صفحه ورود به حساب کاربری چارپا

شماره همراه شما


رمز عبورمرا به خاطر بسپار

کد امنیتی عوضش کن!

رمز عبور خود را فراموش کرده ام!

num1

سگ تریر زیرک ترین ها انواع نژاد تریرها و خصوصیات آنها

3 سال پیش
سگ تریر

سگ های تریر به مجموعه ای از سگ ها نژاد تریر میباشند. در ادامه مطلب با انواع سگ در این نژاد را بررسی خواهیم کرد. سگ های تریر از باهوش ترین زیرک ها شیطون و با انرژی میباشند. تریر‌ها سگ‌هایی شجاع و مصمم هستند که در گذشته از آن‌ها برای شکار پستانداران کوچکی که از زیر خاک بیرون می‌آمدند و صید موش‌ها استفاده می‌شد.

تریرها معمولاً کوچک و شجاع هستند. هرکسی که تابحال یک سگ یورکشایر تریر را دیده باشد، می‌داند که این امر حقیقت دارد. در این مطلب، تصمیم داریم تا به ویژگی‌های عمومی تریرها بپردازیم. سگ‌های این نژاد علاوه بر اندازه جثه‌یشان، نقاط مشترک دیگری نیز با هم دارند.

 

سگ تریر

 

تاریخچه‌ای مشترک سگ تریر

تا چند سال پیش، پرورش نژادهای مختلف سگ‌ها به کارهایی بستگی داشت که این موجودات موظف به انجام آن بودند؛ کارهایی مانند دنبال کردن طعمه برای شکار، محافظت از دام‌ها، مراقبت از گله گوسفندها و ...به همین دلیل، انتخاب ژنتیکی سگ‌ها بیش از آن که برحسب زیبایی ظاهری آن‌ها صورت بگیرد، بر حسب شخصیت و مهارت فیزیکی آن‌ها انجام می‌شد.

برای مثال، پرسرعت‌ترین سگ‌ها انتخاب می‌شدند و بین آن‌ها جفت‌گیری انجام می‌شد. فیزیک و هیکل آن‌ها برای استفاده از سرعتشان توسعه و تکامل می‌یافت و به این ترتیب امروزه شاهد وجود نژاد گری‌هاوند در سگ‌ها هستیم. چنین چیزی برای سایر گروه‌های نژادی هم اتفاق افتاد: سگ‌ها وظایفی برای انجام داشتند و به همین دلیل شباهت‌های زیادی بین آن‌ها وجود دارد.

نکته جالب و شنیدنی در مورد تریرها نیز باید گفت که نام این نژاد به خوبی نشان می‌دهد که از کجا و به چه دلیل آمده است؛ وظیفه آن‌ها به زمین و خاک ارتباط زیادی داشته است (واژه تریر ریشه در زبان انگلیسی territory و زبان فرانسه terrier دارد که به معنای زمین و خاک می‌باشد). این نژاد از سگ‌ها به این منظور تربیت داده شدند تا بتواند پستانداران کوچکی را که از خاک بیرون می‌آمدند بگیرند و علاوه بر آن موش و دیگر طعمه‌های کوچک را شکار کنند.

 

انواع سگ تریر

 

ویژگی‌های فیزیکی مشترک سگ‌های تریر

به دلیل همین وظیفه بسیار خاصی که برای تریرها تعیین شده بود، ویژگی‌های مشترک شروع به پدیدار شدن در این نژاد کرد و آن‌ها را در موفقیت در انجام وظیفه‌یشان کمک کرد. به طور کلی، تریرها سگ‌هایی کوچک با پاهایی کاملاً موزون یا کوتاه هستند.

علاوه بر این، سگ‌های نژاد تریر موهایی زبر و ضخیم دارند، به جز آن دسته از تریرهایی که مخصوص مسابقات زیبایی سگ پرورش داده شده‌اند. این نوع موی زبر و ضخیم از آن‌ها در برابر رطوبت زیر خاک محافظت می‌کند؛ همچنین به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا زیر باران یا در مناطقی که آب آن به پوستشان آسیب می‌رساند، بتوانند کار کنند. از سوی دیگر، تریرها ریزش موی زیادی ندارند و به همین دلیل برای افراد دارای آلرژی مناسب می‌باشند.

گوش‌های تریر صاف و عمودی است و دهانه گوش بزرگی نیز دارد. آن‌ها نیاز به قوه شنوایی قوی داشتند تا بتوانند تشخیص دهند که آیا زیر خاک صداهایی می‌آید یا نه و متوجه شوند که شکار دقیقاً در کجا قرار گرفته است. گوش‌های آن‌ها کمی انعطاف‌پذیر نیز هست که به کمک این حالت می‌توانند تشخیص دهند که صدا از کجا می‌آید.

 

انرژی سگ تریر

 

ویژگی‌های شخصیتی مشترک در سگ تریر 

تنها جثه و فیزیک تریرها نیست که آن‌ها را به بهترین موجود برای شکار تبدیل کرده است. شخصیت آن‌ها نیز بسیار شبیه به هم است. ویژگی‌های روانشناختی مشترک نیز در بین تریرها وجود دارد. اما به یاد داشته باشید که تجربیات هر سگ در زندگی می‌تواند بر رفتار او تاثیرگذار باشد.

