چارپا مرکز حیوانات، خدمات محصولات باغ و مزرعه ایران

شماره شما، آی دی چارپا شما


رمز عبورمرا به خاطر بسپار

کدامنیتی عوض کن!

برای بازیابی رمز عبور خوداینجا کلیک کنید

num1

خوکچه هندی هر چه باید بدانید انواع نژاد نگهداری تغذیه و شخصیت آنها

1 سال پیش
خوکچه هندی ها

خوکچه هندی که در زبان انگلیسی خوک گینهای نامیده میشود، یکی از گونههای جوندگانی (با نام علمی Cavia porcellus) است که خانگی و اهلی شده است. این نوع جونده، بومی آمریکای جنوبی است؛ اما هزاران سال است که هم به عنوان حیوان خانگی و هم غذا در میان مردم محبوبیت دارد. این جونده، دیگر در حیات وحش وجود ندارد. همچنین میتوان گفت جزو حیوانات خانگی مناسب کودکان نیز میتواند باشد.

مردم امپراتوری اینکا بیش از 3000 سال پیش خوکچه هندی را رام و اهلی کردند. به گفته شارون لین واندرلیپ (Sharon Lynn Vanderlip)، نویسنده کتاب "راهنمای خوکچه هندی" (انتشارات Barron's، 2003)، آنها این جونده را به عنوان حیوان خانگی و به عنوان غذا پرورش میدادند. و همچنین به عنوان قربانی به خدایان خود تقدیم میکردند.

واندرلیپ در این کتاب مینویسد که پرورش گزینشی موجب شد تا رنگها، طرحها و جنس موی این حیوان و همچنین طعم آن به عنوان غذا انواع مختلفی پیدا کند. به گفته شبکه تلویزیونی نشنال جئوگرافیک (National Geographic)، در حدود قرن شانزدهم میلادی، اسپانیاییهای فاتح آمریکای جنوبی، خوکچه هندی را از آمریکای جنوبی به اروپا بردند و این حیوان در آن جا در میان اجتماع الیزابت، یعنی انگلستان، به عنوان حیوان خانگی محبوب شد.

 

تحقیق در مورد خوکچه هندی

 

خوکچه هندی نه از گینه آمده و نه خوکچه است!

هیچ کس هنوز مطمئن نیست که نام خوکچه هندی یا خوکچه گینهای از کجا آمده است. بنا به گفته واندرلیپ، برخی تاریخ دانان گمان میکنند که گوشت کباب شده این خوکچهها، اروپاییها را به یاد بچه خوکها میانداخته است. برخی دیگر بر این باورند که نام خوکچه هندی برگرفته از صداهای جیغمانندی است که این حیوان از خود ایجاد میکند. از طرف دیگر، نام این حیوان ممکن است از جایزهای آمده باشد که در قرن شانزدهم میلادی در انگلستان به یک خوکچه هندی داده شد.

 یعنی 1 سکه گینه (که در انگلستان آن قرن معادل یک چهارم اونس طلا بود) به عنوان جایزه. برخی محققان معتقدند که کشتیهایی که بندر گینه در آمریکای جنوبی یا گینه در آفریقای غربی را حمل و نقل میکردند ممکن است این حیوان را به بازار اروپا برده باشند.

 

خوکچه هندی تاریخچه

 

واندرلیپ همچنین مینویسد که این حیوان پشمالوی کوچک در زبانهای دیگر نیز هویتهای مختلفی دارد. در آلمان، این حیوان meerschweinchen یعنی خوک دریایی کوچک، در فرانسه، lapins de Barbarie یعنی خرگوشهای سرزمین بربر، و در پرتغال porchitas da India یعنی خوککوچک هندی نامیده میشود. واژه Cavies (کِی-ویز خوانده میشود و به معنای خوکچگان هندی است) که به راسته این نوع حیوان گفته میشود نیز در خود مفهوم خوک را دارد؛ حتی نام علمی گونه آن، یعنی C. porcellus، نیز در لاتین به معنلی "خوک کوچک" است.

