صفحه ورود به حساب کاربری چارپا

شماره همراه شما


رمز عبورمرا به خاطر بسپار

کد امنیتی عوضش کن!

رمز عبور خود را فراموش کرده ام!

num1

سگ هاسکی را دقیق بشناسید آخرین بروزترین اطلاعات تکمیلی

4 سال پیش
سیبرین هاسکی را دقیق تر بیشناسم

سیبرین هاسکی یا هاسکی سیبری سگی زیبا با پوشش موی ضخیم است. که موی پوشاننده بدن او رنگها و خط و خطوط مختلفی دارد. سگ هاسکی چشمهای آبی یا چند رنگ و همچنین حالت صورت او که انگار ماسک به صورت زده است به ظاهر جذاب این نژاد سگ، که ریشه در منطقه سیبری دارد، افزوده است.

 

سگ هاسکی خوشگل

 

پی بردن به این که چرا بسیاری از افراد شیفته این سگ گرگنمای اهل سیبری هستند کار آسانی است اما باید این نکته را در نظر داشت که سگ هاسکی ورزشکار و باهوش برای کسانی که اولین بار است میخواهند صاحب سگ شوند، سگی مستقل و چالش برانگیز به حساب میآید.

سگ هاسکی

علاوه بر این، سگ‌ های هاسکی سریع به چاک میزنند و فرار میکنند و به همین دلیل نیاز به حیاطی است که دور آن حصار کشیده شده باشد و حصارها درون زمین فرو رفته و محکم باشند تا هاسکی فرار نکند.

سگ هاسکی با آن نگاههای گیرا و استعداد شگفتانگیز خود توانسته الهام بخش آثار بسیاری از افراد از جمله هنرمندان، نویسندگان و فیلمسازان باشد.

این سگ کاری که اندازهای متوسط دارد، قوی و ورزشکار است. سیبرین هاسکی ابتدا به عنوان سگ سورتمه استفاده می شده است و هنوز هم بعضی از آن ها برای همین قابلیتشان استفاده میشوند هاسکی ها سگ های جالبی هستند و توانایی آن ها در یادگیری متحیر کننده است.

سگ هاسکی سیبرین

بسیاری از افراد عاشق طبیعت وحشی و همچنین مغرور بودن هاسکیها می شوند. اما دقیقاً از خصوصیات نژادی این سگ آگاه نیستند. این نژاد برای همه افراد مناسب نیست. زیبایی این سگ بسیاری از افراد را وسوسه می کند تا سگ هاسکی را بخرند. در حالی که از خصوصیات سخت و دشوار آن آگاه نیستند؛ خصوصیاتی که موجب شده سیبرین هاسکی ها به دلیل رهاسازی بیشترین تعداد را در پناهگاه های حیوانات داشته باشند.

 

هاسکی

 

افزایش تعداد این نژاد از سگ ها موجب شده تا تعداد آنها در فارم های نگهداری توله سگها و همچنین نزد پرورش دهندگان سگ ها زیاد شود. پرورش دهندگانی که نمیتوانند به درستی آنها را پرورش و تربیت کنند. این موضوع بر روی این نژاد سگ تاثیری نامطلوب دارد و باعث رایج شدن بسیاری از ویژگی های منفی در سگ های بد پرورش شده می شود. از جمله ویژگی هایی که در سیبرین هاسکیها طبیعی نیستند.

اگر به دنبال ویژگیهای مثبت در رفتارهای سگ هاسکی هستید. قطعاً این نژاد برای شما جذاب خواهد بود. هاسکی ها باهوش و مستقل هستند. نسبت به همه محبت دارند اما به توجه مداوم نیز نیاز ندارند. این سگ ها به خشونت مشهور نیستند. و به طور کلی در خانههایی که چند سگ وجود دارد مشکلی ایجاد نمیکنند. با کودکان رفتار خوبی دارند و هر کسی را در خانه پذیرا هستند بله حتی غریبهها و مزاحمها را.

 

سگ هاسکی

 

با این حال، این نژاد معمولاً کمتر ذهن خود را درگیر یادگیری می کند که کمتر کارهای مورد پسند شما را انجام دهند و بیش از حد خود را مشتاق به این نشان نمی دهد که مورد قبول صاحبشان واقع شود. چقدر شماها مغرورید آخر. یاد دادن به سگهای هاسکی کار بسیار دشواری است. در نتیجه کسانی که اولین بار است می خواهند سگ داشته باشند و یا فردی ترسو و خجالتی هستند، باید به دنبال نژادهای دیگری باشند.

