چارپا مرکز حیوانات، خدمات محصولات باغ و مزرعه ایران

شماره شما، آی دی چارپا شما


رمز عبور



مرا به خاطر بسپار

کدامنیتی عوض کن!

برای بازیابی رمز عبور خوداینجا کلیک کنید

num1

کبوتر آموزش کفتر بازی مراقبت و آموزش کبوترها مطلب بروز و تخصصی

1 سال پیش




نحوه آموزش کبوتر خانگی

 

 

کبوتر که معمول تر از بقیه کبوترهاست کبوتر خانگی هم در سراسر جهان گفته میشوند، همان کبوتر چاهی میباشد. (با نام علمی Columbia livia) با نام کبوتر چاهی یا کبوتر کوهی نیز شناخته میشود. کبوتر ها گاهی تنها حیوانات خانگی میبشند که میتوانند آزادانه گردش کنند و برگردند. 

در شهرهای بزرگ کبوتر چاهیهای بسیاری وجود دارد که معمولاً باقی مانده غذاهای رها شده در کنار پیادهروها را میخورند.

کبوتر چاهیبومی که در آمریکا بسیار محبوب شده اند،  آمریکای شمالی نیستند و در دهه 1600 میلادی توسط اروپاییها به آمریکای شمالی وارد شدند. کبوتر چاهی تاریخچهای جالب دارد. از پارس باستان مصر و یونان وجود داشته. البته باید گفته شود ایرانیان قدمت بیشتری در ابتدای تاریخ استفاده و بکارگیری از استعداد های این پرنده بهر برده اند.

این کبوتر که بیش از 5000 سال است که اهلی و خانگی شده است، قبلاً به عنوان پیامرسان از جایی به جایی دیگر فرستاده میشد، زیرا این پرنده استعداد ذاتی برای یافتن راه خانه خود دارد. در جنگ جهانی اول و دوم از این پرنده برای ارسال پیام میان اعضای ارتش آمریکا استفاده میشد. امروز نیز مردم همچنان آموزشهایی برای پیامرسانی و مسابقه به کبوتر چاهی میدهند.

ما در این مطلب سعی داریم آموزش کفتر بازی به اصطلاح عامیانه یا آموزش نگهداری کبوتر را از لحظه قبل خرید تا آماده سازی آنها در پایین برای علاقه مندان شرح دهیم.

 

 

هدف از خرید کبوتر

 

هدف از خرید کبوتر

 

 

تصمیم بگیرید که چه مقدار میخواهید هزینه کنید.باید پرندهای را خریداری کنید که بالاترین سطح کیفیت را داشته باشد. بهتر است به جای خریدن تعداد زیادی کبوتر با کیفیت پایین، تعداد جفت کمتر اما با کیفیت بالاتر خریداری کنید. کبوترها را باید به صورت جفت خریداری کنید، مگر آن که کبوتری را بخرید که از نژادی خاص باشد.

اگر کبوتر پلاکی می خواهید بخرید یا کبوترها را برای مسابقه کبوترپرانی خریداری میکنید، تصمیمتان را قبل از هر چیز بر پایه عملکرد و کارایی کبوتر بگذارید. این تصمیمگیری میتواند شامل کارایی کبوترهای خاصی که میخرید، کارایی خانوادهای که کبوتر از آن آمده (یعنی تبار کبوتر)، یا حتی عملکرد و کارایی آن نژاد باشد.

اگر کبوترها را به منظور نمایشی و زیبایی میخرید یا آن که فقط میخواهید برای آرامش گرفتن آنها را داشته باشید و به آنها نگاه کنید، باید تصمیمتان به خرید را بر اساس شکل ظاهری آنها بگذارید. اگر کبوتر را برای به نمایش گذاشتن در مسابقات در جایی میخواهید، داوران مسابقه کبوترپرانی، کبوترها را بر اساس فهرستی از ویژگیهای فیزیکی برنده اعلام میکنند.

 

قیمت خرید کبوتر

 

قیمت کبوترها بسیار متفاوت است کبوتر پلاکی، کبوتر چاهی یا کبوتر های پرشی بهرحال بر حسب شجرهنامه آنها (نژاد آنها) و پرورش دهندهیشان در دنیا از حدود 50 دلار تا چند صد دلار میباشد. در ایران از چند ده هزار تومان تا چند میلیون تومان موجود میباشد.