ویدیو های که ممکن است برای دیدن خوکچه هندی بخواهید ببینید

Watching Pig Bodies Decomposing at Sea, for...
27/10/14Watching Pig Bodies Decomposing at Sea, for Science! | Video
Wild Animals Caught On Hamster Wheel | Videovideo playing
Zombie Outbreak: Science Reveals Best Place to...
04/03/15Zombie Outbreak: Science Reveals Best Place to Hide | Video
Contrapunctus II by J. S. Bach - Kronos Quartet |...
18/06/14Contrapunctus II by J. S. Bach - Kronos Quartet | Live Video
Science Bakes a Safer Soccer Ball | Video
10/06/14Science Bakes a Safer Soccer Ball | Video
Generally Recognized As Safe? Food Additives...
23/04/14Generally Recognized As Safe? Food Additives Secrets | Video
Size & appearance
 

خوکچه هندی نر و ماده

 

مشخصات خوکچه هندی ها

به گفته وبسایت تنوع جانوری (Animal Diversity Web) خوکچههای هندی جوندگانی بدون دم هستند که وزن آنها بین 700 تا 1,100 گرم است. بدن جمع و جور و استوانهای شکل آنها 20.3 تا 25.4 سانتیمتر طول دارد. برخی میگویند شبیه همستر ها میباشند اما متفاوتند.

گوشهای آنها کوچک و شبیه به گلبرگ است و چشمهای آنها در دو طرف کناری سرشان قرار گرفته است. دهانی کوچک و مثلثی شکل دارند که 20 دندان در آن وجود دارد. دندانهای خوکچه هندی مانند سایر جوندگان به طور مرتب در حال رشد است و باید به صورت مداوم چیزی را بجوند یا بسایند تا دندانهایشان بیش از حد بلند نشود.

بنا به گزارش وبسایت تنوع جانوری، 13 گونه یا نژاد خوکچه هندی به طور کلی شناسایی شده است:

 • خوکچه آمریکایی (American)،
 • خوکچه آمریکایی براق (American satin)،
 • خوکچه سوریه (حبشی) (Abyssinian)،
 • خوکچه حبشی (سوریه ای) براق (Abyssinian satin)،
 • خوکچه پرویی (Peruvian)،
 • خوکچه پرویی براق (Peruvian satin)،
 • خوکچه ابریشمی (silkie)،
 • خوکچه ابریشمی براق (silkie satin)،
 • خوکچه تدی عروسکی (teddy)،
 • خوکچه عروسکی براق (teddy satin)،
 • خوکچه تکسل (texel)،
 • خوکچه کورونت (coronet)
 • و خوکچه کاکل سفید (white crested).

این نژادها در رنگ مو، جنس مو، درخشندگی موها و رنگ طرحهای روی موها با هم تفاوت دارند.

 

زیستگاه خوکچه هندی

 

زیستگاه خوکچه هندی

اگر چه خوکچههای هندی اهلی، دیگر در حیات وحش یافت نمیشوند، همخانوادههایی در آمریکای جنوبی با همان نام خوکچه هندی دارند که در جنگلها، ساواناها، چمنزارهای کوهستانی و مناطق پر از بوته زندگی میکنند.

به گفته اتحادیه بینالمللی حفاظت از طبیعت (IUCN)، خوکچه هندی برزیلی در برزیل، ونزوئلا، کلمبیا، اکوادور، گویان، بولیوی، شمال آرژانتین، اروگوئه و پاراگوئه یافت میشود. خوکچه هندی مولکوئس دو سول (Moleques do Sul) از جزیره مولکوئس دو سول، جزیرهای 10.5 هکتاری در ایالت سانتا کاتارینای برزیل، آمده است. خوکچه هندی براق در مناطق ساحلی جنوب شرقی برزیل یافت میشود. خوکچه‌‌های هندی بزرگ در جنوب برزیل و اروگوئه وجود دارند.  خوکچه هندی مونتان (یا خوکچه هندی شودی) از شمال غربی آرژانتین و شمال شیلی تا پرو یافت میشوند.