 

سگ هاسکی زیبا

 

عاشقان نژاد هاسکی

هاسکیها با صاحبهای شجاع و تجربه داری که قانون برای آنها میگذارند و ثبات دارند بهتر کنار میآیند. هاسکیها نیز مانند همه نژادهای دیگر نیاز دارند تا برای مطیع بودن آموزش ببینند. اما به نظر میرسد که بر خلاف دیگر سگها این استعداد را دارند که فرق میان خانه و کلاس را تشخیص دهند هاسکیها در کلاس بسیار خوب و دوستداشتنی رفتار می کنند در حالی که در خانه نسبت به فرمانهای صاحبشان بی اعتنا هستند.

بیشترین احتیاطی که باید در مورد سیبرین هاسکیها در نظر داشت شهرت آنها به فرار است. این نژاد سگ هر زمان که فرصت را مناسب ببیند فرار میکند. متاسفانه به همین دلیل تاکنون هاسکیهای زیادی یا گم شدهاند و یا تصادف کرده و آسیب دیدهاند. کسانی که صاحب سیبرین هاسکی هستند باید به طور مرتب حیاط خانه را نگاه کنند تا مطمئن شوند که هیچ راه فراری وجود ندارد و همچنین اطراف حیاط خانه را فنسهایی بکشند که در زمین فرو رفته و محکم باشد.

 

عکس سگ هاسکی

 

اگر چه سیبرین هاسکیها ویژگیهایی دارند که آنها را کمی سرسخت کرده است. اما همچنان یک نژاد فوقالعاده به حساب میآیند. دوستداران این نژاد سرزنده، ذات شگفتانگیز آن را پذیرفتهاند. اگر به هاسکیها به درستی آموزش داده شود و از آنها مراقبت شود. میتوان از آنها یک همراه فوقالعاده برای خانواده ساخت.

 

توله سگ هاسکی

نکات مهم نژاد سگ هاسکی

سیبرین هاسکیها بر اساس آب و هوایی که در آن زندگی میکنند، معمولاً ریزش موی کمی دارند. به جز زمانهایی از سال که موریزی دارند، یعنی میزان زیادی از موهای آنها به یکباره میریزد. این ریزش مو تقریباً دو بار در سال، و اگر در آب و هوای گرمتر باشید بیشتر از دو بار، اتفاق میافتد. در طول مدت مو ریزی، هاسکی به مدت سه هفته ریزش موی شدید پیدا میکند.

سیبرین هاسکیها برای زندگی در آپارتمان مناسب نیستند اما بعضی از آنها اگر به درستی آموزش داده شوند و فعالیت هم داشته باشند، در آپارتمان هم میتوانند نگهداری شوند.

دوباره باز یادآوربشیم، سیبرین هاسکیها فرارکنندگان مشهوری هستند. و ویژگی به چاک زدن و ناپدید شدن آنها معروف است. آنها میتوانند از روی فنسها و حصارها بپرند، زنجیرها را پاره کنند، قلاده را باز کنند و راههای دیگری برای فرار پیدا کنند. هاسکیها باید در حیاطی با حصارهای بلند نگهداری شوند و فنس نیز باید تا چند متر داخل زمین نصب شده باشد تا هاسکی نتواند با حفر کردن زمین فرار کند. سیبرین هاسکیها هم در خانه و هم بیرون از خانه میتوانند بسیار شیطون و خرابکار باشند.

 

سو رفتار سگ هاسکی

 

این نژاد اگر در خانه رها باشد، می تواند خانه را خراب کند و آسیبهای جدی به منزلتان وارد آورد. هاسکیها بیرون از خانه عاشق کندن زمین هستند و حیاط خانه و باغچههای گل را به راحتی حفاری میکنند. اگر جایی از حیاط را به او اختصاص دهید که بتواند آن را بکند و حفاری کند هم او خوشحالتر است و هم شما.

 

رفتار سگ هاسکی

 

اگرچه سیبرین هاسکیها از زوزه کشیدن لذت میبرند اما به ندرت پیش میآید که واق بزند و اگر کسی به خانه شما بیاید با پارس کردن علامت نمیدهند. به همین دلیل سیبرین هاسکیها نژاد مناسبی برای نگهبانی نیستند.

 

نگهداری سگ هاسکی در خانه

 

نکته قابل توجه در مورد هاسکیها این است که آنها بدون این که از سوی سارقین تهدید شوند به آنها در سرقت کمک میکنند. سیبرین هاسکیها برای صاحبان تازهکار یا افراد ترسو و خجالتی مناسب نیستند. آنها صاحبی قوی میخواهند که جایگاه بالای خود را در خانه حفظ کند.

 

سگ هاسکی مهربان

 

هاسکیها از سن کم نیاز به آموزش فرمانپذیری دارند. و نژادی سرسخت و لجوج در یادگیری میباشند. سیبرین هاسکیها به شدت کنجکاو هستند و زمانی که میخواهند چیز جدیدی را کشف کنند ممکن است آسیب ببینند یا گم شوند.