به یاد داشته باشید که علاوه بر قیمت کبوتر، باید هزینه حمل و نقل آنها را نیز بپردازید و چون حمل و نقل، مربوط به حیوانی زنده است، ممکن است هزینه آن با توجه به مقصدی که سفارش دادهاید کمی گران باشد.

 

ساخت لانه کبوتر

 

ساخت لانه کبوتر

قبل از رسیدن کبوترها برای آنها لانه بسازید. کبوترها به محض این که به خانهیتان برسند، نیاز دارند تا در جایی زندگی کنند؛ در نتیجه آماده باشید. کبوترها به آشیانه نیاز دارند و آشیانهها نیز اندازه و پیکربندیهای مختلفی دارند. میتوانید خودتان آشیانه کبوتر را بسازید یا از کسی بخواهید که برای ساختن آن به خانهیتان بیاید و یا این که یک آشیانه آماده خریداری کنید. هر جفت کبوتر به تقریباً 0.22 تا 0.28 متر مکعب فضا نیاز دارد. در نتیجه فضایی که برای آشیانه موجود دارید نیز معین میکند که حداکثر تعداد کبوترهایی که میتوانید نگهداری کنید چقدر است.

 

 

مهمترین نکاتی که در مورد آشیانه باید در نظر داشته باشید این است که آشیانه باید:

 

- از کبوترهایتان در برابر شکارچیها (ازجمله گربههای اطراف) حفاظت کند؛

- هم فضای داخلی و هم فضای خارجی (حفاظت شده) برای پرندههایتان داشته باشد؛

- سیستم تهویه عالی داشته باشد؛

- فضای اضافی برای خوراک و وسایل پرنده داشته باشد (اگر نمیخواهید دانهها و وسایل پرنده را بیرون قرار دهید).

 

 

اگر کبوترها را برای جفتگیری و بچهزایی پرورش میدهید، باید یک فضا را فقط به آنها و بچههای آیندهیشان اختصاص دهید و از سایر کبوترها جدا کنید.آشیانه پرندهها باید در جایی قرار داشته باشد که هوا در آن جریان داشته باشد.

فراموش نکنید که کبوترهایتان پرواز میکنند، در نتیجه سیم، درخت، تیر چراغ و ... میتوانند در زمان آموزش، حواسشان را پرت کنند.

آشیانه کبوتر پلاکی یا کبوترهای مسابقهای باید به گونهای طراحی شده باشد که پرندهها زمان زیادی را روی سقف آن سپری نکنند؛ یعنی سقف این آشیانه، در صورت امکان، نباید صاف باشد و علاوه بر آن ممکن است به سیم خاردار مخصوص دفع پرنده نیز نیاز باشد تا مانع از فرود آمدن کبوتر بر روی سقف شود.

 

از کجا کبوتر بخریم

 

نحوه خرید کبوتر

 

از سایت چارپا قسمت حیوانات اهلی، پرندگان، پرورشدهنده یا فروشندهای را پیدا کنید و کبوترها را از او تهیه کنید. به پرورش دهنده ها یا فروشندگان پرنده های دیگر هم زنگ بزنید از آنها هم پرس و جو کنید. پرورشدهندهها و فروشندگان کبوتر در سرتاسر دنیا وجود دارند. اگر نگران هزینههای ارسال کبوتر هستید، میتوانید در نزدیکی خودتان یک پرورشدهنده کبوتر پیدا کنید. در غیر این صورت باید بر حسب کارایی کبوتر و نژاد و خانواده آن، پرورشدهندهای خاص مورد نیاز خود را پیدا کنید.

بسیاری از پرورشدهندگان، پای کبوترهایشان را در زمانی که کم سن و سالتر هستند با نوار میبندند و علامتگذاری میکنند، اما زمانی که کبوترتان را بعد از خرید دریافت کردید، نیازی نیست که این کار را حتماً انجام دهید.

اگر در مورد معتبر بودن و اصالت داشتن پرورش دهنده تردید دارید، از باشگاه مسابقات کبوترپرانی یا انجمن های قانونی یا صنف آنها در نزدیکتان در مورد آن سوال بپرسید البته از سایت چارپا نیز میتوانید در این زمینه استفاده کنید و سوال کنید تا کارشناسان این امر را به شما معرفی نمایند.