 

قفس مناسب خوکچه هندی

 

عادتهای رفتاری خوکچه هندی

خوکچههای هندی جانوری بسیار اجتماعی هستند و جز حیوانات گلهای به حساب میآیند. آنها دوست دارند که با خوکچههای دیگر تعامل داشته باشند و البته از محبت انسان لذت میبرند. این حیوان پگاهرو است، یعنی در طول فاصله زمانی پگاه تا شفق (طلوع تا غروب آفتاب) فعالتر است. طبق گفته وبسایت تنوع جانوری، خوکچههای هندی زمانی که بیدار هستند، زمان خود را صرف غذا خوردن، تمیز کردن خود و یا جمعآوری آذوقه برای قفس خود میکند.

 

غذای خوکچه هندی

 

جیره غذایی خوکچه هندی

خوکچه هندی حیوانی گیاهخوار است، یعنی گوشت نمیخورد. خوکچههای هندی اهلی معمولاً پلت فرآوری شده حاوی یونجه خشک یا تیموتی و ویتامینها و مواد معدنی را میخورند؛ موادی که برای سلامت خوکچه هندی ضروری است. برای خرید غذای خوکچه هندی به سایت قسمت خوراکی ها مراجعه نمایید.

 

سبزیجات مجاز خوکچه هندی

 

خوکچهها همچنین عاشق سبزیجات و میوهها از جمله کلم پیچ، برگ خردل، فلفل دلمهای، هویج، موز، سیب و بلوبری هستند. به گفته انجمن انسانی آمریکا، خوکچه هندی بر خلاف سایر حیوانات کوچک برای سلامت ماندن نیاز به ویتامین C دارد.

به گفته دانشنامه بریتانیکا، اگر خوکچه هندی غذاهای آبدار بخورد، نیازی به نوشیدن آب ندارد. اغلب، ظروف آب خاصی که از میلههای قفس خوکچه هندی خانگی آویخته میشود راه خوبی برای رفع نیاز آنها به آب است.

 

بچه خوکچه هندیبچههای خوکچه هندی

خوکچههندی نر در زبان انگلیسی boar و خوکچه مادّه sow نامیده میشود (که باز هم در نامگذاری آنها معنای خوک نهفته است). بچه خوکچه هندی pups نامیده میشود. خوکچههای هندی مادّه به مدت 59 تا 72 روز باردار هستند و در هر بارداری به طور متوسط سه تا چهار بچه به دنیا میآورند، اگرچه آنها میتوانند در یک بارداری 13 بچه نیز به دنیا بیاورند. بچه خوکچه هندی با شیر مادر تغذیه میکند، البته میتواند به محض به دنیا آمدن غذای جامد نیز بخورد.

بچههای خوکچههندی در سه هفتگی از شیر گرفته میشوند و در دو تا سه ماهگی کاملاً بالغ میشوند. طبق اعلام انجمن انسانی آمریکا، خوکچههای هندی بیش از بسیاری دیگر از جوندگان کوچک عمر میکنند. عمر خوکچه هندی بین 5 تا 7 سال است.

طبقهبندی / آرایهشناسی

طبق اعلام سیستم اطلاعاتی آرایهشناسی مجتمع (ITIS)، آرایهشناسی خوکچه هندی به شرح زیر است:

فرمانرو: جانوران

زیرفرمانرو: دوسوئیان

فروفرمانرو: دهاندومیا

شاخه: طنابداران

زیرشاخه: مهرهداران

فروشاخه: آرواره داران

فرارده: چهارپایان

رده: پستانداران

زیررده: ددان

فرورده: هوددان

راسته: جوندگان

زیرراسته: تشیشکلان

فروراسته: تشی آروارگان

خانواده: خوکچهگان هندی

زیرخانواده: خوکچه هندیان

سرده: خوکچه هندی

گونهها: Cavia aperea (خوکچه هندی برزیلی)؛ Cavia fulgida (خوکچه هندی براق)؛ Cavia intermedia (خوکچه هندی مولکوئس دو سول)؛ Cavia magna (خوکچه هندی بزرگ)؛ Cavia porcellus (خوکچه هندی اهلی)؛ Cavia tschudii (خوکچه هندی مونتان).