سیبرین هاسکیها را میتوان با صفت مهربان و خوش قلب بودن توصیف کرد. به طور کلی، با کودکان رابطه خوبی دارند اما با وجود این هم هرگز نباید کودکان خردسال را با هیچ نژادی از سگها در خانه تنها گذاشت. هاسکیها همچنین با سایر افراد نیز به خوبی کنار میآیند و در خانههایی که چند سگ دارند هم مشکلی به وجود نمیآورند.

سیبرین هاسکیها در گذشته برای زنده ماندن به غذای بسیار کمی نیاز داشتند. این موضوع در هاسکیها امروزی نیز صادق است و آن ها نیازی به میزان بالای کالری در روز ندارند. این نکته اهمیت بسیار زیادی دارد که از پرورش دهندهای معتبر که هاسکی را گرفتهاید در مورد میزان غذای مورد نیاز او بپرسید و به توصیههای او نیز گوش کنید.

 

هاسکی با کودکان

 

هاسکیها را نمیتوان بدون قلاده برای قدم زدن بیرون برد زیرا ممکن است فرار کنند و یا به دنبال حیوانات کوچکتر بدوند.سیبرین هاسکیها به دلیل ظاهر زیبایشان یکی از نژادهایی هستند که توسط بسیاری از افراد به اشتباه خریداریمیشوند.

بسیاری از افراد به خلقیات این نژاد و عادتهای رفتاری آن توجه نمیکنند و اغلب با یک سگ سرکش، و البته زیبا، مواجه میشوند. به دلیل آگاه نبودن صاحبان این نژاد، بسیاری از سیبرین هاسکیها یا گم میشوند، یا کشته میشوند. و یا به پناهگاههای حیوانات ارجاع داده میشوند.

 

خرید سگ هاسکی

 

خرید سگ هاسکی

اگر تصمیم دارید یک سیبرین هاسکی بخرید، حتماً زمان زیادی را بگذارید تا در مورد این نژاد اطلاعات به دست آورید. با پرورش دهندگان سیبرین هاسکی صحبت کنید یا به پناهگاه سگها بروید و از نزدیک آن ها را ببینید. در مورد آنها کتاب بخوانید، با کسانی که هاسکی دارند صحبت کنید و در صورت امکان برای مدت کوتاهی از یک هاسکی مراقبت کنید. اگر بعد از تمام تجربههایی که کسب کردید، احساس کردید که میخواهید سیبرین هاسکی داشته باشید، وقت بگذارید تا در مورد این که میخواهید یک هاسکی نجات داده شده را به سرپرستی بگیرید یا یک توله هاسکی تصمیمگیری کنید. شما میتوانید به قسمت واگذاری سگ چارپا رجوع کنید برای این کار واگذاری های چارپا گاهی به اندازه یک ربع سگی گذاشته میشود و برایش سرپرست پیدا میشود سپس مورد حذف میشود پس ناامید نشوید چندین روز سعی نمایید و سایت را چک کنید.

 

خرید توله هاسکی

 

به توصیههای پرورش دهنده هاسکی توجه کنید و به یاد داشته باشید که این سگ زیبا زندگی شما را به یک ماجراجویی تبدیل خواهد کرد و همیشه بهترین گزینه برای همه افراد نیست.

 

بازی توله سگ هاسکی

 

برای آن که سگی سالم داشته باشید، هرگز از پرورشدهنده بیمسئولیت، کنل  یا فارمهای سگ و یا پتشاپهای ناشناس توله خریداری نکنید. به دنبال پرورشدهنده سرشناسی باشید که سگهای پرورشی خود را آزمایش کند و مطمئن شود که از نظر ژنتیکی بیماری ندارند و بیماریهای ژنتیکی به تولهها منتقل نمیشود و خلق و خوی خوبی دارند. مسئله شجره بسیار مهم است.

 

تاریخچه سگ هاسکی

 

تاریخچه سیبرین هاسکی

تصور بر این است که سیبرین هاسکیها از قبیله چوکچی، یکی از عشایر سیبری، آمده باشند. تاریخچه نژاد سیبرین هاسکی نسبتاً ناشناخته است اما آزمایشهای دی ان ای نشان میدهد که این نژاد یکی از قدیمیترین نژادهای سگ است. همانطور که میدانیم قبیله چوکچی از سگها به عنوان وسیله حمل و نقل سریع استفاده میکردند و با هاسکیها به عنوان سگ خانوادگی تعامل داشتند.

هاسکیها اغلب با کودکان میخوابیدند و مانند رختخوابی گرم و راحت برای آنها به حساب میآمدند.در سال 1908 سیبرین هاسکی به آلاسکا برده شد و در دوران "تب طلا" در آن جا به عنوان سگ سورتمه استفاده میشد. از هاسکیها در مسابقات سورتمه 408 مایلی  All-Alaska Sweepstakes در آلاسکا استفاده میشد و حتی امروز نیز به عنوان یکی از رقبای فعال در مسابقات Sweepstakes حضور دارد.

