صفحه ورود به حساب کاربری چارپا

شماره همراه شما


رمز عبورمرا به خاطر بسپار

کد امنیتی عوضش کن!

رمز عبور خود را فراموش کرده ام!

num1

طوطی برزیلی نگهداری آموزش و سلامت پرنده خانگی محبوب اطلاعات لازم و تازه

4 سال پیش
معرفی مشخصات ظاهری و عمر طوطیبرزیلی

در ایران طوطی برزیلی جزو پرندگان محبوب میباشد.طوطیهای برزیلی پرندگانی باهوش و مهربان هستند. نام دیگر آن طوطی کوتوله برزیلی، با افراد تازه کار هم راحت هستند. اما نسبت به دیگر انواع پرندهها به کار و مراقبت بیشتری نیاز دارند. بهتر است طوطی برزیلی را به صورت جفت نگهداری کنید زیرا نیاز به مراقبت و مهربانی بسیار زیادی دارد.

طوطیبرزیلی از پرندگان خانگی محبوب نوعی طوطی کوچک و قوی است که اندازه آن بین 13 تا 17 سانتیمتر است. این پرنده منقاری بزرگ دارد و دم آن یا گرد است یا حالت چهارگوش دارد. امید به زندگی در طوطیبرزیلی به طور میانگین بین 10 تا 12 سال است و بعضی از آنها حتی بیشتر نیز عمر میکنند. رکورد بیشترین میزان طول عمر طوطیبرزیلی تاکنون 17 سال بوده است.

 حمام کردن طوطی برزیلی

علاقه طوطی برزیلی

اکثر طوطیهای برزیلی عاشق حمام کردن هستند؛ این حمام میتواند در یک ظرف سفالی باشد. یا با اسپری کردن آب ولرم مانند مهپاش انجام شود. اگر از ظرف برای حمام کردن طوطیهای برزیلی استفاده میکنید، هنگام حمام کردن متوجه میشوید که آنها روی لبه ظرف مینشینند و سر و قسمت بالای بدنشان را در آب فرو میکنند و پرهایشان را به آب میزنند. پرندهها این مدل حمام کردن را به کامل رفتن در داخل آب ترجیح میدهند.

 

مراقبت از طوطی برزیلی

 

مراقبت از طوطی برزیلی

طوطی‌ برزیلی معمولاً خودشان با بالا رفتن از چوب و نوک زدن، ناخنها و نوکشان را تمیز نگه میدارند. با این حال بهتر است برای گرفتن ناخنهایشان به دامپزشکی مراجعه کنید.

 

 

غذای طوطی برزیلی

 

تغذیه طوطیبرزیلی

طوطی برزیلی در طبیعت از انواع دانهها، توتها، میوهها، غلات، علفها، شکوفه برگها و دانههای ذرت و انجیر تغذیه میکنند. طوطیبرزیلی روزانه بین 45 تا 60 گرم غذا میخورد. یک جیره غذایی حاوی مقداری میکس دانه مخصوص طوطیهای کوچک به همراه انواع مکملها و ویتامینها برای طوطیبرزیلی مناسب است.

همچنین جیره غذایی فرموله شده (بسته بندی و آماده) همراه با سبزیجات، میوهها و مکملهای گیاهی، اما بدون ویتامینهای اضافی دیگر، نیز مناسب است و در حال حاضر بیشتر افراد از این رژیم غذایی برای طوطیبرزیلی خود استفاده می کنند.

 

سبزیجات برای طوطی برزیلی

 

مکملها شامل سبزیجات تازه، سبزیجات برگی، شاخه درخت برای نوک زدن، برخی میوهها و شاخه ارزن میباشد.از میان میوههایی که به عنوان مکمل غذایی برای طوطیبرزیلی استفاده میشوند میتوان به انواع توت، سیب، انگور، گلابی، موز و کیوی اشاره نمود.

بعضی از سبزیجات تازه و برگی برای طوطیبرزیلی نیز شامل اسفناج، کاسنی سالادی، آبتره، گندمک رایج، تربچه، جعفری، قاصدک، برگ هویج، بلال، نخود فرنگی، کاهو و علوفه سبز میباشد.

