چارپا مرکز حیوانات، خدمات محصولات باغ و مزرعه ایران

شماره شما، آی دی چارپا شما


رمز عبورمرا به خاطر بسپار

کدامنیتی عوض کن!

برای بازیابی رمز عبور خوداینجا کلیک کنید

num1

سگ دوبرمن جدیدترین اطلاعات نژاد نگهداری مراقبت آموزش و تربیت دوبی ها

10 ماه پیش
سگ دوبرمن

دوبرمن پینچر نژادی است که در آلمان هم به عنوان سگ نگهبان و هم سگ خانگی پرورش یافته و البته برای هر دو وظیفه ویژگیهای خوبی را از خود نشان داد. این سگ که از نژاد سگهای بزرگ است، محافظت کننده، نترس و شجاع و هوشیار است. و در عین حال تلاش میکند تا مورد قبول، دوست داشتنی و وفادار نشان دهد. دوبرمنها استخوانبندی ظریف و زیبایی دارند و عضلات آنها قوی و ورزیده است و همین امر موجب شده که قدرت و سرعت بالایی داشته باشند. دوبرمنها  سر مجسمهمانند خود را بالا نگه میدارند و هوش استثنایی آنها به خوبی در چشمهای بادامی و قهوهای رنگشان هویداست. در کنار سگ ژرمن شپرد، سگ هاسکی و سگ سرابی وبعد سگ روتوایلر و پیتبول دوبرمن جزو نژادهای بسیار محبوب در ایران نیز میباشد.

 

سگ های دوبرمن

 

نامهای دیگر نژاد دوبرمن

دوبرمن پینچرها در زبان انگلیسی دوبز (Dobes) یا دوبیز (Dobies) نیز نامیده میشوند.

دوبرمن پینچر میکس

دوبرمن پینچرهای میکس نژاد میکس رایج در پناهگاهها و مراکز نجات سگها است. دوبرمن پینچرهای میکس با دوبرمنها و دیگر نژادهایی که از اجداد آنها هستند، ویژگیهای مشترکی دارد. از آنجایی که اکثر پناهگاهها از نژادهای میکس تست دی ان ای نمیگیرند، بهترین حدس و گمان در مورد وراثت آنها را ویژگیهای فیزیکی، خلق و خو و هر گونه ویژگیهای مشترک دیگری که دارند مشخص می کنند. شما این سگ ها را میتوانید از قسمت واگذاری سگ سایت چارپا پیدا کنید.

 

سگ دوبرمن حمایتی واگذاری

 

اگر دوست دارید که یک دوبرمن پینچر یا یک دوبرمن میکس داشته باشید، پناهگاهی را پیدا کنید که روی نژادهای میکس تست ژنتیک انجام میدهد یا  به پناهگاه هایی یا اشخاصی که سگ ها برای واگذاری میگذارند و یا حامیان حیوانات میباشند اطلاع دهید که سگ دوبرمن پینچری را میخواهید. فراموش نکنید که گواهی اجداد سگ تضمین نمیکند که آن سگ دقیقاً ویژگیهای دوبرمن را دارد. ویژگی هر سگ بر حسب ژنتیک، تجربیات، آموزش و اجتماعی بودن آن متفاوت خواهد بود.رایجترین نژادهای میکس پینچر شامل رتوایلر، شپرد استرالیایی، ژرمن شپرد، لابرادور رتریور، بلادهوند، گریت دین و پودل میباشد.

 

مشخصات ظاهری دوبرمن

 

ویژگیهای فیزیکی / استانداردهای نژاد دوبرمن پینچر اصیل

در کل دو نوع دوبرمن اکنون در جهان دیده میشوند. اول دوبرمن های آلمانی اصیل که همه دوبرمن را به این نژاد میشناسند. و دیگر به دوبرمن های آمریکایی شهرت پیدا کردند که از دوبرمن های آلمانی از نظر ظاهری کمی متفاوت تر میباشد و AKC آنها را تایید میکنند.

مشخصات ظاهری دوبرمن ها

پوشش مو  

موهای ضخیم و نزدیک به هم دوبرمن نرم و براق است. رنگ موی دوبرمنها مشکی و فندقی، کبود و فندقی، و قهوهای روشن و فندقی است. همچنین دوبرمنهای سفید رنگ نیز وجود دارند که سگهای زال به حساب میآیند. دوبرمنهایی که رنگ فندقی دارند، روی هر کدام از چشمها، روی پوزه، سینه، گلو، زیر دم و روی تمامی رانها و پاهای آنها  خالهایی وجود دارد. بعضی از دوبرمنها روی سینهیشان تکهای رنگ سفید دارند.