 

اصالت سگ هاسکی

 

یافتههای ثبت شده نشان میدهد که آخرین  سیبرین هاسکی در سال 1930 از سیبری خارج شد، یعنی زمانی که مرزهای سیبری توسط دولت شوروی بسته شد.  این نژاد در آمریکای شمالی به پیشرفت خود ادامه داد. سگهای سورتمهای چوکچی اگر چه نسبت به سگهای سیبرین ابتدایی کمی تغییر پیدا کردهاند اما همچنان همان ویژگیهای شگفتانگیز را دارند.

در سال 1938 موسسه آمریکایی سیبرین موسوم به Siberian Club of America تاسیس شد و موسسه آمریکایی سگها (American Kennel Club) در سال 1930 و موسسه کانادایی سگها (Canadian Kennel Club) در سال 1939 سیبرین هاسکی را به عنوان نژادی رسمی شناختند.

 

اندازه سگ هاسکی

 

اندازه سیبرین هاسکی

قد یک هاسکی نر سیبرین بین 53 تا 60 سانتیمتر و قد هاسکی مادّه بین 51 تا 56 سانتیمتر است. وزن هاسکی نر بین 20 تا 27 کیلوگرم و هاسکی مادّه بین 16 تا 23 کیلوگرم است.

 

شخصیت سگ هاسکی در آپارتمان

 

ویژگیهای شخصیتی هاسکی

سیبرین هاسکیها سگهایی اجتماعی و گروهی هستند. و نیاز به صاحبی دارند که نقش رهبر گروه را داشته باشد. نیاز به آلفا دارند. این ویژگی صاحبشان باعث میشود که آموزشپذیری آنها آسان شود. و سگ نیز احترام بیشتری به صاحب خود بگذارد اما اگر دیدید که هاسکی در کار گروهی خواست عبور از محدودیتهایش را امتحان کند و گهگاهی کنترل گروه را به دست بگیرد تعجب نکنید.

زمانی که این رفتار از سوی هاسکی مشاهده شد، خودتان را تحت فشار خواسته او قرار ندهید. خود را به عنوان رهبر به او ثابت کنید البته نه با قلدری یا کتک زدن سگ بلکه با تاکید واضح و محکم بر قوانین اولیه.

این که به سگتان یاد بدهید که منتظر زمان غذا خوردن بماند بهترین راه برای نشان دادن نقش رهبریتان است. در این صورت هاسکی شما را به عنوان صاحب و نگهدارنده همه منابع ارزشمند از جمله غذا، تشویقی، اسباب بازی و دیگر وسایلش میبیند.

 

توله هاسکی و بازی با اسباب بازی

 

این نژاد پر انرژی میتواند هم در خانه و هم در خارج از خانه خرابکاریهایی کند، به خصوص زمانی که حوصلهاش سر رفته باشد یا فعالیت مناسب نداشته باشد. اگر در خانه تنها بمانند، خانه را ویران میکنند، حتی یک نمونه سگ هاسکی سیبرین هم بوده که دیوار سیمانی را جویده است!

سگ هاسکی شیطون

 

هاسکیها باغچههای گل و زمین را حفاری میکنند اما میتوانند آموزش ببینند که فقط نقطهای خاص از زمین را بکنند و حفاری کنند. هم برای شما و هم برای هاسکی بهتر است که به جای آن که عادت حفر کردن زمین را از او بگیرید، به او آموزش دهید که نقطه‌‌ای خاص را حفر کند.

با همه اینها، هاسکی سگی دوستداشتنی با ذاتی بدجنس و بازیگوش است. همچنین این نژاد سگها اجتماعی هستند و دوست دارند که استعدادهایشان را به دیگران نشان دهند.

سیبرین هاسکی واق نمیکند که این خبر خوبی است! اما خبر بد این که آنها عاشق زوزه کشیدن هستند که این برای همسایهیتان بسیار آزاردهنده است. اگر سیبرین هاسکیتان به درستی تربیت نشده باشد و به خوبی فعالیت نداشته باشد، این سگ حیوان خانگی خوبی برای آپارتماننشینها به حساب نمیآید.

تشویقی سگ هاسکی

یک نکته دیگر آن که اگر چه هاسکیها به دلیل مهربان و دوستداشتنی بودن نظر همه را به خود جلب میکند اما سگ نگهبان خوبی نیستند. متاسفانه، این نژاد سگ به غریبهها از جمله دزدها مضنون نمیشود. در واقع هاسکیها عاشق همه آدمها هستند.