وضعیت حفاظت از خوکچه هندی

خوکچههای هندی اهلی و اکثر همخانوادههای آنها در حیات وحش در خطر انقراض قرار ندارند و در فهرست قرمز گونههای در معرض خطر IUCN در وضعیت "حداقل نگرانی" قرار دارند.  با این حال، فقط 42 خوکچه هندی موکوئس دو سول در سال 2008، که آخرین بررسی در آن سال انجام شد، در حیات وحش باقی مانده بود و این گونه خوکچه هندی به عنوان گونه "به شدت در معرض خطر" در لیست بالاترین سطح تهدید IUCN قرار گرفت.

خوکچه هندی به عنوان "خوکچه هندی"

به گفته واندرلیپ، از دهه 1800 میلادی، خوکچه هندی در آزمایشگاهها برای مطالعه در مورد تغذیه، ژنتیک، آرایهشناسی و پاتولوژی مورد استفاده انسان قرار گرفت. وی در کتاب خود نوشته است: «خوکچه هندی نقش بسیار زیادی را در علوم پزشکی و سلامت و همچنین تندرستی انسان و حیوانات جهان ایفا کرده است».

 

بیماری های خوکچه هندی

 

بیماری های خوکچه هندی

به گفته وبسایت تنوع جانوری، خوکچه هندی در مطالعات بیوپزشکی در مورد بیماریهای اسکوربوت، سل، دیابت نوع 1 و مشکلات بارداری مورد آزمایش قرار گرفته است.

انواع نژاد خوکچه هندی

 

خوکچه هندی آمریکایی

 

خوکچه هندی آمریکایی

بنا به گفته وبسایت Guinea Pig Hub، خوکچه هندی آمریکایی رایجترین نژاد خوکچه هندی است. این نژاد خوکچه خلق و خوی دوستداشتنی و سرزندهای دارد و به همین دلیل همراهی خوب برای کودکان به حساب میآید. موهای کوتاه آنها نیز موجب شده تا مرتب کردن و مراقبت از آنها راحتتر از خوکچه هندیهای مو بلند باشد.

 

خوکچه هندی کاکل دار

 

خوکچه هندی کاکلدار

خوکچه هندی کاکلدار که با نام خوکچه هندی کاکل سفید هم شناخته میشود بسیار شبیه به خوکچه هندی آمریکایی است اما، به نقل از وبسایت Guinea Pig Hub، بالای سر این نژاد از خوکچه یک حالت پیچ خوردگی یا تاجی از مو وجود دارد. خلق و خوی این نژاد نیز مانند خوکچه هندی آمریکایی است و نگهداری و رسیدگی به موهای او نیز آسان است.

 

خوکچه هندی کرونت

 

خوکچه هندی کورونت

به گفته وبسایت Spruce Pets، خوکچه هندی کورونت خوکچه‌‌ای با موهای بلند است که بالای سر آننوعی پیچ خوردگی وجود دارد که موهای او از آن قسمت رشد میکند و جدا میشود. به نقل از وبسایت چارپا، این نژاد خوکچه هندی کنجکاو و بازیگوش است اما به دلیل داشتن موهای بلند، به رسیدگی بیشتری نیاز دارد.

 

خوکچه هندی پرویی

 

خوکچه هندی پرویی

خوکچه هندی پرویی بلندترین مو را در میان همه نژادهای خوکچههای هندی دارد، به حدی که گاهی موهای آن، روی چشم این خوکچه را هم میپوشانند. خوکچه هندی پرویی با 53 سانتیمتر مو رکورد بلندترین مو در میان خوکچههای هندی را داراست، در نتیجه اگر نمیتوانید برنامه منظمی برای رسیدگی به موهای آن داشته باشید.