وزن دوبرمن پینچرهای نر: 34 تا 45 کیلوگرم

وزن دوبرمن پینچرهای ماده: 27 تا 41 کیلوگرم

 

تاریخ نژاد سگ دوبرمن

 

استانداردهای نژاد دوبرمن پینچر و تاریخچه آن

دوبرمن پینچر بدنی چهارشانه، محکم و عضلانی دارد که برای سرسخت بودن و پر سرعت بودن او ساخته شده است. نحوه راه رفتن آنها صاف و اشرافیگونه است و حالت چهره هشدار دهندهای دارند. دوبرمنها هوشیار و مراقب، شجاع، وفادار و مطیع هستند.

یک مامور آلمانی جمعآوری مالیات به نام لوییس دوبرمن (Louis Dobermann) سگ دوبرمن پینچر را در اواخر دهه 1900 پرورش داد تا از او در برابر دزدهایی که دور و بر او قرار داشتند و همچنین دوستانی که در خانه او قرار داشتند محافظت کند. هیچ کس دقیقاً نمی داند که برای به وجود آمدن دوبرمن از چه نژادهایی استفاده شده است اما تصور بر این است که این نژاد از تلفیق میان شپردهای شرتهیر قدیمی، رتوایلرها،، ژرمن پینچر و تریرهای سیاه و قهوهای به وجود آمده است. دوبرمنها به دلیل هوش و ذکاوت، شجاعت و مطیع بودنشان به عنوان سگهای نظامی و پلیس مورد تقدیر و تحسین قرار گرفتهاند. با گذشت زمان، خشونتی که دوبرمنهای اولیه به آن مشهور بودند و مردم از آنها میترسیدند به مرور تغییر کرد و اکنون از آنها به عنوان سگ خانگی فوقالعاده یاد میشود.

 

دوبرمن آمریکایی و سگ دوبرمن اروپایی آلمانی

 

دستهبندی نژاد دوبرمن در FCI /AKC

سگهای کاری و سگ های شو.

 

مقایسه دوبرمن آلمانی و آمریکایی

 

شخصیت سگ دوبرمن

خلق و خوی کلی

دوبرمنها سگهایی باهوش و مراقب هستند و از این که تواناییهای ذهنی و جسمی آنها با آموزش و بازی به چالش کشیده شود، لذت میبرند. این سگها بسیار فعال هستند که دوست دارند همیشه مشغول کار و در حرکت باشند. دوبرمنها نسبت به خانواده صاحب خود بسیار وفادار و مطیع هستند، اگرچه ممکن است سرکش هم باشند. با وجودی که اکثر آن مهربان و دوستداشتنی هستند، اما اگر احساس خطر کنند هجومی و خشن میشوند.

 

رفتار دوبرمن با خانواده

 

زندگی دوبرمن پینچر در خانواده

آیا دوبرمن پینچرها با کودکان رابطه خوبی دارند؟ دوبرمن پینچرها اگر از دوران تولگی در کنار کودکان بوده باشند و اجتماعی شده باشند، با آنها خوب رفتار میکنند. این نژاد از سگ با کودکان بزرگتر که علائم هشدار ناراحتی سگها را میشناسند، راحتتر می باشند.

(نکته: هر سگ شخصیت خاص خود و تجربیات خود را از زندگی دارد که بر خلق و خوی او تاثیرگذار است. به طور کلی، بزرگسالان همیشه باید بر بازیها کودکان خود و حیوان خانگیشان نظارت داشته باشند).

 

دوبرمن و کودکان

 

آیا دوبرمن پینچرها با سایر حیوانات خانگی رابطه خوبی دارند؟ دوبرمنها اگر با گربهها و سایر سگها اجتماعی شده باشند، میتوانند با آنها زندگی کنند. اما باید بر رابطه آنها نظارت داشت. توصیه میشود که اگر میخواهید دوبرمن را با سایر حیوانات خانگیتان مدتی طولانی تنها بگذارید، او را قفس یا لانه خود قرار دهید. دوبرمنها گاهی نسبت به سگهای دیگری که نمیشناسند، به خصوص سگهای نر، خشن میشوند.