خلق و خو و رفتار هیچگاه در خلأ شکل نمیگیرند بلکه به عوامل زیادی از جمله وراثت، آموزش و اجتماعی شدن بستگی دارند. توله سگهایی که خلق و خو و رفتارهایهای خوبی دارند کنجکاو و بازیگوش هستند و دوست دارند که به انسانها نزدیک شوند و به آغوش آنها بروند. توله سگ را با اخلاقی میانهرو پروش دهید، یعنی نه سگی باشد که سایر حیوانات را بزند و نه سگی که در گوشهای پنهان شود. برای این تربیت سگ اگر خودتان فرصت ندارید از مربی سگ بهره ببرید.

همیشه سعی کنید حداقل یکی از والدین توله را از نزدیک ببینید و بعد آن را به سرپرستی بگیرید اغلب مادر توله برای دیدن از نزدیک در دسترس است به این ترتیب مطمئن شوید که خلق و خوی خوبی دارد و میتوانید با او راحت باشید. دیدن خواهر یا برادرهای توله و یا دیگر بستگان پدر و مادر توله نیز برای پی بردن به این که او در بزرگسالی چگونه خواهد بود نیز امکان پذیر است.

در سیبرین هاسکیها مانند همه سگهای دیگر نیاز است تا خیلی زود و زمانی که کم سن و سال هستند در معرض ملاقات با افراد مختلف، مناظر، صداها و تجربههای گوناگون قرار بگیرند. اجتماعی شدن کمک میکند تا توله سیبرین هاسکی سگی پخته و خوب تربیت شده بار بیاید.

 

آموزش سگ هاسکی

 

ثبت نام او در یک مهدکودک مخصوص توله سگها میتواند شروع بسیار خوبی برای او باشد. دعوت کردن از مهمانها برای دیدن او و بردن او به پارکها و مغازههای شلوغی که امکان ورود سگ ها به آن ها وجود دارد و همچنین ملاقات گهگاه با همسایه به او کمک میکند تا مهارتهای اجتماعی به دست آورد.

 

سلامت سگ هاسکی

 

وضعیت سلامت سگسیبرین هاسکی

به طور کلی هاسکیها سگها سالم و سلامتی هستند اما مانند همه نژادهای دیگر در معرض برخی از مشکلات سلامتی و بیماریها قرار دارند. البته همه هاسکیها قرار نیست به همه یا به بعضی از بیماریها دچار شوند اما بهرحال اگر میخواهید از این نژاد مراقبت کنید، باید در مورد این بیماریها آگاه باشید.

اگر در حال خرید یک توله هستید، یک پرورشدهنده تخصصی پیدا کنید که بتواند گواهی استاندارد سلامت پدر و مادر توله را به شما نشان دهد. گواهی سلامت اثبات میکند که سگ آزمایش شده است و از بیماریهای خاص در امان است.

در مورد هاسکیها باید گواهی سلامت از سوی بنیاد ارتوپد برای حیوانات (OFA) برای دیسپلازی لگن (با نمره مناسب یا خوب)، دیسپلازی آرنج، کمکاری تیرویید و بیماری فن ویلبراند صادر شده باشد؛ برای کمبود پلاکت خون باید از دانشگاه اُبرن گواهی صادر شده باشد و بنیاد ثبت سلامت چشم سگها (CERF) گواهی میکند که چشمهای سگ نرمال است.

می توانید با مراجعه به سایت OFA به آدرس offa.org از سلامت سگ اطمینان حاصل کنید. البته ممکن است بعضی موارد در ایران رویاپردازی باشد اما چارپا شاهد میباشد بعضی پرورش دهندگان در سطح جهانی کار میکنند.

 

 

سلامت سگ هاسکی

مشکلات سلامتی هاسکی ها

آب مروارید: آب مروارید نوعی حالت تاری و کدری روی عدسی چشم است که موجب میشود قوه بینایی با مشکل مواجه شود. چشم (های) سگ ظاهراً کدر و تیره می شود. آب مروارید معمولاً در سنین بالا اتفاق میافتد و گاهی با عمل جراحی برداشته میشود تا بینایی سگ بهبود پیدا کند.

دیستروفی قرنیه: این مشکل، قرنیه یا قسمت خارجی شفاف قدام چشم را تحت تاثیر قرار میدهد. نوعی تاری است که تجمع چربیها در ناحیه قرنیه باعث به وجود آمدن آن شدهاند. این مشکل معمولاً در سگ های جوان بالغ دیده میشود و بیشتر سگهای مادّه را تحت تاثیر قرار میدهد. برای این مشکل درمان خاصی وجود ندارد اما ظاهراً هیچ مشکلی برای بینایی سگ ایجاد نمیکند.

آتروفی پیشرونده شبکیه (PRA): این بیماری یک اختلال مخرب چشم است که معمولاً باعث کوری سگ و از کار افتادن گیرندههای نوری پشت چشم میشود. آتروفی پیشرونده شبکه از سالها قبل از آن که سگ علائم کوری را از خود بروز دهد قابل تشخیص است. خوشبختانه سگها میتوانند از حواس دیگر خود استفاده کنند تا نابینایی را جبران کنند و یک سگ نابینا میتواند زندگی شاد و خوبی داشته باشد. فقط این نکته را در نظر داشته باشید که وسایل خانه را زیاد جابجا نکنید. پرورشدهندگان سرشناس سگ هر سال گواهی سلامت چشم از چشمپزشک حیوانات میگیرند و سگهایی با این بیماری را پرورش نمیدهند.

