چارپا مرکز حیوانات، خدمات محصولات باغ و مزرعه ایران

شماره شما، آی دی چارپا شما


رمز عبورمرا به خاطر بسپار

کدامنیتی عوض کن!

برای بازیابی رمز عبور خوداینجا کلیک کنید

num1

سگ مالینوا(سگ مالینویز) اطلاعات بروز کامل نژاد، مراقبت و نگهدای سگ مالینویز

9 ماه پیش
سگ مالینوا که در ایران مالینویز نیز خوانده میشود

سگ مالینویز بلژیکی یا بلژین مالینویز (Belgian Malinois) که در حقیقت به لهجه انگلیسی ملینوا و لهجه فارسی صحیح آن مالینوا میباشد، از انواع سگهای گله است که خاستگاه آن قاره اروپا است. سگ مالینویز بلژیکی نوعی نژاد اصلاح شده است که شهرت و جایگاه خود را به دلیل توانایی بسیار بالا در یادگیری و قدرت زیادش در حفاظت از افراد و پرنده بودن این نژاد به دست آورده است. فوق باهوش، آموزش پذیر، مطیع. دارای حواس قوی قلمرو طلبی و محافظت. نترس، سریع و چالاک این نژاد نیاز به اجتماعی شدن و آموزش از سنین پایین دارند. افراد علاقه مند به سگ و غیر تخصصی آنها را با سگ ژرمن شپرد ها گاهی اشتباه میگیرند.

 

مالینویز و ژرمن شپرد

 

مالینوا، سگ گله، شکار، گارد، نگهبان و محافظ. نکته که در اول اشاره ای بکنیم در کل به همه سگ های بلژین شپرد که مو بلند هم در این گروه میباشد، مالینوا نیز گفته میشوند.

 

سگ مالینویز بلژیکی

 

 

مالینویز بلژیکی پرنده سگی باهوش و همچنین هوشیار است و برای خوشحال کردن دیگران اشتیاق دارد اما این ویژگی موجب نمیشود که او را حیوان خانگی محسوب کنیم.

معمولاً از سگ مالینوا بلژیکی به عنوان سگ پلیس یا سگ نگهبان، سگ های گله، شکار، ردیابی و یا تجسس استفاده میشود.

اگرچه محبوبیت سگ مالینوای بلژیکی در رقابت با دیگر سگها همچون سگ روتوایلر یا خود ژرمن ها و حتی سگ دوبرمن با خوی درندگی در بهترین حالت ممکن نسبتاً کم است، اما در تمام دنیا وجود او به عنوان نگهبان صلح و آرامش با قابلیت های بینظیر تلقی میشود.

 

 

اندازههای مختلف مالینوا ها: همه آنها نسبتاً بزرگ هستند.

رنگهای مالینوای بلژیکی: قهوهای حنایی تا ماهاگونی با گوشهای نوکصاف سیاه و پوزه سیاه.

قد مالینوا بلژیکی: 60 تا 66 سانتیمتر (نرها) / 56 تا 61 سانتیمتر (مادّهها)

وزن مالینوا بلژیکی: 27 تا 29 کیلوگرم (نرها و مادّهها)

نیاز مالینوا بلژیکی به فعالیت: زیاد

نیاز مالینوا بلژیکی به مراقبتهای زیبایی: کم

طول عمر مالینوا بلژیکی: 10 تا 12 سال

آیا مالینویز بلژیکی ارتباط خوبی با کودکان دارند؟ میشود گفت خیر، اما در کل به خانواده خود بسیار مهربان و وفادار هستند.

آموزش به مالینویز بلژیکی: نسبتاً سخت

گروه نژادی: سگ گله

 

انواع سگ مالینویز

 

تاریخچه مالینویز بلژیکی

 

خاستگاه نژاد سگ مالینویز بلژیکی که امروزه محبوب شده است، با موی کوتاه و پوزه مشکی ایالات متحده آمریکا است. در ابتدای دهه 1800 میلادی، مالینویز بلژیکی یکی از انواع سگهایی بود که با هدف محافظت از گله پرورش داده میشدند و به طور گروهی با عنوان شیَن دو برژه بلژ (Chiens de Berger Belge) شناخته میشدند.

این سگها نه برای زیباییشان بلکه بیشتر برای کاراییشان پرورش داده میشدند. اگرچه توانایی آنها در محافظت بینظیر بود، اما هیچ مدرک ثبت شدهای از تاریخ این نژاد وجود ندارد.