 

سگ گارد دوبرمن

 

محافظت و گارد سگ های دوبرمن

دوبرمنها از خانواده صاحب خود و قلمروی خود به شدت محافظت میکنند.

آیا دوبرمن پینچرها سگهای گارد مناسبی هستند؟ دوبرمن پینچرها سگهای گارد فوقالعادهای هستند که نسبت به متجاوزان به شما هشدار میدهند و زمانی که احساس خطر کنند، خشن و هجومی میشوند.

 

فعالیت و انرژی سگ دوبرمن  

سطح انرژی دوبرمن پینچر

دوبرمنها سطح انرژی بسیار بالایی دارند و باید در طول روز فعال و مشغول نگه داشته شوند.

دغدغههای خاص در مورد دوبرمن پینچر

  • اگر به درستی آموزش نبیند، میتواند سلطهجو باشد.
  • در صورتی که با کودکان خردسال و دیگر حیوانات هستند، باید بر آنها نظارت داشت.
  • نیاز به خانوادهای فعال و پرتحرک دارند تا آنها را به اندازه کافی فعال و پرتحرک نگه دارد.
  • دوبرمنها به وحشی بودن مشهور هستند و به همین دلیل مردم نسبت به آنها محتاط عمل میکنند.

 

نیاز های سگ دوبرمن

 

نیازهای  دوبرمن

در داخل خانه:

آنها قوی و قدرتمند هستند اما آنقدرها هم نسبت به بیرون ماندن علاقهمند نیستند و خوشحال نمیشوند. آنها باید در خانه با خانواده خود زندگی کنند. این موضوع حائز اهمیت است که از سن کم به خوبی آموزش داده شده و اجتماعی شوند تا در خانه خود را مدیر و فرمانده نپندارند. دوبرمنها به صورت مداوم نیاز به محرکهای ذهنی دارند تا حوصلهیشان سر نرود و برای سرگرم شدن، خود را مشغول رفتارهای مخرب نکنند.

در خارج از خانه:

دوبرمنها با موهای کوتاه خود و بدنشان که از چربی کمی برخوردار است، برای زندگی بیرون از خانه مناسب نیستند. با این حال، این نژاد ورزشکار و فعال نیاز دارد تا روزی چند بار برای قدم زدن و بازی کردن بیرون برود تا فعالیت کافی داشته باشد. دوبرمنها برای بازیهایی که باید جسمی را بعد از پرتاب آن بیاورند (بازیهای واکشی) نیاز به حیاطی حصارکشی شده دارند.

 

ورزش دوبرمن  

فعالیتها:

دوبرمنها نیاز به فعالیت و بازی زیادی دارند تا سلامت بمانند و از رفتارهای مخرب دور باشند.

مقاومت: این نژاد به راحتی خسته نمیشود. احتمالاً موقع بازی و فعالیت خودتان زودتر از او نیاز به زنگ تفریح پیدا میکنید.

میزان فعالیت بر حسب مسافت

  • مسافت دویدن: دوبرمنهای سالم میتوانند به راحتی 5 تا 8 کیلومتر بدوند.
  • مسافت قدم زدن: یک دوبرمن سالم میتواند بیش از 8 کیلومتر پیادهروی کند.

 

غذای سگ دوبرمن

 

 

تغذیه:

دوبرمنها به طور کلی روزانه بین 2.5 تا 3.5 لیوان غذای خشک با کیفیت مخصوص سگ را در دو وعده میخورند. برای تغذیه بهتر دوبرمن با دامپزشکتان صحبت کنید تا بر حسب وزن، سن و میزان فعالیت او تغذیه مشخص شود.

 

تنهایی سگ دوبرمن

 

اوقات تنهایی:

دوبرمن پینچرها میتوانند به راحتی چند ساعت در خانه تنها بمانند. با این حال نباید یک روز کامل کاری را تنها سپری کنند، چون نیاز به فعالیت و سرگرم بودن دارند. باید اطمینان پیدا کنید که در خانه کسی هست که او را برای قدم زدن و بازی در طول روز بیرون ببرد. آموزش به دوبرمنها برای ماندن در لانه زمانی که کم سن و سال هستند به آنها کمک میکند که وقتی تنها هستند، شیطنت نکنند.

