چارپا مرکز حیوانات، خدمات محصولات باغ و مزرعه ایران

شماره شما، آی دی چارپا شما


رمز عبورمرا به خاطر بسپار

کدامنیتی عوض کن!

برای بازیابی رمز عبور خوداینجا کلیک کنید

num1

توله سگ تازه متولد راهنمایی و مراقبت اصولی و گام به گام قبل و بعد زایمان با تصویر

7 ماه پیش
توله سگ 

منتظر بودن برای به دنیا آمدن توله سگ های جدید در خانه خود هیجانانگیز است، شاید هیجان انگیز تر از خرید سگ حتی، اما مراقبت خوب از مادر و تولهها نیز بسیار اهمیت دارد. مراقبت بسیار خوب و باکیفیت کمک میکند تا اطمینان حاصل کنید که مادر و تولههایش در سلامت هستند و احساس امنیت میکنند. چارپا سعی کرده با رفرنس از مطالب بروز و تجربیات متخصصین روشهایی که در این مطلب بیان کند به شما کمک می کنند که هم سگ و هم خانه را برای به دنیا آمدن توله‌ سگ ها آماده کنید. این روشها همچنین در نگهداری از خود تولهها نیز شما را راهنمایی خواهند کرد.

 

 

آمادگی قبل از متولد شده توله ها

 

توله تازه به دنیا آمده  

آماده کردن جعبه زایمان برای توله سگ

جعبهای را انتخاب کنید که اندازه آن برای توله سگتان راحت باشد

جعبه زایمان جعبهای است که در آن سگ مادر، تولههای خود را به دنیا میآورد. این جعبه همچنین باید تولهها را گرم نگه دارد و زمانی که مادر روی آنها میخوابد، آنها را در برابر له و خفه شدن محافظت کند.

جعبه باید 4 ضلع و یک کف داشته باشد. طول و عرضی برای جعبه انتخاب کنید که به مادر این امکان را بدهد تا سرش را به راحتی بگذارد و با پاهای دراز کرده بخوابد. همچنین فضایی به اندازه نصف قد او به عرض جعبه اضافه کنید؛ این فضا برای تولهها استفاده خواهد شد.

اطمینان پیدا کنید که اضلاع جعبه به اندازهای بلند است که تولهها در آن بمانند اما مادر بدون مشکل از آن بیرون بپرد.

جعبه زایمان را میتوانید از اکثر پت شاپ در خیابان یا پت شاپ آنلاین  تهیه کنید. برای یافتن نزدیک ترین پت شاپ ها از سایت چارپا هم میتونید کمک بگیرید در بخش پت شاپ ها ثبت شده اند با آدرس و شماره تلفن. همچنین میتوانید از یک کارتن به عنوان جعبه زایمان استفاده کنید یا از تخته فیبر یا تخته سه لایی جعبه بسازید. دو کارتن بزرگ و محکم مانند کارتن تلویزیون یا کارتن لوازم خانگی پیدا کنید. یک طرف هر دو کارتن را ببرید و سپس کارتنها را به هم وصل کنید تا جعبهای بزرگ ایجاد شود.

 

آمادگی برای بدنیا آمدن توله

 

فضایی برای تولهها ایجاد کنید

توله‌ سگ ها به پناهگاهی امن در جعبه نیاز دارند که در آن مادر روی آنها نخوابد (خوابیدن مادر روی آنها میتواند باعث خفگی آنها شود). عرض اضافه شده برای تولهها را در جعبه علامت بزنید و یک نرده چوبی محکم با ارتفاع 10 تا 15 سانتیمتر از کف جعبه روی آن نصب کنید.

دسته جارو نیز میتواند به عنوان نرده چوبی استفاده شود. این نردهها به خصوص زمانی اهمیت پیدا میکنند که تولهها به سن 2 هفتگی خود میرسند و فعالیت بیشتری پیدا می کنند.

 

اماده کردن جا برای توله تازه بدنیا آمده

 

کف جعبه زایمان را پر کنید

کف جعبه را پر از روزنامه و چند حوله ضخیم کنید. همچنین میتوانید از یک پد زیرانداز مخصوص سگ استفاده کنید که از جنس پشم پلیاستر باشد و رطوبت مادر و تولهها را به خود بگیرد.