 

تربیت سگ هاسکی

 

نگهداری و مراقبت از سگ سیبرین هاسکی

سیبرین هاسکیها نیاز دارند که 30 الی 60 دقیقه در روز فعالیت کنند تا بیحوصله نشوند. آن‌‌ها همراهی عالی برای دویدن هستند اما نباید در هوای گرم زیاد فعالیت کنند. جالب این که این نژاد فقط به یک حیاط کوچک (اما ایمن) نیاز دارد تا انرژی خود را تخلیه کند.

نکته آخر: سیبرین هاسکیها برای خوشحال بودن به کار کردن و فعالیت نیاز دارند. فقط کافی است با پیاده روی کردن یا دیگر ورزشهای خارج از خانه زندگی فعالانه خود را ادامه دهید تا سگ سیبرین هاسکی شما سلامت، شاد و به دور از هر گونه مشکلی باشد.

 

نگهداری از سگ هاسکی

 

همانطور که پیشتر گفتیم، آموزش برای این نژاد ضروری است و شاید نیاز داشته باشید که در دورههای آموزش پیشرفته فرمانبری سرمایهگذاری بیشتری داشته باشید. این کار میتواند برای بسیاری از صاحبها و مربیان این نژاد دشوار باشد زیرا سیبرین هاسکی نژاد بسیار باهوشی است و میتواند فرق بین خانه و کلاس را تشخیص دهد.

 

هاسکی آموزش دیده

 

آنها در کلاس آموزشی عالی رفتار میکنند و تمامی دستورالعملها و فرمانها را دنبال میکنند اما در خانه به همان حالت سگ لجوجی تبدیل میشوند که دل شما را میربایند. این رفتار واقعاً آزاردهنده خواهد بود اما متوجه خواهید شد که با صبوری، زمان گذاشتن و کمی از خود گذشتگیتان این لجاجت هاسکی از بین خواهد رفت.

باکس سگ یکی از ابزارهای آموزشی بسیار مهم است که اغلب پرورش دهندگان آن را پیشنهاد میکنند. این وسیله سگ و توله سگ را ایمن نگه میدارد و برای آنها پناهگاهی امن به حساب میآید که وقتی احساس ناراحتی یا خستگی میکنند به درون آن بروند. از باکس هرگز نباید برای تنبیه استفاده کرد.

 

آموزش سگ هاسکی

 

آموزش با قلاده نیز یکی از آموزشهای ضروری است زیرا سیبرین هاسکیها هرگز نباید در محیطهایی که حصارکشی نشدهاند بدون قلاده حرکت کنند. آنها عاشق دویدن هستند و بدون این که تصور کنند چقدر از شما دور شدهاند، میدوند.

اگر سیبرین هاسکی تصمیم بگیرد که موجودی را دنبال کند یا به سادگی دوست داشته باشد که بدود به راحتی این سگتان را گم خواهید کرد و از دست خواهید داد. سیبرین هاسکیها سرعت بالایی در دنبال کردن طعمه دارند و این دلیل دیگری است که باید در زمان قدم زدن قلاده او را حتماً ببندید.

 

غذای سگ هاسکی

 

غذا و تغذیه سیبرین هاسکی

میزان غذای پیشنهادی به صورات روزانه: 1.5 تا 2 لیوان غذای خشک سگ با کیفیت بالا در دو وعده.

در مورد غذا باید گفت که وقتی زمان غذا خوردن سیبرین هاسکی میشود، این نژاد به مقدار نسبتاً کمی غذا نسبت به اندازه خود میخورد. این ویژگی هاسکیها به نژاد اولیه آنها بازمیگردد، زیرا چوکچیها این سگها را این گونه پرورش داده بودند که بار سبکی را با سرعت بالا و برای فواصل طولانی در دمای پایین هوا و با کمترین مقدار غذای ممکن بروند.

نکته: میزان غذای مصرفی سگتان به اندازه، سن، ابعاد بدن، سوخت و ساز و میزان فعالیت او بستگی دارد. سگها درست مانند انسانها مستقل هستند و همه آنها به یک مقدار غذا نیاز ندارند. بدیهی است که یک سگ فعال بیشتر از یک سگ تنبل به غذا نیاز داشته باشد. کیفیت غذای سگ که خریداری میکنید نیز اهمیت دارد هر چه کیفیت غذا بهتر باشد، بیشتر مواد مغذی به بدن سگ میرساند و مقدار کمی از آن هم سگ را سیر خواهد کرد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد تغذیه هاسکی، به راهنمای خرید غذای مناسب، تغذیه توله سگ و تغذیه سگ بالغ در سایت چارپا مراجعه نمایید.