 این نژاد را به سرپرستی نگیرید یا نخرید. بعضی از افرادی که خوکچه هندی پرویی دارند، موهای بلند خوکچه را کوتاه میکنند تا بهتر بتوانند به آن رسیدگی کنند اما وبسایت Guinea Pig Hub توصیه میکند که بگذارید موهای این نژاد به صورت طبیعی رشد کند. خوکچه هندی پرویی مانند دیگر نژادها دوستداشتنی است اما گاهی نسبت به سایر خوکچهها زیرکتر و کنجکاوتر میشود.

 

خوکچه هندی هیمالیایی

 

خوکچه هندی هیمالیایی

خوکچه هندی هیمالیایی رنگی شبیه به گربههای سیامی دارد،  اما نقاط سیاه رنگ این خوکچه تنها بعد از چند ماه از زمان تولد شروع به بیشتر شدن میکند. رنگ چشم خوکچه هندی هیمالیایی قرمز است، در نتیجه میتوان گفت که ترکیب کلی رنگ آنها فوقالعاده خاص است. اگرچه وبسایت Guinea Pig Hub یادآور میشود که خوکچه هندی هیمالیایی اجتماعی و مهربان است، اما این خوکچه برای کسانی مناسب است که قبلاً هم خوکچه هندی داشتهاند زیرا به گفته وبسایت چارپا، این نوع خوکچه نیاز به مراقبت بسیار زیادی دارد و باید حتماً در داخل خانه نگهداری شود.

 

خوکچه هندی ابریشمی

 

خوکچه هندی ابریشمی یا شلتی

موهای خوکچه هندی ابریشمی یا شلتی دور از صورت او بلند میشود و پشت او میریزد اما طبق استانداردهای موجود برای این نژاد، فرق موها از وسط باز نمیشود. خوکچه هندی ابریشمی رنگهای مختلفی دارد و به گفته کمپانی تولید کننده محصولات پت Somerzby ، این نژاد یکی از مهربانترین نژادهای خوکچه هندی است. به گفته این کمپانی، این نژاد برای کودکان مناسب نیست زیرا موهای بلند آننیازمند مراقبت بیشتری است.

 

خوکچه هندی تدی (عروسکی)

 

خوکچه هندی تدی (عروسکی)

خوکچه هندی عروسکی به دلیل داشتن موهای زبر و سیممانند خود شناخته شده است؛ موهای کوتاهی که دارای پیچ خوردگی است (به نقل از وبسایت Spruce Pets). جنس موهای آنها سبب شده که شبیه خرسهای عروسکی به نظر برسند و به همین دلیل خوکچه هندی عروسکی نام گرفتهاند. همچنین موهای آنها به گونهای است که نگهداری از آنها بسیار آسان است، البته باید هر از چندگاهی موهایشان شانه زده شود.

خوکچه هندی عروسکی، به گفته وبسایت Guinea Pig Hub، تنها نژادی است که نوک بینی رو به بالا دارد و یکی از بهترین خوکچههای هندی از نظر خلق و خو میباشند که همین امر باعث شده تا حیوان خانگی فوقالعادهای به حساب بیایند.

 

خوکچه هندی تکسل

 

خوکچه هندی تکسل

تکسلها شبیه به خوکچه هندیهای ابریشمی هستند با این تفاوت که موهای آنها فر است و نیاز به رسیدگی زیادی دارد. به گفته وبسایت چارپا، زمانی که موهای بدن آنها بلند میشود، فرهای آن تبدیل به حلقههای کوچک میشود.

تکسلها چهرهای فوقالعاده از خوکچههای هندی به نمایش میگذارند زیرا موهای پیچ و فر خورده زیبایی دارند اما نحوه نگهداری از این موها برای کسانی مناسب است که میتوانند زمان زیادی را صرف رسیدگی به آراستن آنها کنند.