 

توله تازه بدنیا آماده جای خواب

 

یک تشک حرارتی در محل قرارگیری توله سگ ها تعبیه کنید

بعد از آن که قسمت مخصوص تولهها را ساختید، یک تشک حرارتی زیر روزنامهها در این قسمت قرار دهید. بعد از آن که توله سگ ها به دنیا آمدند، این تشک حرارتی را روی درجه کم روشن کنید. این کار کمک میکند که وقتی تولهها از مادر دور هستند هم گرم بمانند.

میتوانید به جای تشک حرارتی، از لامپ حرارتی نیز استفاده کنید و آن را در گوشهای از جعبه نصب کنید تا نقطهای گرم را ایجاد کند. اما توجه داشته باشید که لامپ حرارتی، گرمایی خشک به وجود میآورد و ممکن است باعث خشکی پوست تولهها شود. اگر از لامپ استفاده میکنید، حتماً به صورت مرتب تولهها را بررسی کنید که پوستشان قرمز یا پوسته پوسته نشده باشد. اگر این اتفاق افتاده بود، لامپ را بردارید. یک بطری آب گرم را در حوله بپیچید تا به صورت موقت گرمای لازم را فراهم کنید.

 

جای خواب توله تازه بدنیا آمده

 

برای قسمت روباز جعبه پوششی تهیه کنید

سگ مادر در زمان زایمان دوست دارد احساس کند که در پناهگاه خودش است. پوشاندن قسمت باز جعبه کمک میکند که او احساس کند در امنیت کامل است و کارش را با راحتی بیشتری ادامه دهد. یک حوله یا ملحفه بزرگ روی قسمت باز جعبه بکشید تا پوشش بیشتری برای سگ ایجاد شود.

 

بدنیا آوردن توله سگ در خانه

 

جعبه را در داخل اتاق آرامی بگذارید

زمانی که سگ در حال زایمان است نباید سر و صدا باشد، در نتیجه اتاق ساکتی را برای قرار دادن جعبه زایمان انتخاب کنید.

 

آمادگی برای سگ حامله

 

برای توله غذا و آب در نزدیکی جعبه بگذارید

 با قرار داد غذا و آب در دسترس سگ اطمینان پیدا کنید که به راحتی میتواند غذا و آب بخورد. همچنین میتوانید غذا و آب را در همان جای همیشگی خود قرار دهید، اما اطمینان حاصل کردن از این که سگ میداند غذا و آب در نزدیکی جعبه زایمان است به او احساس راحتی بیشتری میدهد.

 

آمادگی برای متولد شدن توله سگ ها

  آماده شدن برای بدنیا آوردن توله سگ و سگ مادر ماده  

اجازه دهید که سگ مادر، جعبه زایمان را واکاوی کند

حداقل 2 هفته پیش از آن که توله‌ سگ ها به دنیا بیایند، بگذارید سگ جعبه زایمان خودش را کشف کند. مطمئن شوید که جعبه در جای ساکت و آرامی است. سگ دوست دارد در زمان نزدیک به زایمان در جای آرامی قرار داشته باشد.

 

محل زایمان مناسب برای سگ ماده مادر

 

تشویقیهای مورد علاقه سگتان را در جعبه او قرار دهید

 برای آن که سگ با جعبه عادت کند، به صورت مرتب تشویقی در آن قرار دهید. تشویقی مورد نیازتونم از سایت چارپا میتونید تهیه کنید. به این ترتیب او جعبه را مکانی آرام با خوراکیهای خوب در نظر خواهد داشت.

 

جای مناسب برای به دنیا آوردن توله

 

اجازه بدهید سگ باردارتان محل زایمان را خودش تعیین کند

اگر سگ جعبه را برای زایمان انتخاب نکرد، نگران نشوید. او جایی را انتخاب میکند که احساس امنیت دارد. این مکان میتواند پشت مبل یا زیر تخت باشد. تا زمانی که او در خطر آسیب رساندن به خودش یا تولهها قرار نگرفته است، بگذارید راحت باشد.

اگر تلاش کنید که جای او را تغییر دهید، ممکن است دچار اضطراب شود. این کار میتواند زایمان او را به تاخیر بیندازد یا حتی به طور کلی زایمان را متوقف کند.