سگ مالینوای بلژیکی بر حسب موقعیت میتواند هم سگ گله باشد و هم سگ پلیس. نزدیک به اواخر قرن هجدهم، نمایشگاههای سگ در تمام اروپا رایج شد و پیشرفت و ارتقای نژادهای خاص هر کشور تبدیل به افتخار بزرگی برای آن ملّتها شد.

در همین حین بود که مشخص شد کشور بلژیک به صورت مجزا سگ نژاد بلژیکی ندارد. به همین  دلیل، این کشور تلاش کرد تا نژادی مخصوص به خود به وجود آورد. در تحقیقات چارپا به این نتایج رسیدیم که،

در سال 1891، از پروفسور آدولف رول (Professor Adolphe Reul) درخواست شد تا بر روی سگهای مختلفی مطالعه کند که اهل بلژیک بودند و آنها را در دستهبندی نژادها جای دهد.

او چندین سگ را گروهبندی کرد که فقط رنگ موهای آنها با هم متفاوت بود و سپس آنها را به عنوان بلژین شپرد (سگ چوپان بلژیکی) دستهبندی کرد.

 

سگ چوپان بلژیکی

 

از میان این شپردها، نوع موکوتاه آنها در منطقه اطراف مالینس (Malines) گسترش پیدا کرد و در نتیجه، این نژاد به عنوان مالینوای بلژیکی شناخته شد.

پنجاه سال بعد، مالینویز بلژیکی به عنوان سگ پلیس و سگ گارد نسبتاً محبوب شد. و مردم با دیدن پرش های این سگ ها و انرژی آنها بیشتر و بیشتر از این سگ ها خوششان آمد.

اما بعد از جنگ جهانی دوم، تعداد کمی از مالینواهای بلژیکی برای رقابت پرورش داده شدند و محبوبیت آنها به صورت موقت افول پیدا کرد. در دنیای تبلیغاتی وقتی چیزی کمتر دیده شود از دل ها نیز میتواند برود. اما همچنان برای طرفداران این نژاد سگ، بهترین بود.

مالینویز بلژیکی امروز دوباره به عنوان یک سگ پلیس برجسته شناخته میشود که تعداد تقاضاها برای آن بیشتر از ژرمن شپرد است. به ندرت پیش میآید که مالینویز بلژیکی به عنوان یک حیوان خانگی نگهداری شود اما حضور او به عنوان محافظتکننده و سگ قاطع مشهور است و اطرافیان را به احترام وامیدارد.

 

مالینویز

 

ویژگیهای ظاهری مالینوا

بیشتر افراد غیر حرفه ای در نگاه اول ممکن است فکر کنند ژرمن شپرد دیده اند. مالینوای بلژیکی با آن موهای براق و درخشان خود همچنان قدرتمند به نظر میرسد. این سگ ها گاهی از نژاد ژرمن شپرد قد بلندتر ولی در کل از آنها لاغرتر است و موهای آن از هموطنش یعنی ترورن بلژیکی (Belgian Tervuren)  کوتاهتر است.

مالینویز بلژیکی جمجمهای باریک با گوشهای بزرگ و مثلثی شکل دارد که به صورت صاف بالای سرش قرار گرفته است.

مالینویز بلژیکی یک نقاب مشکی قابل تشخیص و متمایز روی صورت دارد که رنگ آن در قسمت بین چشمها محو میشود و مانند یک وصله دوباره در بین دو گوش آن ظاهر میشود.

پوشش بیرونی مالینویز بلژیکی کوتاه و صاف است و حالت سیمیشکل دارد.

پوشش زیرین نرمتر اما کمی پرپشتتر است. دم این سگ رو به پایین است اما در زمان دویدن، دم او به سمت بالا نگه داشته میشود.

به طور کلی، مالینوا بلژیکی سگ به کارآمدی است و باهوش و آماده اقدام و عمل به نظر میرسد.

 

ظاهر مالینویز

 

خلق و خوی مالینوا ها

 

مالینویز بلژیکی سگ جدی و هوشیار است. این نژاد آموزشپذیری بالایی دارد و همین امر از او یک سگ نگهبان و محافظ عالی به وجود آورده است.

این نژاد، سگ همبازی نیست و برای خانوادههایی که بچههای کوچک دارند، نژاد مناسبی به حساب نمیآید. توصیه چارپا این هست که حتما در نظر بگیرید، مالینوای بلژیکی با افراد غریبه رابطه خوبی نخواهد داشت مگر آن که صاحبش به او دستور دهد.