 

خوکچه هندی رکس

 

خوکچه هندی رکس

به نقل از وبسایت Guinea Pig Hub، رکسها موهای کوتاه و پرپشتی دارند که شبیه به پشم به نظر میرسد، و همچنین به دلیل داشتن گوشهای افتاده که ظاهر آنها را شبیه به جوجه تیغی کرده است، شناخته شده هستند.

خوکچه هندی رکس همان خوکچهای است که آن را "بغلی" مینامید زیرا به گفته وبسایت چارپا این خوکچه از در آغوش گرفته شدن و مورد نوازش قرار گرفتن لذت میبرد.

 

خوکچه هندی اسکینی

 

خوکچه هندی اسکینی

خوکچه هندی اسکینی که گاهی به اختصار خوکچه اسکینی نیز نامیده میشود، تقریباً بدنی بدون مو دارد به جز صورت، رانها و پاهای او که مو دارد. به همین دلیل، پوست این خوکچه حساس است و بیشتر در معرض عفونتها و آسیبها قرار دارد و میتوان گفت که اسکینیها حیوان خانگی بهتری برای بزرگسالان هستند که میتوانند کاملاً از آنها مراقبت کنند.

خوکچههای اسکینی، حیوانات خانگی مناسب برای درون خانه هستند و به گفته وبسایت چارپا، قفس آنها باید دارای لوازم ضروری برای لانه باشد، مانند یک پتوی کوچک.

 

خوکچه هندی مینی شیبا

 

خوکچه هندی مینی (شیبا)

شِیبا مینی یاکس (Sheba Mini Yaks)، یا شباها، به خوکچه هندیهای "مو آشفته" هم معروف هستند که این نامگذاری به دلیل پیچ خوردگیهایی است (که شبیه به گل رز است) که روی پوشش موهای بدنشان وجود دارد و باعث شده موهای آنها به سمت و سوهای مختلف برود و آشفته به نظر برسد. اگر چه این خوکچهها با نمک هستند و چهره بامزهای دارند، اما موهای آنها رسیدگی زیادی لازم دارد. خوشبختانه، خلق و خوی دوستداشتنی و کنجکاوی آنها باعث میشود زمانی که موهای آنها را برس میکنید، با شما مبارزه و دعوا نکنند.

 

خوکچه هندی آلپاکا

 

خوکچه هندی آلپاکا

 

آلپاکاها کمترین رواج را در میان خوکچههای هندی دارند و به همین دلیل ممکن است است آنها را در پتشاپها پیدا نکنید. موهای پرپشت و فر خورده آنها روی سرشان و رو به پایین رشد میکند و به همین دلیل یک بار در ماه نیاز به حمام دارند.

خوکچههای آلپاکا به دلیل ذات مهربانشان بسیار دوستداشتنی هستند آنها دوست دارند که زمان زیادی را با شما سپری کنند که این موضوع نکته مثبتی به حساب میآید زیرا موهای آنها هر روز نیاز به شانه شدن دارد.

 

خرید خوکچه هندی

 

خرید خوکچه هندی 

بدون در نظر گرفتن این که چه نژادی از خوکچههای هندی را انتخاب میکنید، حتماً مطمئن شوید که زمان کافی برای رسیدگی به آنها را دارید. خوکچه هندی حیوان خانگی بسیار دوستداشتنی، با ویژگیهای شخصیتی بامزه و مهربان است، و با وجود این که مانند سگ نیاز به فعالیت روزانه ندارد اما مانند هر حیوان خانگی دیگر نیاز دارد که زمانتان را به او اختصاص دهید و به او عشق بورزید. براحتی در سایت چارپا از قسمت حیوانات اهلی و پت شاپ ها میتوانید فروشندگان و پرورشدهندگان این حیوان را پیدا کنید.

اشتراک گذاری:

facebook instagram telegram pinterestویژه های آگهی ها


مطالب پر بازدید