 

نیاز سگ باردار برای تولد توله ها

 

یک چراغ قوه داشته باشید

اگر سگتان زیر تخت یا پشت مبل را برای زایمان انتخاب کرد، داشتن چراغ قوه کارآمد خواهد بود. به این ترتیب میتوانید او را ببینید و چک کنید.

 

وسایل لازم برای بدنیا آوردن توله سگ

 

شماره تماس دامپزشکتان را در دسترس بگذارید

به راحتی از سایت چارپا قسمت دامپزشکین و با استفاده از نقشه دامپزشک مورد نیاز خود را پیدا کنید. شماره دامپزشک را در تلفن خود ذخیره کنید و یا آن را روی یخچال بچسبانید. اگر مورد اورژانسی به وجود آمد، این شماره تماس باید در دسترس باشد

با دامپزشکتان صحبت کنید که اگر سگ شب زایمان داشت چگونه میتوانید با او تماس داشته باشید.

 

دامپزشک برای بدنیا آوردن توله سگ

 

یک فرد بزرگسال را ناظر بر زایمان بگذارید

یک فرد مطمئن باید همراه سگ مادر بماند تا این اطمینان وجود داشته باشد که در طول زایمان همه چیز خوب پیش میرود. این فرد باید کاملاً با سگ آشنا و دوست باشد. تعداد افرادی را که به اتاق محل زایمان سگ رفت و آمد دارند، محدود کنید. این رفت و آمدها سگ را مضطرب و پریشان می‌‌کند و میتواند زایمان او را به تاخیر بیندازد.

 

نکات لازم برای توله تازه متولد شده

 

برای دیدن زایمان، مهمان نیاورید

سگ باید در زمان زایمان تمرکز داشته باشد. همسایهها، کودکان یا دیگر دوستانتان را برای دیدن زایمان دعوت نکنید. این کار میتواند حواس سگ را پرت کند و باعث اضطراب او شود و به این ترتیب زایمان را به تاخیر بیندازد.

 

 

مراقبتها و نگهداری لازم در چند روز اول بعد از زایمان و متولد شدن توله سگ ها

 

مراقبت از توله سگ چند روزه

 

جفت را از توله جدا نکنید

جدا کردن جفت قبل از آن که دیوارههای کشسانی رگهای خونی منقبض شوند، میتواند احتمال بروز خونریزی از توله را افزایش دهد. به جفت دست نزنید. بگذارید خودش خشک و منقبض میشود و سپس جدا خواهد شد.

 

توله سگ چند روزه

 

به ناف توله سگ دست نزنید

نیازی نیست که به ناف توله سگ یا طناب نافی او ضدعفونیکننده بزنید. اگر جعبه زایمان تمیز نگه داشته شده باشد، ناف نیز تمیز خواهد بود.

 

وسایل لازم برای تولد توله سگ

 

حولهها و روزنامههای داخل جعبه زایمان را عوض کنید

تمیز نگه داشتن جعبه زایمان بعد از تولد توله سگ ها اهمیت زیادی دارد، اما این مراقبت و تمیز کردنها نباید برای شیر دادن سگ مادر مزاحمت زیادی ایجاد کند.

زمانی که مادر برای استراحت خود کنار میرود، حولههای کثیف را بیرون بیاورید و حولههای تمیز دیگری جایگزین کنید.  روزنامههای کثیف را دور بیندازید و روزنامههای جدیدی جایگزین کنید.

 

توله سگ با مادرشان

 

بگذارید مادر و تولهها در 4 الی 5 روز اول با هم ارتباط برقرار کنند

چند روز اول زندگی توله سگ ها برای افزایش ارتباطشان با مادر حیاتی و مهم است. تا حد امکان در چند روز اول سگ ها را تنها بگذارید.

در چند روز اول تولد، دست زدن به تولهها را محدود کنید. تنها زمانی که میخواهید جعبه را تمیز کنید، یعنی 3 روز بعد از تولد، میتوانید به تولهها دست بزنید.

 

کی توله سگ را از مادر جدا کنیم

 

بررسی کنید که تولهها گرمای کافی داشته باشند

بدن تولهها را با دست لمس کنید. اگر توله سردش باشد، دستتان سرما را حس خواهد کرد یا با دست زدن شما سردش خواهد شد. همچنین اگر توله سردش باشد، ممکن است به لمس کردن شما واکنشی نشان ندهد یا خیلی ساکت باشد. اگر توله سگ بیش از حد گرمش باشد، گوشها و زبانش سرخ میشود. ممکن است به صورت غیرعادی وول بخورد که این کار تلاش او برای دور شدن از منبع گرما را نشان میدهد.