 

اصلاح موی سگ هاسکی

 

ریزش و رنگ موی سگ هاسکی، اصلاح سگ و پیرایش آن

 

اگر سگ سیبرین هاسکی دارید، باید اطمینان حاصل کنید جاروی برقیتان قوی باشد. و به خوبی کار کند و همچنین به صورت مرتب برای آرایشگاه او وقت بگیرید. لایه زیرین پوشش بدن این سگ موهایی با اندازه متوسط هستند. لایه رویین پوشش او صاف است و لایه زیرین آن نرم و حجیم است.

 

رنگ سگ هاسکی

 

در نتیجه انتظار موهای زیاد و همچنین موریزی زیاد از سگ هاسکی را داشته باشید، به خصوص در طول فصلهای بهار و پاییز که موریزی آنها بیشتر میشود. با این حال، نگهداری و مراقبت از این نژاد نسبتاً آسان است. سیبرین هاسکیهایی که در دمای خنک زندگی میکنند، ریزش موی کمتری نسبت به هاسکیهایی دارند که در دمای گرمتر زندگی میکنند. اگر در طول سال یک بار در هفته و در طول فصل موریزی هر روز موهای هاسکی را برس بزنید و گروم کنید میتوانید مانع از گره خوردن موها و ریختن بیش از حد آنها روی وسایلتان شوید.

 

گروم سگ هاسکی

 

هاسکیها رنگ و طرحهای مختلفی دارند، از مشکی گرفته تا کاملاً سفید با لکههای رنگی روی بدن که رنگهای قرمز و مسی دارد. چشمهای هاسکی میتواند قهوهای، آبی یا ترکیبی از این دو رنگ باشد. صورت آنها که انگار با ماسک پوشانده شده است ظاهر چشمهایشان را بیشتر جلوه میدهد.

 

موی سگ هاسکی

 

بهداشت سگ هاسکی

سیبرین هاسکیها سگهای تمیزی هستند و برای تمیز کردن خود وقت میگذارند درست مانند گربه ها. آنها عموماً بوی خاص سگها را نمیدهند و به ندرت نیاز به حمام رفتن پیدا میکنند. مگر آن که در چیز بدبویی به کند و کاو پرداخته باشند. یا با پریدن در آب بدنشان چسبنده شده باشد. زمانی که وقت حمام رفتن رسید، شامپوی مخصوص سگ و با کیفیت بالا پیدا کنید که فرمول تولید آن به گونهای باشد که روغنهای طبیعی پوست و پوشش سگ حفظ شود.

حداقل دو یا سه بار در هفته دندانهای هاسکی را مسواک بزنید تا جرمهایی را که روی دندانها شکل گرفته و باکتریهایی را که بین آنها لانه کردهاند از بین ببرید. اگر میخواهید که سگتان از بیماریهای لثه و بوی بد دهان در امان باشد، بهتر است که هر روز دندانهای او را مسواک بزنید.

 

سگ هاسکی سفید نقره ای

 

اگر سگ هاسکی به صورت طبیعی ناخنهایش را نمیساید، یک یا دو بار در ماه ناخنهای او را کوتاه کنید. تا به صورت دردناکی نشکند و یا مشکلات دیگری به وجود نیاید. اگر صدای تق تق کردن ناخنهای او را روی زمین میشنوید، یعنی بلند شدهاند.

ناخنهای پای سگ دارای رگهای خونی است و اگر آنها را از انتها بگیرید باعث خونریزی انگشتهای او میشوید و سگ نیز در دفعات بعدی زمانی که ناخنگیر را ببیند با شما برای گرفتن ناخنهایش همکاری نمیکند. در نتیجه اگر در گرفتن ناخنهای سگ حرفهای نیستید، از دامپزشک یا آرایشگر سگ بخواهید تا آنها را کوتاه کند. و یا برای این کار آموزش ببینید.

 

مراقبت از سگ هاسکی

 

گوشهای سگ نیز باید هر هفته چک شود و ببینید که قرمز نشده باشد یا بوی بد، که نشانه عفونت است، ندهد. زمانی که گوشهای سگتان را بررسی میکنید، با یک پنبه آغشته به مایع پاک کننده گوش با pH ملایم و متعادل آنها را تمیز کنید تا مانع از بروز عفونت شوید. هیچ چیزی وارد کانال گوش سگ نکنید و فقط قسمت خارجی آن را تمیز کنید.