سگهای دیگر نیز از این قاعده مستثنی نیستند و معمولاً مالینوا بلژیکی نسبت به آنها رفتار خشنی خواهد داشت.

این به معنای آن است که سگ مالینوا اگر به خوبی تربیت شده باشد، یکی از قابل کنترلترین نژادها به حساب می آید.

نیروهای پلیس در تمام دنیا این گونه رفتار میکنند که وقتی مالینویز بلژیکی وسوسه زیادی دارد که کاری برخلاف دستور آنها انجام دهد،  به او گوشزد میکنند که باید مداوم از فرمان آنها اطاعت کند.

با این حال، مالینوا ها را میتوان به گونهای تربیت کرد که بتواند غریبهها و سایر حیوانات خانگی را بیشتر بپذیرد.

اما اشتباه نکنید! مالینویز بلژیک معمولاً سگ صبور و اهل ناز و نوازشی نیست که مهر و محبت کردن از طریق بازی را تحمل کند.

 

ورزش و نگهدای مالینویز

 

نیاز اول مالینوا بلژیکی به فعالیت

سگ مالینوا بلژیکی نیاز ضروری به فعالیت دارد. عضلات قوی او نیاز دارند تا راهی برای آزاد کردن انرژی محبوس خود پیدا کنند. چارپا پیشنهاد میکنه این نکته را خیلی جدی بگیرید، در نتیجه، پیادهروی و دویدن برای او ضروری است.

غریزه گله داری سگ مالینویز بلژیکی باعث میشود که او به صورت عرضی و همچنین در دایره های فرضی بسیار بزرگ بدود؛ در نتیجه فضاهای باز مکان مناسبی هستند که امکان دویدن را برای او فراهم میکنند.

پارک سگها جای مناسبی برای سگ مالینویز بلژیکی نیست زیرا خلق و خوی او به گونهای است که باعث میشود نسبت به سایر نژادها، که غیراجتماعیتر هستند، خشونت نشان دهد.

صاحب مالینواهای  بلژیکی باید انتظار داشته باشد که 10 کیلومتر در روز با او پیادهروی کند و مابقی زمانها را به دویدن با او اختصاص دهد. این سگ ها میتوانند عضلانی شوند.  برای عضلانی شدن اندام سگتان، رژیم غذایی مناسب و موثر تر از آن استمرار در تمرین و بازی روزانه با برنامه ای منظم میباشد. بازی و ورزش هایی که به صورت مرتب باعث پرش دویدن، پرش با مانع، دویدن های سر بالایی و پایینی، کشمکش و  همچنین استفاده از ابزاری همچون چترهای پاراشوت، وزنه های مخصوص در‌برخی مواقع میباشد.

مالینواها بازی میکند اما بستگی دارد که با چه کسی باشد. به همین ترتیب، همکاری کردن او نیز با اندک افراد منتخب است. در نتیجه استخدام یک داگ واکر (فردی که سگ را برای قدم زدن ببرد) برای او موثر نخواهد بود.

 

آموزش و تربیت سگ مالینویز

 

نیاز مالینویز بلژیکی به مراقبتهای بهداشتی و زیبایی

سگ مالینوا بلژیکی مو کوتاه، نیاز کمی به مراقبتهای زیبایی دارد. هفتهای یک بار شانه زدن برای از بین بردن موهای مرده، تمام نیاز او به مراقبت زیبایی خواهد بود. تنها استثنا زمانی وجود دارد که فصل موریزی او شروع میشود و موهایش زیاد میریزد و به همین دلیل دفعات شانه کردن باید افزایش پیدا کند.

از بیش از حد حمام کردن سگ مالینوا بلژیکی خود بپرهیزید زیرا به لایه پوشش مویی ضد آب او آسیب میرساند. حمام کردن یک بار در ماه یا یک ماه در میان برای این نژاد کافی است. در صورت نیاز می توانید فقط پای او را تمیز کنید.

 

اصلاح آرایش و شستشوی مالینویز مراقبت از سگ ملینوا

 

تربیت سگ مالینویز بلژیکی

مالینویز بلژیکی یکی از تربیتپذیرترین سگهای جهان است. با این حال، این سگ باید به درستی و توسط یک مربی باتجربهای آموزش ببیند که قاطع اما مهربان باشد.