 

آموزش کبوتر

 

آشنا کردن کبوتر با آشیانه خود

 

خانه جدید کبوترها را به آنها معرفی کنید. اگر کبوترهایی که خریدهاید اولین کبوترهایی هستند که به خانهیتان آمدهاند، میتوانید بدون هیچ مشکلی آنها را به آشیانهیشان ببرید. اما اگر کبوترهایی از قبل داشتهاید و در حال اضافه کردن کبوترهای جدید به آنها هستید، باید چند هفته آنها را جدا از هم نگه دارید.

 

مراقبت و نگهداری از کبوتر ها

 

از کبوترهایتان خوب مراقبت کنید. یعنی آنها هر روز نیاز به آب تمیز دارند. غذایشان باید 15 تا 20 دقیقه بعد از آن که به در اختیارشان گذاشتید تمام شود. بعد از 15 الی 20 دقیقه، لانه را تمیز کنید و هر مقدار غذایی را که نخوردهاند، از داخل لانه بیرون بیاورید.

آنها همچنین به شن و ماسه مخصوص پرنده نیز نیاز دارند تا غذایشان هضم شود؛ این شن و ماسه به کبوتر کمک میکند تا ویتامینها و مواد معدنی لازم را به دست آورند و هضم غذایشان آسان شود. باید دو بار در روز (با استفاده از تکنیک 20-15 دقیقهای) به کبوترها غذا بدهید. به یاد داشته باشید که آشیانه کبوترها، به خصوص زمین آن را، به طور مرتب تمیز کنید.

در ایران در سایت چارپا و کشور های همسایه و حتی در سراسر جهان تعداد زیادی فروشگاههای آنلاین مخصوص پرندگان وجود دارد که تخصص آنها مراقبت از کبوترها است. اگر تازه به دنیای نگهداری از کبوترها وارد شدهاید، میزان تجربه این فروشگاهها میتواند برایتان مفید باشد.

 

دان کبوتر

 

غذای مناسب برای کبوترها

 

اگر کبوترها در دوران زاد و ولد باشند، به پروتئین بیشتری نیاز دارند؛ اما اگر برای شرکت در مسابقه باشند، به انرژی بیشتر (یعنی چربی و کربوهیدرات بیشتر) نیاز دارند. میزان پروتئین موجود در دانه و خوراک روی بسته دانه آنها نوشته شده است. در فصل زاد و ولد باید به آنها 16 تا 18 درصد ترکیب پروتئین خام بدهد.

در زمان مسابقه و آموزش، غذای آنها باید حاوی 14 تا 15 درصد ترکیب پروتئین خام باشد. زمانی که کبوترها در دوران تولکبری هستند، یعنی فصل استراحت آنها است، دوباره باید 16 درصد ترکیب پروتئین خام به آنها بدهید.

اگرچه بسیاری از دامپزشکان نحوه مراقبت از پرندهها را به عنوان بخشی از تحصیل خود یاد گرفتهاند، اما همه آنها به طور منظم و اساسی از پرندهها مراقبت نمیکنند. اگر دامپزشکی را میشناسید که به او اطمینان دارید و آنها نیز مطمئن هستند که میتوانند کبوترهای شما را درمان کنند، عالی است.

وگرنه به دنبال دامپزشک متخصص پرندگان در محل زندگی خود باشید. همچنین میتوانید از باشگاه محلی مسابقات کبوترپرانی یا انجمن و اصناف کبوترها نیز در این مورد کمک بگیرید.

 

آموزش کبوتر مسابقه ای

 

آموزش تخصصی کبوتر 

 

برنامه آموزش به کبوتر را از 6 هفتگی آنها شروع کنید. در 6 هفتگی میتوانید به کبوترهایتان کمک کنید که یاد بگیرند دریچه آشیانهیشان کجاست. دریچه برای این طراحی شده است که به کبوتر اجازه دهد هر زمان که خواست وارد آشیانه شود؛ اما شما میتوانید دریچه را به گونهای تنظیم کنید که کبوترها فقط زمانی که شما بخواهید بیرون بروند. این دریچهها شاید در ابتدا کمی برای کبوترها گیجکننده باشند، در نتیجه باید در ابتدا هنگام بیرون رفتن و داخل شدن به آنها کمک کنید.

اگر یک برنامه تنظیم کنید که هر روز نیاز باشد تا کار خاصی را دنبال کنید، به آموزش کمک بسیاری خواهد کرد. آموزش نیازمند تلاش و فداکاری از سوی شما نیز میباشد، در نتیجه این که بدانید هر روز برای چه چیزی باید آماده باشید کمک میکند تا آموزش مداوم ادامه داشته باشد.