هاسکی را از زمانی که توله است با برس شدن و مورد معاینه قرار گرفتن عادت دهید. پاهای او را مرتب دست بزنید سگها پاهای حساس به لمس کردن دارند- و داخل دهان او را نگاه کنید. پیرایش و تمیز کردن را برای او به تجربهای مثبت تبدیل کنید. که با جایزه و تشویقی همراه است؛ به این ترتیب بعدها و زمانی که بالغ شد معاینه دامپزشک و سایر لمس کردنها و بررسیها برای او آسان میشود.

بعد از آرایشگاه و کوتاه کردن موهای سگ هاسکی، او را بررسی کنید تا زخم، جوش یا دیگر علائم عفونت مانند قرمزی، حساسیت یا التهاب روی پوست، داخل بینی، دهان و چشم و همچنین روی پاهای او وجود نداشته باشد. چشمها باید شفاف باشند و هیچ گونه قرمزی یا ترشحی نداشته باشند. معاینه هفتگی شما کمک میکند تا مشکلات سلامت سگ را خیلی زود تشخیص دهید.

 

خلق و خوی سگ هاسکی

 

رابطه سگ هاسکی با کودکان و سایر حیوانات خانگی

هاسکیها حیوانات خانگی خوبی برای خانههایی هستند که کودک دارند. آنها کودکان را به خوبی تحمل میکنند. اما، مانند همه سگهای دیگر، باید زمانی که در اطراف کودک هستند بر آنها نظارت داشت.

همیشه به فرزندتان یاد دهید که چگونه به سگها نزدیک شوند. و چطور به آنها دست بزنند و همیشه در همه تعاملاتی که بین سگ و کودک خردسال وجود دارد حضور داشته باشید و نظارت کنید تا مانع از گاز گرفتن کودک توسط سگ یا کندن دم یا گوش سگ توسط کودک شوید.

به فرزندتان یاد دهید که زمانی که یک سگ در حال غذا خوردن است هرگز و هرگز و هرکز! به او نزدیک نشود یا غذای سگ را از او دور نکند. سگ را نیز هیچگاه بدون نظارت داشتن کسی با کودک تنها نگذارید.

 

اخلاق سگ هاسکی

 

سیبرین هاسکیها با سایر سگها هم سازش دارند. اما این موضوع اهمیت دارد که توله را از ابتدا به کلاسهای اجتماعی‌‌سازی ببرید. این کلاسها آنها را با دیگر سگها و انسانها آشنا میکند، اگرچه هاسکیها به طور ذاتی نسبت به غریبهها بسیار مهربان هستند. اجتماعیسازی به سگ میآموزد که چگونه رفتار کند و با دیگر سگها و صاحبان آنها آشنا شود. برای خودتان هم وقت بگذارید . کلاس  سگ آموزش و رفتار با سگ را شرکت کنید یا حداقل مطالعه نمایید.

 

هزینه نگهداری سگ هاسکی

 

تاریخچه سگ هاسکی را فراموش نکنید. شرایط سخت سیبری نژاد این سگ را به گونهای بار آورده که با قدرت به دنبال شکار برود زیرا در سیبری یافتن غذا اغلب کار دشواری بوده است. در نتیجه، بسیاری از هاسکیهای امروزی غریزه دنبال کردن طعمه را دارند و به دنبال حیوانهای کوچک مانند سنجاب، خرگوش و گربه میروند. بعضی از هاسکیها در خانههایی با چندین حیوان خانگی دیگر رشد میکنند و شکوفا میشوند، به خصوص زمانی که از دوران تولگی با حیوانات خانگی دیگر بزرگ میشوند.

 

واگذاری سگ هاسکی

 

هاسکیهای نجات یافته و پناه داده شده

بسیاری از افراد اغلب بدون آن که بدانند که دارند صاحب چه سگی میشوند سگ هاسکی را خریداری میکند. هاسکیهایی زیادی هستند که در انتظار به سرپرستی گرفته شدن یا  پرورشگاه هستند. تعداد زیادی هاسکیهای پناه یافته و نجات داده شده وجود دارد که در این جا لیست آنها را نیاوردهایم.

اگر هاسکی نجات یافتهای را در منطقه مورد نظرتان در لیست مشاهده نمیکنید، با حامیان سگ ها و یا پشتیبانی چارپا برای راهنمایی تماس بگیرید. تا آنها برای پیدا کردن آن شما را راهنمایی کنند. و یا از پرورش دهندگان معتبر که در سایت میتوانید پیدا کنید به محل آنها بروید بازدید کنید، مدارک لازم را بخواهید پدر و مادر را بررسی کنید. سپس سگی را خریداری کنید که موارد ذکر شده را رعایت کرده باشید. و به یاد داشته باشید این سگ را به هیچ عنوان اگر در منطقه گرمسیر زندگی میکنید به سرپرستی نگیرید.

اشتراک گذاری:

facebook instagram telegram pinterest

آگهی های ویژهخواندنی های پر بازدیدX

هر هفته هدایای ویژه، خبرهای ویژه و مشارکت در حمایت از حیوانات بی سرپرست