سگ مالینوا مشتاق یادگیری است و دوست دارد که از شما جایزه بگیرد. اما این سگ ممکن است حساس هم باشد و اگر متدهای آموزش را دوست نداشته باشد، در جلسههای تربیتی شرکت نخواهد کرد.

اگر تصمیم گرفته اید که خودتان به سگ مالینویز بلژیکی آموزش بدهید، با یک متخصص مشورت کنید. مالینویز بلژیکی بعد از آن که عادت کند، به تغییر رفتار خود بیمیل میشود وهمچنین اگر بیش از حد رفتار محافظت کننده داشته باشد، میتواند چالش برانگیز شود. از چارپا گروه حیوانات اهلی متخصصین آموزشی مربیان را بیابید با آنها تماس بگیرید مناسبترین فرد به نیاز سگتان را پیدا کردید حتما کار را شروع کنید. این یک سرمایه گذاری مناسب است.

همچنین، ابزارهای زیادی در فروشگاهها وجود دارد که مخصوص مالینویز بلژیکی طراحی شدهاند. پوزهبند، جلیقه مخصوص آموزش و قلاده برای کمک به روند آموزش در پت شاپها موجود است.

 

بیماری های مالینویز

 

اطلاعاتی در مورد سلامت سگ مالینویز بلژیکی

مالینویز بلژیکی به طور کلی نژادی سالم و سلامت است. هیچ مشکل سلامتی مهم و رایجی وجود ندارد که به نژاد مالینوا مرتبط باشد.

بیماریهای جزئی این نژاد شامل بیماری سرخرگ کرونری (CHD)، دیسپلازی آرنج، آتروفی پیشرونده شبکیه، کاتاراکت (آب مروارید)، پانوس و همانژیوسارکوم است.

 

فروش سگ یلژیکی مالینویز

 

آیا سگ نژاد مالینوا برای شما مناسب است؟

مالینواها، دیدبان، نترس، چالاک و چابک، دونده، سگ گله در دسته سگ های  بزرگ جای دارد. جزو محبوب ترین نیروهای ویژه کشورها.

مالینویز بلژیکی را نمیتوان جزو حیوانات خانگی دستهبندی کرد. قطعاً بسیاری از خانوادهها مالینویز بلژیکی دارند و ممکن است حتی اظهار کنند که سگی مهربان و صمیمی است؛ اما این موارد مستثنی از قاعده هستند.

بهترین تعریف برای مالینوا بلژیکی، سگ کارآمدی است که توانایی محافظتی او و همچنین مهارتهای نگهبانیاش بیهمتا است. و مانند گربه ها میتواند بپرد. عجیب و شگفت انگیز.

در نتیجه، اگر هدفتان از انتخاب این نژاد یکی از دلایل ذکر شده است، مالینویز بلژیکی حیوان خانگی فوقالعادهای برایتان خواهد بود. اگر هروز باهاش بازی کنید بدوید. او یک عروسک کاناپه ای نمیتواند باشد.

 

خرید توله سگ مالینویز ملینوا

خرید سگ مالینوا(مالینویز)

زمانی که میخواهید مالینویز بلژیکی خود را خریداری کنید، هرگز سعی نکنید که سگی ارزان از پت شاپها یا آگهیهای اینترنتی بدون دیدن پدر و مادر و خود توله سگ مالینوا خریداری کنید. ممکن است در این صورت به صورت ناخواسته سگی ناسازگار، مریض یا سگ پناهگاه بخرید. خرید این گونه سگها فارغ از قیمت آنها هرگز پیشنهاد نمیشود. حتما از روی سایت چارپا پرورش دهندگان را نشان کنید تماس بگیرید به محل آنها بروید سگ ها را از نزدیک ببینید به حرف های پرورش دهنده گوش بدهید و با اطلاعاتی کسب کردید تصمیم درست را بگیرید. اگر مشاوره خرید خواستید در سایت چارپا نیز افرادی هستند که بتوانند به شما کمک بدهند.

در هر کجای سایت و این مقاله اگر از اسم سگ مالینویز به جای مالینوا استفاده شد صرفا برای این بود که در ایران به نادرست این سگ را مالینویز صدا میزنند که طرز صحیح آن مالینوا میباشد. و خواستیم افراد متوجه باشند که مالینویز همان سگ مالینوا در اصل میباشد.

 

اشتراک گذاری:

facebook instagram telegram pinterestویژه های آگهی ها


مطالب پر بازدید