباشد. چشمهای سگ باید شفاف و بدون هیچ گونه قرمزی یا  ترشحات باشد. چک کردن هفتگی سگتان و بررسی این که هیچ گونه علامتی از عفونت نداشته باشد کمک خواهد کرد که هر گونه بیماری بالقوه را در اسرع وقت تشخیص دهید.

 

رفتار سگ گلدن با بچه ها

 

آیا رابطه گلدن رتریورها با کودکان خوب است؟

نژاد سگ گلدن رتریور، سگهای خوبی برای خانواده هستند. آنها عاشق سر و صداها و هیجانهایی هستند که بچهها ایجاد میکنند. گلدن رتریورها عاشق بازی با بچهها هستند اما از آن جایی که سگهایی بزرگ و قوی هستند، ممکن است زمانی که هیجانزده میشوند ناخواسته باعث زمین خوردن بچههای کوچک یا آسیب دیدن آنها شوند.

همیشه به بچههای کوچک بهترین راه برای نزدیک شدن به سگ و نوازش کردن او را بیاموزید. برای امنیت بیشتر بچهها و سگها، همیشه باید نظارتی بر روی هر دوی آنها باشد. به کودکان یاد بدهید که وقتی سگ در حال غذا خوردن است یا خوابیده است، هرگز به او نزدیک نشوند. نه گلدن رتریور و نه هیچ نژاد دیگری نباید با یک بچه کوچک در خانه تنها گذاشته شود.

 

رفتار سگ گلدن با حیوانات دیگر

 

آیا سگ گلدن رتریور با سایر حیوانات خانگی رابطه خوبی دارند؟

سگ گلدن رتریور از همراهی با سایر حیوانات خانگی لذت میبرند. این نژاد از سگها عاشق همراهی با سایر سگها هستند. با آموزش صحیح میتوانند ارتباط بسیار خوبی با سایر حیوانات از جمله خرگوش و گربه داشته باشند. و با پرندگان و انواع طوطیب ها نیز دوست باشند، و از آکواریوم ماهی ها لذت ببرند و از آن محافظت هم بکنند.

اشتراک گذاری:

facebook instagram telegram pinterest

آگهی های ویژهخواندنی های پر بازدیدX

هر هفته هدایای ویژه، خبرهای ویژه و مشارکت در حمایت از حیوانات بی سرپرست