برنامه شما باید این امکان را فراهم کند که آموزش حداقل یک بار در روز انجام شود و چه متد آموزشیتان برای پرنده جواب داده باشد یا خیر، باید هفتهای یک بار آن را تغییر دهید. برای مثال: در هفته اول آموزش، هر روز داخل رفتن و بیرون آمدن از دریچه آشیانه را با کبوتر تمرین کنید؛ در هفته دوم آموزش، هر روز برگشتن به آشیانه از فاصله 1.5 کیلومتری را تمرین کنید و... از متخصصین با تجربه و مطالب علمی  به خصوص مطالبی که در ناحیه جغرافیایی خودتان نوشته شدهاند. وبلاگهای منطقهای هر فرد میتواند توصیهها را بر حسب جغرافیای آن منطقه و آب و هوای آن جا ارائه دهد.

 

کفتربازی

 

تکنیک های کفتر بازی

 

اطمینان پیدا کنید که کبوترها برای برگشت به آشیانه انگیزه دارند. فراهم کردن غذای خوب و نشیمنگاه راحت و همچنین به خوبی رفتار کردن با کبوترها باعث میشود که آنها تشویق شوند تا دوباره به آشیانه برگردند. برای کبوترهایتان غذایی با کیفیت بالا و بهترین نشینگاه ممکن را فراهم کنید.

 

آموزش برگشت به خانه

 

آموزش برگشتن به خانه کبوترها

 

آموزش برگشتن به خانه بعد از پر دادن را به کبوترها شروع کنید. این بخش از آموزش باید بین 6 تا 8 هفتگی کبوترها آغاز شود. کبوترهایتان را در فاصله 1.5 کیلومتری از خانه برده و آنها را رها کنید. این کار را چند بار در هفته انجام دهید. برای حمل کبوترها به نقطهای که میخواهید آنها را پر دهید از یک قفس یا سبد استفاده کنید. آموزش را هر هفته 8 کیلومتر دورتر ببرید. هر هفته فاصله رها کردن کبوترها با خانه را دورتر کنید و هر بار مسیرهای متفاوت را امتحان کنید.

 

تمرین کبوتر پرشی

 

فاصله را خیلی سریع و بیش از حد دور نکنید. اگر کبوترهایتان مشکلی دارند، افزایش فاصله پر دادن را متوقف کرده و از همان فاصله قبلی که در آن موفق بودند آموزش را ادامه دهید.

بعضی از کبوترهایی که اندازه بلندتری دارند، میتوانند چند صد کیلومتر را در یک بار پرواز طی کنند. این حداکثر فاصلهای است که باید نسبت به خانه، کبوترتان را پر دهید اما تا زمانی که کبوتر نتوانسته به صورت مداوم از فواصل کوتاهتر و از هر مسیری به خانه برگردد، به این فواصل دور و طولانی نروید.

 

برنگشتن کبوتر به خانه

 

مراقب باشید که پرنده گم نشود. گم کردن پرنده ناراحتکننده است و زیاد اتفاق میافتد. اگر تجربه گم کردن پرنده را دارید، برای مدتی فاصلهمحل رهاسازی تا خانه و تعداد آن را در آموزشهایتان کوتاهتر و کمتر در نظر بگیرید.

برای مثال، اگر در فاصله 16 کیلومتری از خانه در حال آموزش بودید، برای چند هفته آموزش را به فاصله 8 کیلومتری کاهش دهید.

اگر پرندهای را گم کردید، میتوانید به باشگاههای کبوترپرانی سر بزنید تا لیست کبوترهای گم شده آنها را بررسی کنید. کسانی که پرندههای گم شده را پیدا میکنند، از روی نواری که به پای آنها بسته شده روی وبسایت این باشگاهها کبوتر یافت شده را اعلام میکنند. به این ترتیب میتوانید با یابنده تماس بگیرید و پرنده را به خانه برگردانید.

 

آموزش پر دادن کبوتر

 

بعضی کبوترها در مسیر بازگشت به خانه خسته میشوند و نیاز به استراحت پیدا میکنند. اگرچه معمولاً یک روز طول میکشد تا این کبوترها به خانه برگردند اما گاهی اگر برای استراحت توقف کند، ممکن است چند روز طول بکشد تا به خانه برگردد.

برای کبوترهایتان یک "خانه" دوم بسازید. علاوه بر این که به کبوترهایتان یاد میدهید که به آشیانهیشان برگردند، میتوانید به آنها یاد بدهید که بین دو آشیانه هم پرواز کنند (مثلاً بین خانهیتان و کلبهخارج از شهرتان یا مثلاً بین خانهیتان و خانه دوستتان).