 

طول عمر، سلامت و پیرایش دوبرمن پینچر

 

امید به زندگی

10 تا 13 سال

 

اصلاح پیرایش و گروم سگ دوبرمن

 

پیرایش و اصلاح دوبرمن

موهای دوبرمنها باید چند بار در هفته برس زده شود تا سلامت و درخشان باقی بماند و ریزش پیدا نکند. اگر کمی کثیف شدند، میتوانید با یک پارچه مرطوب آنها را تمیز کنید. دوبرمنها فقط ماهی یک بار نیاز به حمام دارند. هر چند هفته یک بار باید ناخن آنها را کوتاه کنید تا نشکند. گوشهای آنها را نیز باید هفتهای یک بار بررسی و تمیز کنید تا جرم نگیرد و عفونی نشود.

بیماریهای رایج سگ دوبرمن پینچر

دوبرمن پینچرها مستعد بعضی بیماریهای نژادی هستند از جمله:

  • بیماری فون ویلبراند (اختلال خونی ژنتیکی
  • دیسپلازی مفصل ران
  • بیماریهای چشم
  • نفخ و ورم معده

 

با خرید دوبرمن از یک پرورشدهنده سرشناس که با مسئولیتپذیری دوبرمن را پرورش میدهد، که میتوانید آنها را آنلاین بر روی سایت چارپا پیدا کنید، و همچنین با آزمایشها و غربالگریهای لازم برای بیماریها و شرایط خاص، میتوانید خطر بروز بیماریهای جدی را در سگتان کاهش خواهید داد.

 

آموزش سگ دوبرمن

 

آموزش پذیری دوبرمن پینچر

آموزشهای ابتدایی دوبرمن ها

در رابطه با آموزش سگ دوبرمن دوبرمنها یکی از نژادهای بسیار آموزشپذیر هستند زیرا باهوش و با دقت هستند و دوست دارند که مورد قبول و دوستداشتنی نشان دهند. آنها عاشق یادگیری از سن کم هستند، خیلی سریع یاد میگیرند و از یاد گرفتن مهارتهای جدید لذت میبرند.

 

تربیت سگ

 

آموزشهای پیشرفته سگ دوبرمن

دوبرمنها یکی از کاندیداهای فوقالعاده برای آموزشهای پیشرفته به سگها هستند؛ آموزشهایی که چابکی و استقامت آنها را آزمایش میکند و آنها را سرگرم نگه میدارد.

 

تربیت و آموزش سگ دوبرمن

آموزشهای مخصوص سگها ورزشی

دوبرمنها به طور طبیعی به عنوان سگهای ورزشکار به دنیا نیامدهاند.

دوبرمن سگ ورزشی و سگ کار

پرسشهای رایج در مورد نژاد دوبرمن پینچر

سوال:آیا دوبرمن پینچرها هایپوآلرژنیک هستند؟

پاسخ : خیر. دوبرمن پینچرها موریزی دارند و به همین دلیل شوره موی خود را در خانه پخش میکنند. شوره مو میتواند علت بسیاری از آلرژیها نسبت به حیوانات خانگی باشد.

 

بازی سگ دوبرمن

 

سوال:آیا دوبرمن پینچرها بدجنس هستند؟

دوبرمنها با تاریخچهای که به عنوان سگ گارد، سگ جنگی و سگ پلیس دارند، تعجب برانگیز نیست که به سگهای خشن و وحشی مشهور باشند. اما دوبرمنها واقعاً بدجنس نیستند و امروزه، اگر به خوبی آموزش دیده باشند، به عنوان سگ خانگی شگفتانگیز و ایمن برای خانواده به حساب میآیند. تمامی سگها از هر نژادی میتوانند خشن و هجومی باشند که این موضوع بستگی به نوع پرورش یافتن، آموزش دیدن و اجتماعی شدن آنها و همچنین موقعیتهایی که در آن احساس خطر کنند دارد.

 

بازی سگ دوبرمن

 

سوال: آیا دوبرمن پینچرها شناگران خوبی هستند؟

دوبرمنها به صورت طبیعی شناگر نیستند زیرا چربی کم بدن آنها نمیگذارد که روی آب شناور باقی بمانند. با این حال، بعضی دوبرمنها اگر تشویق شوند به درون آب میروند و شنا یاد میگیرند و بعضی از آنها نیز با رفتن در آب خنک در روزهای گرم لذت میبرند.

 

 

رنگ های سگ دوبرمن

اشتراک گذاری:

facebook instagram telegram pinterest

مطالب پر بازدید