همچنین میتوانید پروتئینهای اضافی مانند خشکبار از جمله بادام زمینی با پوست، فندق، گردو، فندق برزیلی و شاه بلوط نیز به طوطیبرزیلی بدهید. چارپا سعی کرده اطلاعات مفید را از منابع رسمی جهانی برای شما تهیه کند. علاوه بر این باید باید در ظرفی جداگانه کف دریا، شن و صدف نیز به طوطیبرزیلی بدهید تا کلسیم پرنده تامین شود. هرگز به طوطیبرزیلی آووکادو ندهید زیرا این میوه برای پرندهها مسمومیتزا میباشد.

 

تغذیه طوطی برزیلی

 

 

ظرف غذا و آب پرنده باید از جنس سفال یا چینی باشد زیرا طوطیبرزیلی ظرفهای پلاستیکی را میجود و این میتواند باعث مرگ پرنده شود. طوطیهایبرزیلی آب زیاد مصرف میکنند، پس حتماً هر روز مرتب آب آن ها را عوض کنید.

 

 

قفس طوطی برزیلی

 

محل زندگی و نگهداری طوطیبرزیلی

طوطی‌ کوتوله برزیلی پرندههای بسیار فعالی هستند، در نتیجه قفس مناسبی که بتواند آنها را در خود جای دهد، باید فضای بسیار زیادی داشته باشد. فراموش نکنید که طوطیهای برزیلی بسیار فعال و پرتحرک هستند. توصیه میشود که برای یک جفت طوطیبرزیلی، قفسی با حداقل ابعاد 81 x 50 x 50 سانتیمتر با چهار میله نشیمنگاه، ظرف غذا و آب و فضایی برای حمام تهیه کنید.

قفس را یا روی زمین بگذارید و یا روی دیوار و در ارتفاعی که هم راستا با چشمتان باشد یا در فاصله 2 متر از زمین قرار دهید. اطمینان پیدا کنید که جایی که قفس را قرار دادهاید نور مناسب و تهویه خوب دارد، اما از سرما دور باشد. قفس نباید در نزدیکی درها و پنجرههایی قرار داشته باشد که در معرض نور مستقیم خورشید هستند زیرا ممکن است بیش از حد گرم شود؛ قفس باید در نزدیکی حداقل یک دیوار باشد تا ایمنی و امنیت آن افزایش یابد.

محل مناسب برای زندگی طوطی برزیلی

دما درطول روز معمولاً به طور میانگین بین 15.5 تا 21.1 درجه سانتیگراد و در طول شب نیز به طور میانگین حدود 4.5 درجه سانتیگراد است. قاعده کلی این است که دمایی که خودتان در آن احساس راحتی دارید، برای پرندهیتان نیر مناسب است. چه پرنده سالم باشد چه بیمار، باید علائم احساس ناراحتی او در مورد دما را با دقت بررسی کنید: پرندههایی که سردشان است معمولاً پرهایشان را مدت طولانی پفکرده نگه میدارند و پرندههایی که بیش از حد گرمشان شده است، بالهایشان را از بدنشان دور نگه میدارند و نفس نفس میزنند.

روی قفس پرنده را باید شبها با پارچهای بکشید تا از سرما و سر و صدا دور باشند. طوطیهای برزیلی عاشق قسمتهای خاصی از قفس برای استراحت هستند. لانهها باید در قسمت بالای قفس قرار داده شود، همه آنها در یک سطح و همگی به یک شکل باشند تا به این ترتیب از دعوا میان طوطیهای برزیلی جلوگیری شود. لانه طوطیبرزیلی معمولاً به ابعاد 20 x 20 x 20 سانتیمتر یا 25 x 15 x 15 سانتیمتر است. تخمگذاریهای طوطیبرزیلی را کنترل کنید و برای جلوگیری از ازدیاد جمعیت آنها، تخمها را از داخل لانه بردارید. فراموش نکنید که پرندههای بیخانمان بسیاری بیرون از خانه شما قرار دارند!