دمای بدن تولهها زمانی که به دنیا میآیند بین 34.5 تا 37 درجه سانتیگراد است. این دما در 2 هفتگی آنها به 37.7 درجه سانتیگراد میرسد. چارپا توصیه میکنه اما نیازی نیست که با دماسنج دمای بدن سگ را چک کنید. اگر نگران هستید یا سوالی دارید، از دامپزشکتان بپرسید.

اگر از لامپ حرارتی استفاده میکنید، مرتب توله را بررسی کنید که پوستش قرمز یا پوسته پوسته نشده باشد. در این صورت، لامپ را بردارید.

 

دمای لازم برای توله سگ چند روزه

 

دمای اتاق را برای توله سگ  تنظیم کنید

توله‌ سگ ها زمانی که تازه به دنیا میآیند، نمیتوانند دمای بدن خود را تنظیم کنند و به همین دلیل ممکن است سردشان شود. اگر مادرشان کنارشان نباشد، شما باید منبع گرما برای آنها فراهم کنید.

دمای اتاق را به گونهای تنظیم کنید که وقتی خودتان با شلوارک و تیشرت یا همان لباس خانه هستید، در آن دما احساس راحتی میکنید.

با قرار دادن یک پد حرارتی زیر محل خواب تولهها، گرمای اضافه جعبه را فراهم کنید. دمای پد حرارتی را روی کم بگذارید تا از بروز گرمازدگی جلوگیری شود. توله زمانی که تازه به دنیا آمده، اگر زیاد گرمش شود، نمیتواند حرکت کند و خود را نجات دهد.

 

وزن توله سگ

 

هر روز تولهها را وزن کنید

در 3 هفته اول تولد، هر روز به کمک یک ترازوی پستی هر کدام از تولهها را وزن کنید. چارپا به شما عزیزان توصیه داره وزن هر کدام از تولهها را ثبت کنید تا مطمئن شوید که در وضعیت خوبی هستند و مواد مغذی کافی را دریافت میکنند. قبل از آن که هر کدام از تولهها را وزن کنید، کفی ترازو را ضدعفونی کنید. از یک ضدعفونی کننده خانگی برای تمیز کردن کفه ترازو استفاده کنید و سپس بگذارید خشک شود.

دقت کنید که افزایش وزن هر روزه تولهها ثابت باشد. اما اگر یک روز توله نتوانسته بود وزن اضافه کند یا حتی وزنش چند گرم کم شده بود نگران نشوید. تا زمانی که توله سرزنده است و غذا میخورد، جای نگرانی نیست، منتظر بمانید تا روز بعد دوباره وزن خود را به دست آورد. اگر همچنان وزن او اضافه نشد، با دامپزشک خود تماس بگیرید.

 

نگهداری از توله سگ چند روزه

 

مطمئن شوید که مهمانهایتان میکروبهای خطرناک نداشته باشند

مهمانهایی که برای دیدن توله سگ های جدید میآیند، اغلب ممکن است با خود عفونت وارد کنند. کفشها و دستهای آنها ممکن است آلوده به باکتریها و ویروسها باشد.

از مهمانها بخواهید کفشهایی را که بیرون از خانه پوشیدهاند قبل از ورود به اتاق سگ مادر از پا در بیاورند.

از مهمانها بخواهید که قبل از دست زدن یا بازی کردن با تولهها دستشان را کامل با آب و صابون بشویند. این توصیه نیست چارپا حتما میخواهد دست زدن و بازی کردن با تولهها باید محدود باشد.

 

بهداشت توله سگ

 

حیوانات خانگی غریبه را نزدیک نیاورید

حیوانات دیگر گربه یا پرندگان، یا هر نوع دیگر ممکن است حامل بیماریها و باکتریهایی باشند که برای تولههای نوزاد سگ خطرناک است. حتی ممکن است سگ مادر نیز در معرض ابتلا به این بیماریها قرار بگیرد که این امر تولهها را نیز در معرض خطر قرار میدهد. در چند هفته اول تولد تولهها، حیواناتی را که حیوان خانگی خودتان نیستند دور نگه دارید.