به صورت دورهای در هر دو مقصد و آشیانه به کبوترها دانه بدهید تا برای برگشت به هر کدام از آشیانهها انگیزه داشته باشند. اگر به یکی از آشیانهها بروند و گرسنه باشند، به طرف آشیانه دیگرشان پرواز میکنند و در آن جا به دنبال غذا میگردند.

 

مسابقات کبوتر

 

آموزش کبوتر مسابقه ای

 

باشگاه مسابقات محلی، شهری انجمن های کبوترپرانی پیدا کنید و عضو شوید. بطور مثال انجمن مسابقات کبوترپرانی آمریکا (ARPU) سازمانی ملّی برای مسابقات کبوترپرانی است.

این انجمن صدها باشگاه زیر مجموعه در سراسر آمریکا دارد. بسیاری از کبوترهای خانگی، زمانی که از یک پرورشدهنده در آمریکا خریداری میشوند، به این انجمن آورده میشوند و یک نوار ثبت ARPU بر روی پای آنها بسته میشود. چارپا سعی دارد به زودی امکانی فراهم سازد تا نزدیکترین باشگاه مسابقات کبوترپرانی را برای شما پیدا کند. اپ را دانلود کنید و سایت را دنبال نمایید.

اما در ادامه شرح کارکردی این باشگاه های کبوتر در آمریکا، ARPU عضویتهای گوناگونی دارد، از جمله عضویت افراد خردسال (کودکان زیر 18 سال)، عضویت خانوادگی و عضویت مخصوص کسانی که به مسابقات کبوترپرانی علاقهمند هستند اما نمیتوانند در آن شرکت کنند. شما باید قبل از عضو شدن در باشگاه محلی، عضو فعال ARPU باشید.

در کشور خورمان این پرنده مقدس است و دوره و مسابقات محلی خوبی نیز برگزار میکنند. در مسابقات کبوترپرانی شرکت کنید و آنها را مشاهده کنید. مسابقات معمولاً به دو گروه "پرندگان جوان" و "پرندگان پیر" تقسیم میشود.

اگر زمان و بودجه کافی دارید، میتوانید در گردهمایی انجمن مسابقات کبوترپرانی ترکیه آذربایجان یا حتی آمریکا نیز شرکت کنید. گردهمایی ARPU هر ساله در یکی از شهرهای آمریکا برگزار میشود. این گردهمایی معمولاً شامل مسابقات کبوترپرانی نیز میشود.

 

از مسابقهدهندهها مشورت بگیرید. بطور مثال در دنیا باشگاه های کبوتر با عنوان "کمک به مبتدیان" (Help-a-Beginner) ارائه میدهد که مختص کسانی است که فقط در یکی از فصلهای مسابقه کبوترپرانی شرکت کردهاند و دوست دارند که برای تبدیل شدن به یک مسابقهدهنده بهتر در کبوترپرانی، کمکها و توصیههایی را دریافت کنند. افراد مبتدی در کنار مربیان و پرورشدهندگان قرار میگیرند و در طول فصل مسابقات با هم کار میکنند.

 

کبوترهایتان را در مسابقات شرکت دهید. بعد از عضویت در باشگاه محلی، میتوانید کبوترهایتان را نیز در مسابقات شرکت دهید. از طریق مشورت با متخصصین بهترین مسابقه مناسب برای مبتدیان را انتخاب کنید که معمولاً کوتاهترین مسابقات هستند. سعی کنید کبوترهای مختلف را در مسابقات مختلف شرکت دهید تا از چگونگی عملکرد آنها مطلع شوید.

 

مسابقه کبوتر پرشی

 

نحوه مسابقات کبوتر پرانی

 

آنها را از یک مکان مشخص (جایی که برگزارکنندگان مسابقه معین کردهاند) تا آشیانهیشان (یعنی خانهیتان) پر میدهید. سازمان مسابقات مسافت دقیق میان محل پر دادن کبوترها تا خانهیتان را تعیین میکند و این مسافت، به علاوه زمانی که کبوتر در آن مدت پرواز میکند، سرعت کبوترتان را مشخص خواهد کرد. سریعترین کبوتر برنده مسابقه خواهد بود.

 

اشتراک گذاری:

facebook instagram telegram pinterest



ویژه های آگهی ها


مطالب پر بازدید