 

تریرها زیاد ممکن است واق ‌کنند. به دلیل اندازه جثه‌یشان معمولاً سگ‌ نگهبان خوبی نیستند اما اگر متوجه حضور غریبه‌ای شوند، خیلی خوب می‌توانند به صاحبشان هشدار دهند. در گذشته آن‌ها باید واق می‌کردند تا به شکارچیان بگویند که شکار در زیر خاک در کجا قرار دارد. بسیار آگاه هستند و زیرک. البته اگر آموزش ببینند حتما با دستور شما دیگر واق نمیزنند.

 

سگ تریر عروسکی

 

بسیاری از سگ‌های این نژاد باید با حیواناتی بزرگ‌تر از خودشان مواجه می‌شدند، به همین دلیل سگ‌هایی شجاع و دلیر هستند. آن‌ها نسبت به رویارویی با سایر سگ‌ها، حیوانات یا انسان‌ها که بزرگتر از خودشان شک و تردیدی نمی‌کنند. آن‌ها مصمم، باانرژی و همچنین دونده‌هایی پرسرعت هستند.

علاوه بر این، زمانی که تریرها دچار استرس می‌شوند، یکی از غریزه‌های ابتدایی آن‌ها پدیدار می‌شود: زمین را می‌کَنند، چاله حفر می‌کنند و تلاش می‌کنند تا چیزهایی را زیر خاک دفن کنند. اگر سگ تریری دارید که گیاهان داخل گلدان را خراب می‌کند یا در حیاط چیزهایی را پنهان می‌کند، احتمالاً دارد به شما اعلام می‌کند که مضطرب است!

فهرستی از سگ‌های نژاد تریر

تعداد سگ‌های نژاد تریر زیاد است اما در ادامه به معرفی رایج‌ترین سگ‌های این نژاد می‌پردازیم. علاوه بر این، سگ‌های عروسکی این نژاد نیز در حال حاضر وجود دارد که این نوع سگ تریر هرگز برای شکار استفاده نمی‌شده است. سگ‌های عروسکی تریر برای مسابقات زیبایی پرورش داده شده بودند، با این حال ویژگی‌های روانشناختی این نژاد را در خود دارند.

 

سگ یورکشایر

 

  • یورکشایر تریر

  سگ جک راسل

  • جک راسل تریر

  سگ تریر اسپانیایی  

  • تریرهای اسپانیایی: Gos Rater Valencià (به معنی سگ شکارچی والنسیا) و Ratonero Bodeguero Andaluz (به معنی سگ اندولسی شکارچی موش انبار نوشیدنی)

  سگ تریر وست وایت هایلند  

  • وستی یا وست هایلند وایت تریرفاکس تریر

  • فاکس تریرتریر ایرلندی

  • آیریش تریر

بوستن تریر

  • بوستون تریر

سگ های تریر بزرگ نگهبان و شکار

بعضی از سگ‌ های هجومی و حمله‌ای ژن‌های نژاد تریر را در خود دارند، اگرچه در اصل آن‌ها برای شکار پستانداران کوچک پرورش داده نشده بودند، این سگ‌ها عبارتند از:

 

بول تریر

بول تریر

    استافورد شایر پیتبول

  • استافورد شایر بول تریر

مانند سایر گروه‌های نژادی سگ ‌های دیگر، در سگ‌های تریر نیز ویژگی‌های مشترکی وجود دارد که می‌توانید مطمئن باشید که هر تریری را که به سرپرستی می‌پذیرید، آن ویژگی‌ها را دارد. تریرها زیاد واق می‌کنند اما از طرفی شجاع و مصمم نیز می‌باشند. به دلیل اندازه جثه و شخصیتشان، از دهه‌های پیش وظیفه شکارچی بودن از آن‌ها سلب شد و به حیوان همراه و نگهبان شگفت‌آوری تبدیل شدند. امروزه در کشور های پیشرفته از سگ های تریر کوچک برای نگهبانی پرندگان زینتی مرغداری های خاص استفاده میکنند. جثه کوچک و چالاک و آگاه بودن آنها بسیار به صرفه تر است تا از سگ های نگهبان بزرگ استفاده کنند. گاهی سگهای نگهبان بزرگ در هنگام نگهبانی ممکن است این حیوانات ظریف را زیر پا نیز له کند. این سگ های برای درمان افسردگی و درمان اوتسیم و بسیاری بیماری های روانی دیگر نیز مورد استفاده قرار میگیرند. برای دیدن انواع نژاد تریر در پرورش دهندگان ایران از سایت چارپا گروه سگ ها بازدید نمایید.

 

 

اشتراک گذاری:

facebook instagram telegram pinterest

آگهی های ویژهخواندنی های پر بازدیدX

هر هفته هدایای ویژه، خبرهای ویژه و مشارکت در حمایت از حیوانات بی سرپرست