 

 

به توله سگ چند روزه کمک کنید و آموزش دهید

  توله سگ یک هفته ای  

به توله کمک کنید تا دهانشان را روی سینه مادر قرار دهد

توله سگ زمانی که تازه به دنیا میآید، نابینا و ناشنوا است و تا حدود 10 روزگی توانایی راه رفتن ندارد. به همین دلیل این سو و آن سو میلولد تا بتواند سینه مادر خود را پیدا کند و شیر بخورد. بعضی از تولهها نیاز به کمک دارند تا یاد بگیرند دهانشان را روی سینه مادر قرار دهند.

برای کمک به توله، ابتدا دستتان را بشویید و خشک کنید و همچنین به توصیه کارشناسان چارپا حتما استرلیزه نیز بکنید. توله را بگیرید و جلوی سینه مادر قرار دهید. توله با دهانش شروع به حرکاتی برای پیدا کردن سینه مادر میکند، اما اگر پیدا نکرد، به آرامی سرش را به سمت پستان مادر هدایت کنید تا لبهایش روی آن قرار بگیرد.

ممکن است نیاز باشد که با فشار دادن سینه مادر، یک قطره شیر بیرون بیاورید. به این ترتیب توله بوی آن را حس میکند و پستان مادر را به دهان میگیرد.

اگر توله همچنان پستان را به دهان نگرفت، به آرامی یک انگشتتان را گوشه دهان او قرار دهید و خیلی آرام فک او را باز کنید. سپس دهان باز شده او را روی سینه مادر قرار دهید و انگشتتان را از دهان او بیرون آورید. در این صورت توله شروع به شیر خوردن میکند.

 

شیر مادر برای توله سگ

 

بر غذا خوردن توله سگ نظارت کنید

در ذهنتان بسپارید که کدام توله از کدام نوک پستان شیر خورده است. سینههای عقبی نسبت به سینههای جلویی شیر بیشتری تولید میکنند. تولهای که از سینه جلویی شیر میخورد نسبت به تولهای که از سینه عقبی تغذیه میکند، مقدار کمتری شیر دریافت میکند. اگر سرعت افزایش وزن یک توله همانند سایر تولهها نیست، سعی کنید به او از سینههای عقبی شیر بدهید.

 

شیر مادر یا شیر خشک برای توله سگ

 

همزمان به توله‌ سگ ها شیر مادر و شیر خشک ندهید

زمانی که مادر به تولههایش شیر میدهد، بدنش شیر تولید میکند. زمانی که شیر دادن کم شود، تولید شیر در بدن او نیز کم میشود. اگر شیر کمی تولید شود، این خطر وجود دارد که بدن مادر تولید شیر کافی را متوقف کند و به این ترتیب مواد مغذی زیاد به تولههایش نرسد.

فقط در صورتی به تولهها شیر خشک بدهید که واقعاً ضروری است. این کار زمانی ضرورت پیدا میکند که یک توله برای شیر خوردن استقامت بدنی کافی برای رقابت با خواهر و برادرهای خود را ندارد. طبق تحقیقات چارپا،  همچنین زمانی که سگ مادر تعداد زیادی توله به دنیا آورده و تعداد تولههایش از تعداد سینههایش بیشتر است، استفاده از شیر خشک ضرورت پیدا میکند.

 

آب برای توله سگ

 

غذا و آب را در دسترس سگ مادر قرار دهید

 سگ مادر تمایل نخواهد داشت که نوزادهای خود را ترک کند، در نتیجه دسترسی راحتی به آب و غذا برای او فراهم کنید. بعضی از سگهای مادر در 3-2 روز اول حتی از جعبه بیرون نمیآیند. در این صورت، غذا و آب را در داخل جعبه بگذارید.

 

رفتار توله سگ تازه متولد شده

 

توله سگ ها میتوانند ببینند که مادرشان غذا میخورد

بگذارید تولهها غذای مادرشان را وارسی کنند. تولهها تا 3 الی 4 هفتگی فقط شیر مادرشان را می خورند. بعد از این زمان، شروع به بررسی غذای مادرشان میکنند که این بخشی از روند از شیر گرفتنشان است. در این سن، دیگر به عنوان توله نوزاد نمیتوان آنها را در نظر گرفت.