 

نگهداری از طوطی برزیلی  

اصول نگهداری از طوطیبرزیلی

مراقبتهای اولیه از قفس شامل تمیز کردن و عوض کردن ظرف غذا و ظرف آب به صورت روزانه است. چارپا سعی دارد اطلاعات مفید برای شما در این مرحله تامین کند. میتوانید برای تمیز نگه داشتن کف قفس از روزنامه استفاده کنید و برای جلوگیری از بروز بیماری هر روز آن را عوض کنید. قفس را باید هر هفته با آب صابون یا ضدعفونی کنندههای مخصوص قفس پرندهها تمیز و ضدعفونی کنید. میلهها و اسباب بازیهای قفس را نیز هر زمان که کثیف شدند، بشویید و کامل خشک کنید.

 

آموزش طوطی برزیلی

 

رفتارهای اجتماعی با طوطی برزیلی

طوطیهای برزیلی پرندههایی بسیار اجتماعی هستند. به طور کلی، تصور بر این است که اگر این پرندهها به صورت جفت، نه تکی، نگهداری شوند، برای سلامت و شادمانی آنها بهتر است. اگر فقط یک طوطیبرزیلی دارید، باید روابط اجتماعی لازم را برای او فراهم کنید، روابطی که نمیتواند آن را در ارتباط با طوطیبرزیلی دیگری تجربه کند. این پرنده نسبت به صاحب خود یا پرنده همخانه خود به شدت وفادار است.

رابطه طوطی کوتوله برزیلی

طوطیهای برزیلی جدا از طبیعت اجتماعی که نسبت به شما به عنوان صاحبشان یا نسبت به همخانهیشان دارند، میتوانند نسبت به سایر پرندهها بسیار خشن شوند. باید اطمینان پیدا کنید که همه جفت پرندههایتان با هم جفت خورده و سازگار  و  "جفت" واقعی باشند؛ یعنی ناجور و نامتناسب با هم نباشند. هرگز گونههای مختلف طوطیبرزیلی را با هم جفت نکنید زیرا با هم ناسازگار میشوند و دعوا میکنند. جفتهایی که با هم سازگاری دارند، در فصل جفتگیری و در کل روزهای سال مدام همدیگر را تمیز میکنند و میآرایند و از دانههای قفس در دهان هم میگذارند.

این پرندههای کوچک کل روز را جیکجیک میکنند و آواز میخوانند. اگر صدایی ناگهانی آنها را بترساند، یا  متوجه حضور شکارچی شوند و یا هوا سرد شود و باد بوزد، در لانه خود پنهان خواهند شد.

دستی کردن طوطی برزیلی کوتوله

دستآموز کردن و آموزش طوطیبرزیلی

برای آن که بتوانید طوطیبرزیلی را اهلی کنید، یک طوطیبرزیلی جوان و کم سن و سال را انتخاب کنید. پرندههای کم سن و سال توانایی جالبی در یادگیری ترفندها و مهربان شدن دارند؛ در حالی که پرندههای بالغ بسیار سخت اهلی میشوند و معمولاً ترفندها یا رفتارهای تقلیدی را که به آنها آموزش میدهید، یاد نمیگیرند. پرندههای کم سن و سال دستآموز راحتتر آموزش میبینند زیرا قبلاً تا حدی اجتماعی و اهلی شدهاند، اما این پرندهها همیشه به راحتی در دسترس و موجود نیستند.

اهلی کردن پرنده شامل ایجاد حس پذیرش و اعتماد میان شما و پرندهیتان است. این امر به معنای این است که در طول روز زمان زیادی را با پرندهیتان سپری کنید. کار را با مهربان و لطیف صحبت کردن با پرنده و حرکات آرام شروع کنید. بعد از آن که طوطیبرزیلی با شما احساس راحتی پیدا کرد، میتوانید دست زدن به او را شروع کنید. یک میله چوبی بردارید و آن را به آرامی جلوی سینه پرنده بگیرید و یک تشویقی نیز جلوی میله بگیرید تا پرنده ترغیب شود و از میله بالا بیاید. چارپا توصیه میکند صبور باشید و این کار نیاز به چند بار تمرین دارد. بعد از آن که پرنده توانست به راحتی روی میله چوبی قرار بگیرد، میتوانید از انگشتتان به جای میله استفاده کنید.

طوطیبرزیلی برای صحبت کردن پرنده خوبی به حساب نمیآید و فقط میتواند چند کلمه کوتاه یاد بگیرد.