 

 

نحوه مراقبت و نگهداری از توله سگ تازه به دنیا آمده و بدون مادر

 

توله سگ تازه متولد شده بدون مادر

 

آماده باشید که 24 ساعته از او مراقبت کنید

اگر  باید از یک توله سگ مراقبت و نگهداری کنید، آماده سختکوشی و مسئولیتپذیری باشید، به خصوص در 2 هفته اول تولد توله سگ. توله سگها در ابتدا نیاز به مراقبت 24 ساعته دارند.

احتمال زیاد نیاز خواهد بود که کارتان را تعطیل کنید تا از تولهها مراقبت کنید، زیرا آنها در 2 هفته اول تقریباً به صورت دائم نیاز به مراقبت دارند.

این موضوع را قبل از آن که از مادر توله کشی کنید، در نظر داشته باشید. اگر نمیتوانید مسئولیت مراقبت از تولههای بدون مادر را داشته باشید، از مادر تولهکشی نکنید.

 

جایگزین شیر مادر برای توله سگ

 

جایگزینی برای شیر مادر توله سگ خریداری کنید

اگر توله هایتان یتیم هستند، باید برای آنها جایگزین مناسبی برای شیر مادر تهیه کنید. بهترین جایگزین، شیر خشک مخصوص سگ است. این شیر به شکل پودر (لاکتول) عرضه میشود که با آب جوش باید آن را درست کرد (بسیار شبیه به درست کردن شیر خشک برای کودک است).

این شیر را میتوانید از کلینیک دامپزشکی یا پت شاپ‌ های بزرگ خریداری کنید برای پیدا کردن و تهیه کلینک های دامپزشکی و پت شاپ حتما به گروه مربوطه در سایت چارپا مراجعه نمایید.

توصیه چارپا این است که از شیر گاو، شیر بز یا شیر خشک نوزاد انسان استفاده نکنید. فرمولاسیون این شیرها برای توله سگها مناسب نیست.

میتوانید تا زمان پیدا کردن شیر خشک سگ جایگزین، به صورت موقت از شیر تغلیظشده و آب جوش استفاده کنید. 4 پیمانه شیر تغلیظشده را با 1 پیمانه آب جوش مخلوط کنید و به تولهها بدهید.

 

غذای توله سگ نوزاد

 

هر 2 ساعت یک بار به توله سگ های نوزاد غذا بدهید

توله سگها نیاز دارند تا هر 2 ساعت یک بار شیر بخورند، این یعنی شما نیز باید در 24 ساعت 12 بار به آنها غذا بدهید.

دستورالعمل درج شده روی بستهبندی شیر جایگزین را بخوانید تا طبق آن شیر را درست کنید (معمولاً 30 گرم از پودر شیر باید با 105 میلیلیتر آب جوش مخلوط شود).

 

اشتهای سگ تازه متولد شده

 

به علائم گرسنگی توله سگ توجه کنید

توله سگ گرسنه زیاد سر و صدا میکند. او ناله و فریاد میکند که معمولاً با این کار مادرش را برای شیر دادن فرامیخواند. اگر توله ناله و فریاد کند، و در مدت 2 الی 3 ساعت غذا نخورده باشد، احتمالاً گرسنه است و باید به او غذا داده شود.

شکل شکم او نیز میتواند به شما علامت دهد. از آن جایی که چربی بدن توله سگها کم است، زمانی که معدهیشان خالی است، شکمشان صاف و مسطح میشود و یا کمی به سمت داخل قوس پیدا میکند. زمانی که معده توله سگ پر است، شکمش شبیه به بشکه میشود.

 

شیشه شیر برای سگ تازه متولد شده

 

از یک شیشه شیر شبیه به نوک پستان مادر مخصوص تولهها استفاده کنید

شیشه شیرهای شبیه به نوک پستان مادر که مخصوص تولهها طراحی شده است، نرمتر از شیشه شیر مخصوص کودک انسان است. این شیشه شیرها را میتوانید از کلینیکهای دامپزشکی یا پت شاپهای بزرگ خریداری کنید. در شرایط اضطراری، میتوانید از یک قطرهچکان برای شیر دادن به توله سگ استفاده کنید.

اگرچه باید از انجام این روش خودداری شود زیرا این کار خطر این را به همراه دارد که همراه با شیر، مقدار زیادی هوا به توله بدهید. وارد شدن هوا به معده میتواند باعث ورم شکم همراه با درد برای توله شود.

 

شیر دادن سگ نوزاد

 

تا زمانی که خود توله شیر خوردن را متوقف کند، به او شیر بدهید

دستورالعملهای درج شده روی بستهبندی شیر خشک را دنبال کنید تا به طور تقریبی مشخص شود که چقدر باید به توله سگ غذا بدهید. یک قاعده کلی خوب این است که به توله اجازه دهید تا زمانی که گرسنگیاش برطرف شود، غذا بخورد. زمانی که معدهاش پر شود، از خوردن شیر دست خواهد کشید.

احتمالاً توله سگ خوابش میگیرد و سپس زمانی که دوباره گرسنه شود، یا در حدود 2 الی 3 ساعت بعد، درخواست وعده غذای بعدی را خواهد داشت.

 

تمیز کردن توله سگ

 

بعد از هر بار غذا دادن به توله سگ، صورتش را با دستمال پاک کنید

زمانی که غذا خوردن توله تمام شد، صورتش را با یک پد پنبهای پاک کنید که در آب گرم خیس کردهاید. این کار شبیه به کاری است که سگ مادر برای تمیز کردن توله انجام میدهد و خطر عفونتهای پوستی را کاهش میدهد.

 

ظرف برای توله سگ نوزاد

 

تمامی ظروف غذا را ضدعفونی کنید

تمامی وسایلی را که برای غذا دادن به توله سگ استفاده کردهاید بشویید و ضدعفونی کنید.

از مایع ضدعفونی کنندهای استفاده کنید که مخصوص وسایل کودک ساخته شدهاند و یا از یک دستگاه بخار ضدعفونی کننده استفاده کنید. همچنین میتوانید وسایل را در آب بجوشانید.

 

تمیز کردن مقعد توله سگ نوزاد

 

قبل و بعد از هر وعده غذا به توله، مقعد او را تمیز کنید

 

توله سگهای تازه متولد شده به صورت ناخودآگاه ادرار یا مدفوع نمیکنند بلکه برای انجام آن نیاز به تحریک دارد. سگ مادر با لیس زدن قسمت اطراف مقعد (زیر دم و جایی که مقعد سگ قرار دارد) کار تحریک توله برای ادرار و مدفوع را انجام میدهد. این کار معمولاً قبل و بعد از وعدههای غذایی توله سگ انجام میشود.

قبل و بعد از هر وعده غذا، پشت توله را با یک پد پنبهای خیس شده در آب گرم پاک کنید. این کار توله را به مدفوع و ادرار کردن تحریک میکند. بعد از ادرار یا مدفوع، مقعد را با دستمال تمیز کنید.

 

دمای اتاق توله سگ

 

در 3 هفتگی تولهها شروع به افزایش فواصل غذاها کنید

 با بزرگتر شدن توله سگهای تازه متولد شده، معده بزرگتر خواهد شد و  غذای بیشتری را در خود جای میدهد. از سه هفتگی، به توله هر 4 ساعت یک بار غذا بدهید.

 

سلامتی توله سگ تازه متولد شده

 

مطمئن شوید که توله سگها به اندازه کافی گرم باشند

 از دستتان برای لمس کردن بدن توله استفاده کنید. اگر توله سردش باشد، دستتان سرما را حس خواهد کرد یا با دست زدن شما سردش خواهد شد. همچنین اگر توله سردش باشد، ممکن است به لمس کردن شما واکنشی نشان ندهد یا خیلی ساکت باشد.

اگر توله سگ بیش از حد گرمش باشد، گوشها و زبانش سرخ میشود. ممکن است به صورت غیرعادی وول بخورد که این کار تلاش او برای دور شدن از منبع گرما را نشان میدهد.

دمای بدن تولهها زمانی که به دنیا میآیند بین 34.5 تا 37 درجه سانتیگراد است. این دما در 2 هفتگی آنها به 37.7 درجه سانتیگراد میرسد. اما نیازی نیست که با دماسنج دمای بدن سگ را چک کنید. چارپا پیشنهاد میکنه اگر نگران هستید یا سوالی دارید، از دامپزشکتان بپرسید.

اگر از لامپ حرارتی استفاده میکنید، مرتب توله را بررسی کنید که پوستش قرمز یا پوسته پوسته نشده باشد. در این صورت، لامپ را بردارید.