 

پرورش طوطی برزیلی

 

فعالیتهای روزانه طوطیبرزیلی

طوطیهای برزیلی با طلوع آفتاب از خواب بیدار میشوند، کمی آب مینوشند، غذا میخورند و بلافاصله شروع به جیکجیک میکند. معمولاً در اواسط صبح آرام میشوند و در اواخر بعد از ظهر دوباره شروع به جیکجیک میکنند.

این پرنده‌،طوطی برزیلی،  بسیار فعال است و مدام در تمام طول روز در حال پر زدن، بالا رفتن از قفس و میلهها یا نوک زدن به اسباب بازیها و یا تمیز کردن خود است. طوطیهای برزیلی عاشق همه نوع اسباب بازی هستند مانند آویز دانه، تاب، نردبان، آینه، وسایل براق و اسباب بازیهای چوبی. طوطیهای برزیلی کاغذ خردکنهای طبیعی هستند! در نتیجه کاغذهای بدون رنگ در اختیارشان قرار دهید تا بازی کنند.

طوطیهای برزیلی بیرون از قفس برای بازی کردن با وسایلشان یک جا نمیمانند زیرا آنها کشف محیط اطراف را دوست دارند. اطمینان حاصل کنید که درها و پنجرههای اتاقی که پرندهیتان در آن در حال بازی کردن است، بسته باشد و هیچ ظرف آبی مانند لیوان آب یا توالت و سینک ظرفشویی به صورت در باز در آن وجود نداشته باشد و اجاق گاز داغ نیز در نزدیکی آن اتاق قرار نداشته باشد. زمانی که طوطیبرزیلی بیرون از قفس است، همیشه باید مراقب او باشید و بر او نظارت داشته باشید.

 

سلامت طوطی برزیلی

مشکلات سلامتی طوطیبرزیلی

علائم بیماری طوطیبرزیلی که باید نسبت به آنها آگاهی داشته باشید این است که پرنده خودش را عقب میکشد، پرهایش ژولیده و آشفته و بالهایش کدر است، مدت طولانی با چشمهای بسته یک جا مینشیند، چشمهایش پر از اشک یا کدر است، آبریزش بینی دارد، زیاد میخوابد، به محیط اطراف بیتوجه است و ظرف غذایش دست نخورده باقی میماند.

مدفوع او ممکن است تغییر رنگ بدهد و شل شود (پرنده زمانی که سالم است مدفوعی به رنگ سفید مایل به طوسی دارد و زیاد آبکی نیست). همچمنین دمش را زیاد به بالا و پایین حرکت میدهد، از روی میلهاش به زمین میافتد، نفسهایش غیر عادی است، عطسه میکند و زیاد خود را میخاراند.

بیماریها و مشکلات رایجی که در طوطیهای برزیلی وجود دارد شامل جراحات ناشی از دعوا، بیماری منقار و پر طوطیسانان، عفونت ویروسی پولیوماویریده، عفونت قارچی (کاندیدیازیس)، عفونت ویروسی آوی پاکس، عفونتهای باکتریایی، انگلهای داخلی، شپش، کنه، گیر کردن تخم، آنفلوانزای معدهای (بیماری التهاب معدهای رودهای)، کوکسیدیوز، بیماری های تنفسی و اسهال میباشد. پرنده بیمار برای تشخیص و درمان بیماری باید خیلی زود به دامپزشکی مخصوص طیور برده شود.

انواع نژاد طوطی برزیلی

انواع نژاد طوطی برزیلی

 

خرید طوطی برزیلی

برای خرید این حیوان دوستداشتنی و باهوش، پرنده زینتی خانگی، میباست کمی وقت صرف کنید و پرورش دهندگان بازدید کنید و از مطمئن ترین و بهداشتی ترین پرورش دهنده خرید لازم را انجام دهید. برای همین کار چارپا کار را برای شما آسان کرده است.

اگر میخواهید خرید طوطی برزیلی داشته باشید حتما به قسمت پرندگان در گروه حیوانات اهلی چارپا وارد شوید و پرورش دهندگان این پرنده را پیدا کنید و تماس بگیرید.

 

اشتراک گذاری:

facebook instagram telegram pinterest

آگهی های ویژهخواندنی های پر بازدیدX

هر هفته هدایای ویژه، خبرهای ویژه و مشارکت در حمایت از حیوانات بی سرپرست