 

دمای اتاق زایمان سگ و توله سگ

 

دمای اتاق را تنظیم کنید

تولهها زمانی که تازه به دنیا میآیند، نمیتوانند دمای بدن خود را تنظیم کنند و به همین دلیل ممکن است سردشان شود. اگر مادرشان کنارشان نباشد، شما باید منبع گرما برای آنها فراهم کنید.

دمای اتاق را به گونهای تنظیم کنید که وقتی خودتان با شلوارک و تیشرت هستید، در آن دما احساس راحتی میکنید.

با قرار دادن یک پد حرارتی زیر محل خواب تولهها، گرمای اضافه جعبه را فراهم کنید. دمای پد حرارتی را روی کم بگذارید تا از بروز گرمازدگی جلوگیری شود. توله زمانی که تازه به دنیا آمده، اگر زیاد گرمش شود، نمیتواند حرکت کند و خود را نجات دهد.

 

مراقبت و نگهداری از توله سگهای تازه متولد ۲ هفته ای 

  مراقبت های دارويی برای توله سگ  

مراقبتهای بهداشتی فراهم کنید

بعد از 2 هفتگی به توله سگ داروهای ضد کرم بدهید

سگها میتوانند حامل کرم و دیگر انگلها باشند که باعث بروز مشکلات سلامتی در آنها میشود. در نتیجه توصیهمیشود که به محض این که توله سگها کمی بزرگ شدند، داروهای ضدکرم به آنها بدهید. داروهای ضدکرم خاصی وجود ندارد که برای توله سگهای نوزاد توصیه شده باشد. اما داروی فنبندازول (پاناکور) بعد از 2 هفتگی تولهها قابل استفاده است.

پاناکور به شکل مایعی ضدکرم است که میتوان بعد از هر وعده شیر خوردن توله با سرنگ داخل دهان آن ریخت. به ازای هر 1 کیلوگرم از وزن توله، باید روزانه 2 میلیلیتر از این مایع به او خورانده شود.

 

توله سگ ۱ ماهه

 

صبر کنید تا توله سگ به سن 6 هفتگی برسد و سپس داروهای ضد کک را آغاز کنید

 داروهای ضد کک هرگز نباید برای تولههای تازه متولد شده استفاده شوند. برای استفاده از اکثر داروهای ضد کک یک حداقل وزن و حداقل سنی توصیه شده است و در حال حاضر هیچ دارویی مناسب برای تولههای نوزاد وجود ندارد.

برای استفاده از داروی سلامکتین (selamectin)، توله سگها باید حداقل 6 هفته سن داشته باشند (این دارو در انگلستان با نام تجاری Stronghold و در آمریکا با نام Revolution به فروش میرسد).

برای استفاده از داروی فیپرونیل (فرونتلاین) توله سگها باید حداقل 8 هفته سن و بیش از 2 کیلوگرم وزن داشته باشند.

 

مراقبت از توله یکماهه

 

در 6 هفتگی، واکسیناسیون را آغاز کنید

توله سگ ها از سوی مادر خود بعضی از سطوح ایمنی را دریافت میکنند اما برای سلامت ماندن، نیاز به ایمنیسازی بیشتری دارند. در مورد برنامه واکسیناسیون مناسب با دامپزشک خود مشورت کنید. اگر بدنیال دامپزشک مورد نیازتان هستید از قسمت دامپزشکی های سایت چارپا براحتی میتوانید به این امر دست پیدا کنید. نکات ذکر شده را رعایت کنید تا توله سگ سلامت و باهوشی را داشته باشید. به امید موفقیت در این کار برای شما. در این مطلب آمادگی قبل از زایمان سگ و مراقبت از توله سگ تازه بدنیا آمده همراه مادر و همچنین مراقبت گام به گام از توله سگ هایی که مادر ندارند آمورده شد. چارپا میکوشد هر چه زودتر برای مراقبت از توله سگ بعد از ۲ ماهگی . یا توله سگ های تازه به خانه آورده شده مطالب تخصصی بعدی را نیز منتشر کند. برای استفاده از مطالب به مجله اینترنتی و خواندنی های چارپا سر بزنید.

اشتراک گذاری:

facebook instagram telegram pinterest

مطالب پر بازدید